Movento - új rovarölő szer szívókártevők ellen - vége a bújócskának! (x)

Agro Napló
Hosszú kutató és fejlesztő munka eredményeként 2013-ban Magyarországra is megérkezett a Bayer új szívó kártevők elleni rovarölő szere a Movento. A Movento, ami 2011-ben elnyerte a leginnovatívabb növényvédelmi termék díját (Agrow Award). A díj odaítélését két teljesen új tulajdonságának köszönheti. Az egyik, hogy kipermetezésekor a hatóanyag még nincs toxikus formában, szívó kártevőkre ártalmas vegyületté csak a növényen belül alakul át. A másik, hogy a növény háncs részének (floem) segítségével felfelé (az új hajtások felé) és lefelé (az új gyökér növekmények felé) is elvándorol és az ott élő kártevőkre is kifejti hatását.

A Movento a ketoenolok családjába tartozik. Széles hatásspektrumú és hosszú hatástartamú készítmény, ami kiváló környezet- és ökotoxikológiai tulajdonságokkal párosul.

A kereskedelemben jelenleg kapható szisztémikus rovarölő szerek között egyetlen egy sem rendelkezik kétirányú szisztémikus hatással. A hagyományos felszívódó rovarölő szereknek a szállítását a farész (xilem) végzi. A xilemben a víz és a szervetlen tápanyagok áramlása passzív: ezeket a levelek párologtatása mozgatja felfelé. A Movento viszont egyedi fiziko-kémiai tulajdonságai miatt képes a floemben mozogni, amiben elsősorban az asszimilációs termékek (cukrok és egyéb szerves vegyületek) aktív módon szállítódnak fel- és lefelé. Ezt a jelenséget kétirányú szisztémikus hatásnak nevezzünk. Lombkezelés után a Movento a levél sejtjei mentén a floem legvékonyabb erecskéibe kerül, és innen az asszimilációs termékekkel együtt a növény növekedésben lévő hajtásai, levelei, rügyei és gyökerei felé áramlik. Az egy irányban felszívódó rovarölő szerekkel szemben a Movento - kétirányú szállítódása miatt - a kipermetezés után fejlődő leveleket és gyökereket is képes megvédeni. Ugyanakkor kiváló a hatékonysága a nehezen irtható, rejtett életmódú rovarok, mint pl. a káposztafejben, a lombkorona belsejében, vagy akár a gyökereken élősködő tetvek ellen.

A Movento egyedi módon hat a levéltetvekre, a pajzstetvekre és a molytetvekre. Különösen hatékony a szívó kártevők fiatal lárvái ellen. Vedlésük után a nimfák azonnal mozgásképtelenné válnak, és hamarosan kiszáradnak. A lárvák ellen a hatás sokkal gyorsabb és határozottabb, mint az imágók ellen. A felnőtt levéltetvek, vagy molytetvek a kezelés hatására viszont gyakran életképtelen nimfákat, vagy tojásokat hoznak létre. A Movento a termékenység csökkentésével gátló hatást gyakorol a kártevők populáció dinamikájára. Laboratóriumi kísérletek tárták fel, hogy a Movento-val kezelt szívó kártevőkben szignifikánsan lecsökkent a zsírtartalom. Ezért hatásmechanizmusa alapján a Movento-t, a zsír bioszintézis gátlók osztályába soroljuk. A Movento egy teljesen új, a ketoenol csoporthoz köthető módon hat a levéltetvekre és más szívó kártevőkre.

A Movento együtt dolgozik a kártevők természetes ellenségeivel, mert ártalmatlan, vagy csak kis mértékben ártalmas a nem célszervezetekre. Ez a csapatmunka hatékonyabb és fenntarthatóbb eredményt ad.

A hasznos rovarokkal és a ragadozó atkákkal szembeni szelektivitás alapkövetelménye az Integrált termesztésben való alkalmazhatóságnak. A Movento-t különböző növénykultúrában, hajtatásban és szabadföldi kísérletekben tesztelték hasznos ízeltlábú fajokon - közöttük a legfontosabb predátorokon (bogarak, poloskák, fátyolkák, fülbemászók, ragadozóatkák) és parazitákon (fürkészdarazsak). A Movento nagyon kedvező toxikológiai tulajdonságai könnyű kezelhetőséget és alkalmazhatóságot biztosítanak e terméknek. Az integrált gazdálkodás rendszerébe ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően került be, és dolgozik szoros kapcsolatban a hasznos élő szervezetekkel. A Movento kétirányú szisztémikus hatása alkalmassá teszi a növényen belüli egyenletes eloszlásra, ami hatékonnyá teszi a rejtőzködő rovarok ellen. Hosszú hatástartamot biztosít, ezért lehetővé válik a kezelések számának csökkentése.

