Melyek az ágazat legkomolyabb problémái?
Egyre gyakoribbak az időjárási extrém helyzetek, amelyek az agrárium teljesítményét alapvetően befolyásolják, és visszavetik az ágazat termelését. Ennek kiküszöbölésre létezhet megoldás. A váratlan ármozgások, a kiszámíthatatlan árfolyammozgások és a félbe maradt uniós beruházások is fejtörést okoznak a vállalkozásoknak. Viszont nagy segítséget jelent, hogy a SAPS területalapú támogatást adott gazdasági évben, sőt előlegként megkaphatják a magyar gazdák.
Milyen megoldásokra gondol rossz időjárás esetére?
Nincs mindenre recept, de a tapasztalataim alapján úgy látom, hogy gazdálkodás-technológiai téren biztosan kell fejlődni, ami a szektor verseny- és hitelképességét is javítaná. Az aszályos időre való felkészülésre célszerű lenne a minimalizált földművelési technológiák minél szélesebb körű bevezetése, mint például a csapadék megőrzése a talajban, az üzemanyag takarékos művelési módok elterjesztése. Megoldást kínálhat a rövidebb tenyészidejű fajtákra való átállás, a korábbi vetési időpontok alkalmazása. Az agrárkormányzat is szorgalmazza az öntözéses gazdálkodás bővítését, támogatását. Csapadékos időszakokra a vízelvezetés fejlesztése lehet gyógyír, az árkok és csatornák karbantartása és kiépítése, a kisebb folyómedrek kotrása, vízgyűjtőterületek kialakítása. A fejlesztések révén az ágazat hitelhez jutási esélyei javíthatók, a bankok még inkább érdekeltek lehetnek az időjárási viszontagságoknak ellenállóbb szektor finanszírozásában. Jó irányba haladunk, a hitelintézetek már nyitottabbak az agrárcégek felé.
Mire számíthat egy agrárcég a hitelezés során?
Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány feladata, hogy a vállalkozások mellé álljon a hitelezés során, mint intézményi kezes. Az általunk támogatott vállalkozások sokkal vonzóbbak lesznek a bankok számára, hiszen ha probléma adódna a hitel visszafizetése során, a bank az alapítványon keresztül biztosan visszakapja a fennálló hitelösszeg 20–80 százalékát. Széleskörű tevékenységünk révén rálátunk a teljes hazai agrárfinanszírozásra, egészen nagy a termékpaletta. Az MFB támogatott hitelkonstrukciói közül az MFB Agrár Forgóeszköz és az Agrár Fejlesztési programot emelném ki, mint új terméket. Folyószámlahitel is sok van, a legismertebbek az Agrár Széchenyi Kártya vagy a takarékok Gazdakártyája. Érdemes alaposan körbejárni a finanszírozási kérdéseket, több hitelintézetnél is érdeklődni, hiszen egészen más termékkör, más hitelezési hajlandóság jellemzi az egyes bankokat és takarékszövetkezeteket. Nagyobb eséllyel vagy kedvezőbb kondíciókkal hiteleznek a bankok, ha intézményi kezes is áll az ügyfél mögött.
Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány
telefon: (06 1) 474 5070
Jelen hirdetés nem minősül ajánlattételnek.