A mai napon a szántóföldi permetezőgépek ellenőrző bemérését mutatjuk be, mert első lépésben ezt tartjuk fontosnak, kivitelezhetőnek.
Az ültetvénypermetező gépek hasonló ellenőrzésére – a függőleges síkban mérhető permetléeloszlás meghatározására – azonban szintén szükség lesz.
Nem vitás, hogy a jól beállított, ellenőrzött géppel végzett növényvédelmi munkának csak előnyei vannak.
- Jól jár a gazda, mert kevesebb vegyszerrel jobb eredményt ér el. Ne feledjük, hogy a növényvédelem költségének 80%-át a vegyszer teszi ki. Ha ezt nem vagyunk képesek célirányosan, jó eloszlásban, egyenletesen kijuttatni, akkor nemcsak a 20-30 %-ot is elérő szerveszteség, hanem az elégtelen morfológia hatás is komoly, pénzben kifejezett veszteség, főként az olyan, fertőzéses idényben, mint a mostani. Ezzel szembeállítható a javuló szerhatékonyságnak köszönhető magasabb hozam, a nyugodt, biztonságos munkavégzés.
- Élelmiszerbiztonsági hitelünk javul. Az összességében kevesebb szerfelhasználásnak köszönhetően kevesebb a terményben a szermaradvány, egészségesebb a termék. Egyre erősödik exportban is az a vevői igény, hogy a vegyszerfelhasználás és kijuttatás módja, eszköze dokumentálva legyen. Egyelőre az olcsó ár mindent felülír, de ez már nem lesz így sokáig!
- Csekélyebb a környezetterhelés, a szomszédos kultúrák és a felszíni vizek nem károsodnak.
- A szerekkel szembeni rezisztencia veszélye csökken.
- A vegyipar haszna az elégtelen szerhatás miatti vevői, hatósági panaszok ritkább előfordulása, az új növényvédő szerek engedélyezési eljárásának felgyorsulása – csupa-csupa „zöld” érv!
- A mezőgépipar több, korszerűbb gépet adhat el, az elégedettebb vevőkör részéről mérséklődik a garanciális igény.
- Gép- és alkatrész kereskedőink nagyobb alkatrész-forgalomra, növekvő javítási igényre készüljenek fel, vevőkapcsolatuk a vizsgálatok helyszínein legyen még közvetlenebb.
A felülvizsgálatok lebonyolításánál a kamarai rendszer a legelőnyösebb.
Érveink:
- 3600 növényvédelmi affinitású, igényes kamarai tagunk országos lefedettséget garantál. Megyei szervezeteink tagjai egymást, egymás lehetőségeit, gépeit és igényeit első kézből ismerve sokat segíthetnek a kivonulással járó vizsgálati helyek kiválasztásában, a bemérések lefolytatásában. Ők azok, az elsőként fogják igényelni és igénybe venni ezt a szolgáltatást.
- Mi évente több tízezer „Zöld Könyves” gazdászt, gépészt képzünk 80-órás tanfolyamokon középszinten és továbbképzés keretében is. Az ő fantáziájukat kezdettől fogva megragadja majd a jól működő gépekből származó megannyi előny.
- Közhasznú szervezetként mi nem a profitot hajhásszuk, megelégszünk költségeink tisztes fedezetével is. Célunk nem a jövedelemszerzés, hanem a feladat jó kivitelezése. Minden más megoldás – pl. termelési rendszer vagy profitorientált vállalkozó által üzemeltetett felülvizsgáló állomás – hozzánk képest csak drágább lehet, hiszen üzletet kell látniuk ebben. Ráadásul még nem is sejtjük, hogy egy-egy gép bemérése ténylegesen mennyibe kerül. Ezt az első 20-30 gép felülvizsgálata után már tudni fogjuk. A becslések most 15.000 és 40.000 Ft közötti nettó költségről szólnak – nem mindegy, hogy mennyi lesz!
- Jó példaként szolgál a németországi felülvizsgálati rendszer. Ott a Braunschweig-i központi JKI (korábban BBA) intézet szabja meg az irányvonalat, de a vizsgáló állomások engedélyezésének és személyzetük képzésének, továbbképzésének jogát a tartományi kamaráknak adja ki. Ők ismerik legjobban a helyi lehetőségeket is igényeket, és tudják, hogy a költségérzékeny gazdáknak milyen vizsgálati lehetőségeket kell felajánlani.
Célunk az, hogy 2015-re már komoly tapasztalattal rendelkezve segítsük a törvényalkotókat a végrehajtási utasítás kimunkálásába. Ha ugyanis sarkos, központi előírásokat próbálnának meg, szoros határidőkkel érvényesíteni, akkor vagy agyonbüntetnek mindenkit vagy mindent elönt a gaz!
További információkkal szolgálnak:
Bakonyi István, NMNK Fejér megyei Szervezetének elnöke
Huszár Jenő, FarmCenter Kft. ügyvezető igazgatója