Permetezőgépek időszakos felülvizsgálata. Távolinak tűnik - de most kell foglalkozni vele! (x)

Agro Napló
A növényvédő gépek műszaki felülvizsgálatára adott újabb, 2016. januári törvényi határidő igazolja azt, hogy a jószándékú, immár 20-25 éve húzódó bevezetés tovább késlekedik. Egyetlen kitörési pont lehet csak: az alulról jövő, önkéntes, pozitív, segítőkész kezdeményezés, amelynek most Kamaránk az élére áll.

A mai napon a szántóföldi permetezőgépek ellenőrző bemérését mutatjuk be, mert első lépésben ezt tartjuk fontosnak, kivitelezhetőnek.


AAMS-Salvarani keresztirányú szórásegyenletességet mérő automatizált padja (a bemutatón szerepel)

 

 Az ültetvénypermetező gépek hasonló ellenőrzésére – a függőleges síkban mérhető permetléeloszlás meghatározására – azonban szintén szükség lesz.


Függőleges bemérő fal

 

 

Nem vitás, hogy a jól beállított, ellenőrzött géppel végzett növényvédelmi munkának csak előnyei vannak.

  • Jól jár a gazda, mert kevesebb vegyszerrel jobb eredményt ér el. Ne feledjük, hogy a növényvédelem költségének 80%-át a vegyszer teszi ki. Ha ezt nem vagyunk képesek célirányosan, jó eloszlásban, egyenletesen kijuttatni, akkor nemcsak a 20-30 %-ot is elérő szerveszteség, hanem az elégtelen morfológia hatás is komoly, pénzben kifejezett veszteség, főként az olyan, fertőzéses idényben, mint a mostani. Ezzel szembeállítható a javuló szerhatékonyságnak köszönhető magasabb hozam, a nyugodt, biztonságos munkavégzés.
  • Élelmiszerbiztonsági hitelünk javul. Az összességében kevesebb szerfelhasználásnak köszönhetően kevesebb a terményben a szermaradvány, egészségesebb a termék. Egyre erősödik exportban is az a vevői igény, hogy a vegyszerfelhasználás és kijuttatás módja, eszköze dokumentálva legyen. Egyelőre az olcsó ár mindent felülír, de ez már nem lesz így sokáig! 

 

  • Csekélyebb a környezetterhelés, a szomszédos kultúrák és a felszíni vizek nem károsodnak.
  • A szerekkel szembeni rezisztencia veszélye csökken.

 

  • A vegyipar haszna az elégtelen szerhatás miatti vevői, hatósági panaszok ritkább előfordulása, az új növényvédő szerek engedélyezési eljárásának felgyorsulása – csupa-csupa „zöld” érv!

 

  • A mezőgépipar több, korszerűbb gépet adhat el, az elégedettebb vevőkör részéről mérséklődik a garanciális igény.
  • Gép- és alkatrész kereskedőink nagyobb alkatrész-forgalomra, növekvő javítási igényre készüljenek fel, vevőkapcsolatuk a vizsgálatok helyszínein legyen még közvetlenebb.

A felülvizsgálatok lebonyolításánál a kamarai rendszer a legelőnyösebb.

Érveink:

-  3600 növényvédelmi affinitású, igényes kamarai tagunk országos lefedettséget garantál. Megyei szervezeteink tagjai egymást, egymás lehetőségeit, gépeit és igényeit első kézből ismerve sokat segíthetnek a kivonulással járó vizsgálati helyek kiválasztásában, a bemérések lefolytatásában. Ők azok, az elsőként fogják igényelni és igénybe venni ezt a szolgáltatást.

-  Mi évente több tízezer „Zöld Könyves” gazdászt, gépészt képzünk 80-órás tanfolyamokon középszinten és továbbképzés keretében is. Az ő fantáziájukat kezdettől fogva megragadja majd a jól működő gépekből származó megannyi előny. 

-  Közhasznú szervezetként mi nem a profitot hajhásszuk, megelégszünk költségeink tisztes fedezetével is. Célunk nem a jövedelemszerzés, hanem a feladat jó kivitelezése. Minden más megoldás – pl. termelési rendszer vagy profitorientált vállalkozó által üzemeltetett felülvizsgáló állomás – hozzánk képest csak drágább lehet, hiszen üzletet kell látniuk ebben. Ráadásul még nem is sejtjük, hogy egy-egy gép bemérése ténylegesen mennyibe kerül. Ezt az első 20-30 gép felülvizsgálata után már tudni fogjuk. A becslések most 15.000 és 40.000 Ft közötti nettó költségről szólnak – nem mindegy, hogy mennyi lesz!

-  Jó példaként szolgál a németországi felülvizsgálati rendszer. Ott a Braunschweig-i központi JKI (korábban BBA) intézet szabja meg az irányvonalat, de a vizsgáló állomások engedélyezésének és személyzetük képzésének, továbbképzésének jogát a tartományi kamaráknak adja ki. Ők ismerik legjobban a helyi lehetőségeket is igényeket, és tudják, hogy a költségérzékeny gazdáknak milyen vizsgálati lehetőségeket kell felajánlani.

Célunk az, hogy 2015-re már komoly tapasztalattal rendelkezve segítsük a törvényalkotókat a végrehajtási utasítás kimunkálásába. Ha ugyanis sarkos, központi előírásokat próbálnának meg, szoros határidőkkel érvényesíteni, akkor vagy agyonbüntetnek mindenkit vagy mindent elönt a gaz!

További információkkal szolgálnak:

Bakonyi István, NMNK Fejér megyei Szervezetének elnöke

Huszár Jenő, FarmCenter Kft. ügyvezető igazgatója

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Tűzelhalás ellen is permetezni kell

Tűzelhalás ellen is permetezni kell

Idén a megszokotthoz képest kissé korábban virágoznak az almatermésűek, amihez kellemes meleg, és most már többnyire csapadékos idő is társul. Ha ezek...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?