A tökéletes hatás kulcsa az, ha a kártevők a szívogatásukkal minél több Movento-t vegyenek fel. Ennek megfelelően a hatóanyag bejutását a növénybe adalékanyaggal segíthetjük. A Movento formulációja (SC) tartalmaz ilyen adjuváns anyagokat, de pl. az erősen viaszos levelű káposztánál tapadásfokozó anyag használata ajánlott. A permetlé mennyisége ne legyen túl magas, hogy az adalékanyag hatása kellően érvényesüljön. A Movento esetében a permetlé mennyiségét 1000 l fölé ne emeljük.

Mivel a Movento elsősorban a kártevők fiatal egyedei ellen hat, azok vedlési állapotában a zsír-bioszintézist gátolja, hatása viszonylag lassú. A tökéletes hatás érdekében a kezelés időzítésénél törekedjünk arra, hogy a permetezést a kártevő felszaporodása előtt végezzük el. Egy vegetációs időszakban, évelő kultúrákban (pl. vértetű, vagy körte levélbolha ellen) legfeljebb kétszer alkalmazzuk, így hosszú időn keresztül elkerüljük a rezisztencia kialakulását.

A Movento széles hatásspektrummal rendelkezik a szívó kártevők ellen. Ez a széles hatásspektrum, a hosszú hatástartam és a munkamegosztás a hasznos rovarokkal kevesebb védekezést tesz lehetővé, mint egy hagyományos rovarölő szer esetében. A célzott kártevőkön kívül más kártevőket is visszaszorít. Jó példa erre almában a Movento vértetű ellen irányzott kezelése, amely egyúttal hatásos a zöld- és a szürke alma-levéltetű, a levélpirosító almalevéltetű ellen is, valamint mellékhatása van az atkákra.


Almában vértetű és levéltetvek ellen elvirágzás után használható először, amikor a levélfelület már nagy, és a hajtásnövekedés intenzív. A kezelést a vértetű ellen időzítsük és akkor végezzük, amikor az első lárva nemzedék a vízhajtásokról, alsóbb hajtásokról a magasabban lévő fiatal hajtásokra vándorol. Nagyon erős fertőzés esetén (nagy egyedszámmal és sikeresen áttelelő, korán felszaporodó állomány) virágzás előtt Calypso-val, vagy más (pl. pirimikarb) hatóanyagú készítménnyel védekezzünk, majd elvirágzás után (2-3 héttel később) Movento-val végezzük a kezelést. A kezelés a védekezés időszakában felszaporodó levéltetvek ellen is hatékony. Egymást követő kezelést 14 napnál korábban ne végezzünk. Egy vegetációban maximum kétszer alkalmazzuk.

Körtében körte-levélbolha ellen szintén elvirágzás után kezdjünk védekezni. Erős korai fertőzés esetén, ha virágzás előtt kell már védekezni, akkor más készítménnyel, pl. Envidor-ral, vagy más hatóanyag csoportba tartozó (pl. pirimikarb) hatóanyagú készítménnyel végezzünk kezelést.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a Movento ajánlott dózisa (0,5-0,75 l/ha) alma és körte esetében 1 méteres lombkorona magasságra értelmezendő. Tehát 2 m-es lombkorona magasságnál 1,0-1,5 l/ha, 3 m-es lombmagasságnál 1,5-2,25 l/ha a helyes dózis. 3 méternél magasabb lombkoronánál a dózis tovább nem emelhető!

Káposztafélékben három leveles állapottól alkalmazhatjuk a levéltetvek betelepedésének kezdetétől, de legkésőbb a kis kolóniák megjelenésekor.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Egy szemcsében starter és rovarölő

Egy szemcsében starter és rovarölő

Idén debütál a Sumi Agro új készítménye, a Trika Expert, amelyet több helyszínes rendezvénysorozat keretében ismerhettek meg az érdeklődők. A starter...

Trika Expert, startolunk és védünk!

Trika Expert, startolunk és védünk!

A hatóanyag-korlátozások, -visszavonások egyre nehezebb döntés elé állítják a termelőket. Mivel a gabona-, kukorica- és olajosnövény kultúrákban vissz...

Ha drágul a műtrágya

Ha drágul a műtrágya

A műtrágyák drágulása és hiánya miatt a termelők figyelme az olyan technológiák felé fordul, mely során a növény gyökereinek erőteljes fejlődésével a...

Kezelésből ötös!

Kezelésből ötös!

Az FMC optimista hangulatban tartotta meg évindító növényvédelmi fórumát, amely méltán az egyik legszínvonalasabb online rendezvénnyé nőtte ki magát a...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?