A tarlóápolás és -kezelés fontossága, módjai, lehetőségei

Agro Napló
Az elmúlt évek szélsőséges időjárási körülményei a hatékony tarlóápolást és -kezelést nem tették minden esetben lehetővé, mivel az őszi vetésű növények betakarítását követően, sok helyen szélsőségesen száraz körülmények voltak. Így a talajélet javításában, az évelő gyomnövények visszaszorításában, a magról kelő gyomnövények gyommagkészletének csökkentésében nem minden esetben voltak sikeresek a gazdálkodók.

A jelenlegi meteorológiai viszonyok alapján az idei évben a tarlókon sikeresebb lehet a védekezés, mint az előző két-három évben, mivel lényegesen több csapadék hullott eddig a területekre, amely elengedhetetlen a sikerhez.

Az idei évben még inkább figyelni kell arra, hogy a nyári betakarítások után a tarlóművelés helyes időben és módon történjen. Nem csak azért, mert minden évben fontos kell hogy legyen a tarlóápolás és -kezelés, hanem azért is, mert az előző években a legtöbb helyen nem sikerülhetett a száraz időjárás miatt kellően hatékonynak lenni a gazdálkodóknak a tarlókon (sem).

A tarlóápolás során fontos a talaj nedvességtartalmának minél nagyobb arányú megőrzése. A tarlón végzett talajmunkáknak a talajélet javításában is elengedhetetlen szerepe van. A tarlóápolás során, a táblánkon megjelenő gyomnövények egyedszámán túl, a talajunk gyommagtartalma is csökkenthető. Az el nem végzett vagy rosszul elvégzett tarlóápolás a nyári melegben azt fogja eredményezni, hogy a talaj víztartalma napról napra csökkenni fog, nem tud kellő mértékben csökkenni a gyommagkészlet, nem kerülnek visszaszorításra az évelő gyomnövények, továbbá az őszi talajmunkákat majd csak magasabb energiafelhasználással, és nem kellő minőségben fogjuk tudni elvégezni.

 

A tarlóhántás célja, növényvédelmi jelentősége

A tarlóhántás alkalmazásával a betakarítást követően a visszamaradt tarló, és a szármaradványok is bedolgozásra kerülnek a talajba. (Törekedni kellene arra, hogy azon gazdálkodóknak, akiknek nincsen állatállománya, azoknál a kellő nagyságra szecskázott szalma is a tarlón maradjon, amit ezáltal be is lehetne forgatni.)

A tarlóhántással a terület gyommentesítését is elvégezzük, a kártevők, kórokozók életterének, számának csökkentésével egyetemben, továbbá a talaj nedvességtartalmának megőrzése is megtörténik, amivel megteremtjük a talaj optimális hőforgalmának az alapját, így a talajban élő mikroorganizmusok is optimális környezetbe kerülnek, ezáltal a szármaradványok feldolgozásában, és a vegetációs időben kijuttatott növényvédő szerek lebomlásában is nagy segítségünkre tudnak lenni. A megfelelő időben és módon elvégzett tarlóhántást követő hónapokban a talaj kellően be tud érni, aminek már az őszi vetés előkészítésében, vagy éppen az őszi szántásnál lesznek pozitív jelei.

A legkedvezőbb hatás elérése érdekében szükség lehet a hántott tarló ápoló művelésére is. Ezt az árvakelés és a gyomok tömeges megjelenése után kell elvégezni, annak érdekében, hogy ezen kicsírázott-kikelt gyomnövényeket el tudjuk pusztítani, mégpedig úgy, hogy a talajnedvesség megőrzését is szem előtt kell tartani. Az ápoló talajmunkát többnyire a hántástól kissé mélyebben végezzük, így biztosítva a talaj kedvező fizikai állapotának megtartását és -őrzését.

