Érdemes végignézni egy egyszerre szoptató termet (csak a frissen ellő terem a lényeges), van-e koca, amelyik nem szoptat. A szoptatások gyakorisága számos adatot közöl az irodalom (napi 17-24 alkalom), szerintem a két szoptatás közötti idő napszaktól teljesen függetlenül ritkán haladja meg a 45-50 percet, következésképpen a napi szoptatások száma eléri a 28-30-at. Ez csökken a kimaradt szopások miatt.
A sertéstartás sikerességének döntő eleme a választási átlag (db) és a választott malacok minősége (tömege), ennek kulcsa a tejtermelés színvonala, és ez az első napokban már eldől.
A laktációs görbe többé-kevésbé ugyanis meghatározott. 3-5 l/nap szintről indulva folyamatosan növekszik a 20-25. napig, ezt követően csökken. A laktáció csúcsán a napi tejtermelés elérheti a 10-11 litert. Miután a tejtermelés iránytangense nagyon nem változik, az első napok tejtermelése lesz a meghatározó. Ez a genetikai tényezők és a született malacok száma (és tömege) mellett a felvett táplálóanyag mennyiségétől és a vízfelvételtől függ.
Kívánatos napi takarmányfelvétel:
1. nap: 1,5 kg
3. nap: 2,5 kg
7. nap: 3,5-4 kg
10. naptól: 5-7 kg
A 8-10 l napi tejtermeléshez szükséges fehérjebevitel 1200 g, benne 65-75 g lizinnel. Mindez napi 6-7 kg takarmány felvétele mellett 17-19 %-os fehérjeszintet, 1,1-1,3 %-os lizinszintet jelent!
A koca természetesen bizonyos határig kompenzál, testtömeget bont. Ennek kihasználása - a többszörös transzformáció okán - kevésbé hatásos, másrészt romlanak az újravemhesítés mutatói (az ivarzásig eltelt idő, ovulációs ráta, vemhesülési %, inplantálódott zigóták aránya).
Az ellés utáni étvágy tehát perdöntő, kihat az egész laktációra.
· Étvágytalanság okai lehetnek:
- latens vagy klinikai MMA.
Hüvelykifolyás esetén ajánlható az exuter újbóli felfedezése. (Habszifonban 2 tablettát minimális vízben feloldunk (0,5-1 dl), habszifon patronnal felhabosítjuk, inszemináló katéteren keresztül a méhbe fújjuk.) Parenterálisan adagolt antibiotikummal, fájdalom és gyulladáscsökkentővel támogatható.
- Túlkondíció elléskor
- Technológiai (padozat) problémák:
A vajúdás során (vagy előtt) szerzett sérülések, horzsolások érzékenyek, minden felállás fájdalommal jár. Ezt jelzi az is, hogy a koca fekve ürít vagy vizel. Ha a padozat nem javítható, etetéskor segítjük a kocát a felállásban.
- A vályú higiéniájának hiányosságai.
Különösen az első napokban vagyunk képtelenek a koca étvágyának megfelelő adagot eltalálni. A következő etetés mindig azzal kezdődjön, hogy a meghagyott takarmányt maradéktalanul eltávolítjuk a vályúból. A „majd ha éhes lesz megeszi” attitûd a lehető legrosszabb megoldás.
- A sertés - amúgy - mindenevő, következésképpen mindent bedobhatunk, ami fantáziánkból és eszköztárunkból futja. Javasolható a nyers tojás, tej, főtt burgonya, frissen tépett zöld, prestarter, amíg az étvágy nem tér vissza.
- Ok és (egyben okozat) lehet a bélsárpangás, enyhébb esetben a nem megfelelő bélsárkonzisztencia. Ha ez jellemző (a telepre), elletőre telepítéstől takarmány kiegészítés (pronifer, lacto-sacc) javasolható.
- Nem megfelelő táp-víz arány. Nyilván nedvesen etetünk. Kívánatos a föld - nedvesnél valamivel hígabb, 1:1 - 1: 1,5 közötti táp-víz mennyiség.
- Etetések számának növelésével a táplálóanyag bevitele növelhető.
- Vízellátás módja. Jó lenne a víztükrös (vályúból) itatás, ha el tudnánk találni a fogyasztást. Marad az önitató. Napi ellenőrzést igényel. A nem megfelelő (2 l/perc vízátfolyás alatti) önitató csökkenti a vízfelvételt, ez egyrészt direkt módon csökkenti a takarmányfelvételt, így indirekt módon tovább csökken a tej.
- Étvágytalanságot (csökkent takarmányfelvételt) okoz a rossz levegőminőség, különösen a magas hőmérséklet. Optimális a 16-18 °C-os terem hőmérséklet. Lagunával el nem látott higiénikus fiaztatóban további gondot jelent a magas gáz és páratartalom.
- Előfordul, hogy a koca evési szokásai normálisak, a felvett mennyiség az igényeket (nevelt malacok száma; koca kondíciója) azonban nem elégíti ki. Az egyik telep bevált gyakorlata, hogy ezeknek a kocáknak 0,4 kg, szintetikus lizinnel dúsított szójadara kiegészítést adnak.
Dr.Gács Pál