2025. január 6. hétfő Boldizsár

Szántóföldi és kertészeti kultúrák növényvédelmi elõrejelzése

Agro Napló
A gabonafélék közül a búza és az árpa is jól teleltek, de helyenként kifagyás elõfordult. Az õszi gabonák fenológiája ebben az idõszakban eléri a bokrosodást és az állományok mikroklímája változni fog. A fogékony fajtáknál már március végén megjelent a lisztharmat és gondot okoz a pirenofórás levélfoltosság. A gazdaságosságot mérlegelve, sûrû állományban és fogékony fajtáknál, szükség van a gyomirtással egy menetben végzett gombaölõszeres kezelésre. Ha a gabonát monokultúrában termesztjük, a tavalyi talajelõkészítés nem volt megfelelõ, valamint nem végeztünk talajlakó felmérést õsszel, a gabonafutrinka kártételét észlelhetjük. Lárvája a csócsároló, ami az áttelelés során búzában, árpában „csócsárolja”, gyengíti a növényeket, melyek kifagytak, vagy tavasszal pusztulnak el. Ez a lárva áprilisban eléri a teljes fejlettséget, amikor szájszerve a legerõteljesebb és a legnagyobb kártételt okozhatja. Ha számuk meghaladja a m2-enkénti 2 - t, védekezni kell!
A levéltetvek betelepedése ebben a hónapban időszerû. Figyelemmel kell kísérni az egyedszámot és védekezést is terveznünk kell. A bokrosodó és szárba induló gabonákban, az elmúlt években gondot okoztak a vetésfehérítő bogarak és lárváik. A bogár áprilisi előjövetele után 2-3 héttel megjelenik a lárva (árpacsiga), amely hámozgatásával súlyos kártételt okozhat az imágó mellett. Egyedszámuk felmérése fûhálózással történhet. Megelőző kezeléssel az imágó betelepedésekor, majd tömeges lárvakeléskor védekezhetünk.
A repcetáblákon, áprilisban a szárba indult, zöldbimbós állapotot érik el a növények. Ebben az időszakban a kártevők nyomon követése nagyon fontos. Felmérésükre a sárgatál és a fûhálózás használható. Mindkét módszerrel, már kora tavasszal el kell kezdeni a vizsgálódást, hiszen a repce szárormányos és a repcefénybogár betelepedése már március végén megindul. A repcefénybogár a zöldbimbós stádiumban veszélyes, a generatív részek károsítása miatt. A szárormányosok szárbaindulás után károsítanak és a szárba rakják tojásaikat. Emellett kaput nyitnak a fehérpenészes rothadásnak, ami a nagyobb problémát okozza. Ha egyedszámuk hirtelen megnő a felmelegedés során, még virágzás előtt védekezzünk ellenük. Virágzásban, csak méhkímélő technológia használható!
A kapás kultúrák talajelőkészítése és vetése ebben a hónapban lesz aktuális. A vetés előtt fontos elvégezni a talajlakók felmérését. A kukoricabarkók, drótférgek, pajorok felmérhetők pohárcsapdával, búzacsomós módszerrel. Ezzel megítélhetjük a védekezés szükségességét és időben felléphetünk a talajban károsítók ellen.
A mezei pocok tavasszal nagyobb problémát jelent a kelő, vagy a télen legyengült állományokban. Ekkor a kisebb egyedszámú népesség is veszélyes és károkat okoz. A mezei pockok egyedszám megállapításakor, be kell taposni a lyukakat és 24 óra múlva, meg kell vizsgálni a kibontott járatok (!) számát. Ha 5-nél több a járat 100 m2-en, rágcsálóírtó szerrel védekezni kell.
Az alma fakadásával párhuzamosan megjelentek az almafa lisztharmat primer tünetei. A betegségnek elsősorban a meleg párás időjárás kedvez, de a jelenlegi, korai időszakban megkezdett védekezésekkel tudjuk csak blokkolni a nagyobb mértékû megbetegedés kialakulását. A Növényvédelmi Szolgálatok vizsgálatai bizonyították, hogy országszerte megtalálhatóak már a varasodás érett aszkospórái az áttelelt alma - és körteleveleken. Az elmúlt időszak csapadékos időjárását követően a levelek kiszáradásakor várható a tömeges aszkospóra szóródás. A betegség fellépésének a mérsékelten meleg, csapadékos időjárás a legkedvezőbb, csak a jelenlegi időszakban megkezdett preventív védekezéssel lehet hatékonyan védekezni ellene. A virágzás időszakában veszélyezteti az almástermésûeket a tûzelhalás. Csapadékos időjárás és minimum 15,6OC napi középhőmérséklet esetén számíthatunk a virágzás idején megbetegedésre. Az árutermő ültetvények tulajdonosai az illetékes Növény – és Talajvédelmi Szolgálatok koordinálásával végezzék az előrejelzést és a védekezést. Április 1. dekádjától várható a lombosfa fehérmoly és az almalevél aknázómoly, április utolsó napjaitól pedig az almamoly rajzása. Mindhárom kártevő lárvái ellen feromoncsapdás rajzásmegfigyelés alapján védekezzünk.
Őszibarackosokban a fakadás időszakában hûvös, párás csapadékos időjárásban várható a levélfodrosodás fellépése, amely ellen a preventív védekezés a leghatásosabb. Ugyanilyen időjárási körülmények között számíthatunk a csonthéjasok virág – és hajtáselhalását okozó monília fellépésére. Fertőzésveszélyes körülmények között már piros ill. fehérbimbós állapotban kezdjük meg a védekezést, amelyet szükség esetén ismételjünk meg. Április közepétől kezdődik a kajszi fertőzött levelein áttelelt apiognomónia, és a szilva fertőzött levelein áttelelt vörösfoltosság kórokozóinak aszkospóraszóródása. A kórokozóknak a mérsékelten meleg, csapadékos időjárás kedvez. Hûvös, párás, csapadékos időjárásban számíthatunk a csonthéjasok levéllikasztó betegségének fellépésére. A betegségek ellen megelőző jelleggel védekezzünk, hogy korai kártételüket megelőzzük. Április eleje-közepe időszaktól várható a fakadó rügyekkel és kis hajtásokkal táplálkozó áttelelt barackmoly lárvák eljövetele. Április közepétől rajzik a keleti gyümölcsmoly, május elejétől a kéregmoly és a szilvamoly, amelyek lárvái ellen feromoncsapdás rajzásmegfigyelés alapján védekezzünk. Általában április közepétől kezdődik a cseresznyelégy rajzása, amelynek előrejelzésére sárga színcsapdát használhatunk. A védekezést az imágók ellen időzítsük, szükség esetén ismételjük meg.
Szamócán, ribiszkén és köszmétén mérsékelten meleg, csapadékos időjárásban felléphetnek a levélfoltosságot okozó betegségek.
Mérsékelten meleg (~20OC), párás időjárás esetén, április folyamán a különböző gyümölcskultúrákban megkezdődhet a levéltetvek betelepedése és felszaporodása.
A szőlő fakadásakor szükség esetén védekezzünk a fiatal leveleken szívogató levélatkák ellen. Meleg, száraz időjárás esetén számíthatunk tömegszaporodásukra. Április utolsó napjaiban kezdjük meg a tarka és a nyerges szőlőmoly feromoncsapdás rajzásmegfigyelését, hogy a fürtvirágzatokat károsító lárváik ellen szakszerûen időzítsük a védekezést.
Talajlakó kártevők jelenlétekor a szabadföldi zöldségfélék vetésével egy menetben alkalmazzunk rovarölőszeres talajfertőtlenítést. Palántázott káposztaféléket a kiültetést követően száraz, meleg időjárásban a földibolhák, mérsékelten csapadékos és meleg időjárásban pedig a tavaszi káposztalégy lárvái veszélyeztethetik.