A hatékony tarlókezelés azonban nem képzelhető el a vegyszeres védekezés alkalmazása nélkül, ami kiegészítése, kombinációja is kell hogy legyen a mechanikai védekezésnek. A technológiák megfelelő ötvözésével a következő évek gyomirtási és -szabályozási munkáit, illetve annak költségeit is tudjuk csökkenteni. A megfelelő időben elvégzett vegyszeres tarlókezeléssel az évelő gyomnövények ellen tudunk a legolcsóbban és a lehető leghatékonyabban védekezni, továbbá a kikelt magról kelő gyomnövények ellen is tökéletes védelmet nyújt a vegyszeres védekezés. A vegyszeres védekezés elvégzését elsősorban az évelő gyomnövények tömeges kihajtásakor kell elvégezni (ekkor már a magról kelő gyomnövények is nagy számban kicsíráztak a területen). Amennyiben kihajtottak az évelő gyomfajok, úgy a vegyszeres védekezés elvégzésénél a gyomnövény megfelelő fenológiai állapotára kell koncentrálnunk. Tarackbúza, fenyércirok esetében a 20–25 cm nagyság, aprószuláknál a virágzás, mezei acatnál a tőlevélrózsás állapotban van a glifozát-tartalmú gyomirtó szerek kijuttatásának optimális időpontja. Ekkor általánosan elmondható, hogy a magról kelő gyomnövények legnagyobb egyedei már elérik a 15 cm-es nagyságot. A kijuttatandó herbiciddózisánál mindig vegyük figyelembe a területen előforduló gyomnövények összetételét. Az évelő gyomnövények ellen csak úgy tudunk hatékonyak lenni, ha az engedélyezett legmagasabb dózist alkalmazzuk, megfelelő vízmennyiséggel (250–300 l/ha) kerülnek kijuttatásra a készítmények, és a kijuttatást követően legalább négy (!) héten keresztül hagyjuk dolgozni a hatóanyagot. Tehát ezen időszak alatt sem kaszálást, sem talajbolygatást nem végzünk a vegyszerezett területen. Ez az egy hónap szükséges ahhoz, hogy kellő mélységbe és mennyiségben tudjon szállítódni a hatóanyag az évelő gyomnövények szöveteiből a gyökérrendszer irányába, aminek eredménye az lesz, hogy a következő évben-években kevesebb évelő gyomnövény jelenik meg a kultúrnövényben.

Jelenleg glifozát tartalmú készítményből elég jól el van látva a hazai piac, mivel közel ötven (!) készítményből tudnak választani a termelők. A választásnál szempont lehet a gyártó, az ár, de fontos figyelemmel kísérni a hatóanyag-tartalmat is, mivel ebben az esetben a hektárköltség lehet a választásnál szempont.

A tarlóápolás-tarlókezelés témakörében összességében elmondható, hogy mind a mechanikai, mind a vegyszeres védekezés adta lehetőségek megteremtik az alapját a sikeres védekezéseknek. Helyesen kell alkalmazni és ötvözni a lehetőségeket, megfelelő időben és módon kell kivitelezni a technológiákat.

Ha mindezeket még a meteorológiai elemek is segítik, akkor a talajélet megfelelő lesz, az előző hóna

pokban kijuttatott növényvédő szerek hatóanyagai le tudnak bomlani, így nem kell tartani a következő kultúrában fitotoxikus tünetektől. A munkaműveletek után a talajállapotok optimálisak lesznek, az évelő gyomnövények nem tudnak teret nyerni a szántóterületen, illetve a talaj gyommagkészlete is csökkenni fog, ami az elkövetkezendő évek gazdálkodását olcsóbbá, ezáltal hatékonyabbá tudja tenni.

 

Hornyák Attila 

herbológus

Nógrád Megyei Kormányhivatal

Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága

Balassagyarmat

A cikk szerzője: Hornyák Attila

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Készítsük fel talajainkat!

Készítsük fel talajainkat!

A fenntartható fejlődés két fontos alapeleme Magyarországon talajkészleteink észszerű hasznosítása, védelme, állagának megőrzése, sokoldalú funkciókép...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?