DuPont készítményekkel a gyomok ellen

Agro Napló
Akárcsak a többi kultúrában, a kalászosoknál is tetemes lehet a terméskiesés, ha teret engedünk a gyomkonkurenciának. S akkor még nem szóltunk az általuk felhasznált tápanyag és víz pótlásáról, ami napjainkban egyre drágább. A táblák gyommentesítése összetett feladat, hiszen számos tényező befolyásolhatja, hogy hol, mikor, milyen gyomokkal számolhatunk. Egyebek között az elővetemény, az abban használt gyomirtó szer, a vetés ideje és az állomány sűrűsége nagyban befolyásolhatja, hogy tavasszal mennyi és milyen gyomokra számíthatunk. A gyomszabályozás mindenképpen megtérül, hiszen nem csak minőségileg lesz jobb, illetve nagyobb a termés, de az utóvetemény gyomflórájára is előnyösen hat. A kérdés csak az, hogy milyen készítményt, illetve hatóanyagokat válasszunk. Egyebek között ezt is megkérdeztük egy tapasztalt szakembertől, Miklóssy Bélától. 

A Keszthelyen végzett növényvédő szakmérnök Mágocson és környékén kamatoztatja tudását. Számos szövetkezet, társaság, gazdálkodó szaktanácsadója, de saját gazdasággal is rendelkezik. A vidék adottságairól árulkodik, hogy az itteni földek aranykorona értéke 2 és 9 között mozog. A szakember által szaktanácsolt gazdaságokban általában 300–350 hektáron termesztenek valamilyen kalászost, természetesen döntően őszi búzát. Idén a gazdálkodóknak nem lehet okuk panaszra, az adottságok ellenére búzából a hektáronkénti átlagtermés 5,6 tonna volt.

Az eredmény bizonyítja, hogy a búza igényeit igyekszünk maximálisan kielégíteni. Felénk a búza előveteménye általában napraforgó és repce, kisebb területen kukorica szokott lenni. A korai vetést az árpa sárga törpevírusa miatt kerüljük, ezt ugyanis a kabócák és a levéltetvek terjesztik, ezért általában október közepén indulnak a vetőgépek. Természetesen vetés előtt és tavasszal a talajvizsgálat eredményei alapján a megfelelő mű- és levéltrágya adagokat is kijuttatjuk, s a növényvédelmet sem hanyagoljuk el – magyarázza a szakember.

Így aztán nem véletlen, hogy a gyomirtásra ugyancsak kiemelt figyelmet fordítanak.

Földjeinken a ragadós galajtól a parlagfűig, a veronika fajoktól a mezei acatig számos gyom található, s természetesen az árvakelésű napraforgó és -repce is növeli a gondjainkat. Ráadásul nálunk ugyancsak terjedőben van a nagy széltippan. Az utóbbi ellen az Axial One, vagy Athos jön szóba, de amikor erős a kétszikű gyomok fertőzése is, olyankor hektáronként 40 gramm Granstar® Super 50 SX®-t is adunk hozzá. Egyébként a hatékonyságot és az ár-érték arányt figyelembe véve már évek óta a DuPont készítményeivel – Granstar® Super 50 SX®, a Granstar® SuperStar, Pointer® Star – oldjuk meg a kalászosaink gyommentesítését. Ahol a vetésforgóban a búza után repce következik, ott a Pointer® Star helyett a Granstar® Super 50 SX®-et, vagy a Granstar® SuperStart használjuk, mert hatóanyagaik biztosan lebomlanak a tenyészidő során, és nem kell semmilyen utóhatással számolni. Egyébként a Pointer® Starral ettől függetlenül is elégedett vagyok, mert három hatóanyaga kiválóan irtja a gabonában általában előforduló kétszikű gyomfajokat, beleértve a nálunk előforduló ragadós galajt, mezei acatot és a gyakran későn kelő herbicidtoleráns napraforgó árvakelést is. A gabona 3 leveles állapotától a zászlós levél megjelenéséig kijuttatható és túlfejlett gyomok ellen is hatásos. Ugyanakkor ahol herbicidtoleráns napraforgó árvakelésünk van, ott a Granstar® Super 50 SX®-xel nem számolhatunk, csak a két másik DuPont készítménnyel.


Miklóssy Béla: "A gyomírtásra kiemelt figyelmet fordítunk"

Tehát mind a három DuPont készítménynek meg van a maga helye és szerepe a búza gyomirtásában.

Feltétlenül. Például a tribenuron-metil + tifenszulfuron-metil hatóanyagú Granstar® Super 50 SX® a kalászosokban előforduló legtöbb kétszikű gyomnövény ellen kiváló hatású, és rugalmasan használható akár a zászlóslevél megjelenéséig. Korszerű formulációjának köszönhetően könnyebb kezelhetőséget, jobb hatékonyságot biztosít. Az SX® formulációban előállított termékek ugyanis a szántóföldi tapasztalatok szerint – a permetlé, illetve a hatóanyagok jobb penetrációjának köszönhetően – látványosabban, gyorsabban fejtik ki hatásukat még olyan gyomnövények ellen is, amelyeket vagy vastag viaszbevonat borít, vagy erősen szőrös a levelük. A formulációnak köszönhetően az SX® termékek a permetlében valódi oldatot képeznek. Így azután a Granstar® Super 50 SX® használata után egyszerűbb a permetezőgép kitisztítása, egy-két vizes öblítés elegendő, szemben a szulfonilureák használata után megszokott mosásból és további öblítésekből álló időigényes folyamattal. Alkalmazásakor a mosásra fordított idő akár 80 százalékkal is csökkenthető, aminek akkor van jelentősége, amikor valamilyen okból torlódik a permetezés és nem mindegy, hogy mennyi idő alatt tudnak visszafordulni a gépek.

És a Granstar® SuperStar?

Ez egy nagyon széles spektrumú gyomirtó szer, amely három hatóanyag, a tribenuron-metil, a tifenszulfuron-metil és a fluroxipir ikercsomagolású kombinációja. A termékben lévő három hatóanyag optimális aránya biztosítja, hogy ez a készítmény hatékony legyen a kétszikű gyomnövények széles skálája ellen. A gyomnövényekben a hatóanyagok gyorsan felszívódnak, a gyomnövények növekedése néhány órán belül leáll, így ezután már nem tudnak versenyezni a  kultúrnövénnyel. A készítmény három hatóanyaga rendkívül szelektív a kalászosokban, s biztonságosan alkalmazható egészen a zászlóslevél kiterüléséig, kivéve a zabot, ahol két nóduszos állapotig engedélyezett. S mint már említettem, további előnyös tulajdonsága, hogy mindhárom hatóanyag lebomlik a tenyészidő során, így nem okoz gondot a vetésváltásban – mondta befejezésül Miklóssy Béla.

A. Gy.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Trendek a repce gyomirtásában

Trendek a repce gyomirtásában

A repce gyomirtási technológiájának kiválasztását számos tényező befolyásolja. Az elmúlt években bekövetkezett néhány olyan „jelenségre” szeretném fel...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?