Nagy Krisztina
előrejelző
Veszprém Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat
Prohászka Péter
előrejelző
Komárom-Esztergom Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
InSun 222 CLP – a megalapozott jövő

InSun 222 CLP – a megalapozott jövő

Amikor az InSun 222 CLP napraforgóhibridet bevezettük a 2021-es évben, bizakodva álltunk debütálásához, hiszen konzekvensen olyan terméseredményeket p...

Jól jönne egy kis eső

Jól jönne egy kis eső

A napokban folytatódott a száraz és enyhe időjárás, mely kedvező körülményeket teremtett a mezőgazdasági munkákhoz. Viszont a már elvetett búza kelésé...

Még mindig hiányzik az eső

Még mindig hiányzik az eső

Örömteli, hogy idén a Fagyosszentek meleget hoznak, viszont a májusi csapadékkal ismét sok a probléma. Az elmúlt napokban ugyan többfelé alakultak ki...

Eső után: Most meg nincs elég meleg!

Eső után: Most meg nincs elég meleg!

Az elmúlt napok csapadéka országszerte megöntözte a szántóföldeket, ami sokat lendít a növények fejlődésén, de az így is hűvös talajba vetett kapás nö...

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Március utolsó napjaiban úgy tűnik, megérkezhet a várva várt eső, az év első három hónapjában azonban rendkívül kevés csapadék hullott hazánkban, ami...

Trendek a repce gyomirtásában

Trendek a repce gyomirtásában

A repce gyomirtási technológiájának kiválasztását számos tényező befolyásolja. Az elmúlt években bekövetkezett néhány olyan „jelenségre” szeretném fel...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?