A 2-soros vontatott betakarító gépek két változatban készülnek. Itt megtalálhatók a csak mechanikus leválasztással dolgozó kiszedő-tisztító-kocsirakó, illetve a kiszedő-tisztító-válogató-előtároló bunkeres kocsirakó munkagépek. Az előbbieknél a mennyiségi betakarítás kerül előtérbe, hiszen a gépek a gumók kiszedése után rázó-tisztító szerkezetükön megtisztítják azokat, majd közvetlenül szállító jármûre rakják a burgonyát. Ilyen betakarítási technológia esetén számolni kell a burgonya akár 10-20 %-os szennyezettségû betakarításával is, amely miatt a tárolás-előkészítés során utótisztítást kell elvégezni. Ezt a betakarítási technológiát akkor alkalmazzák, amikor nagyobb területegységről optimális időn belül kívánják betakarítani a burgonyát. A 2-soros kiszedő-tisztító-válogató-előtároló bunkeres betakarító gépek válogató-asztallal is rendelkeznek és így a szállító jármûre felrakott burgonya szennyezettsége kisebb (~ 2-5 %), ami a tárolás-előkészítéskor vagy a további feldolgozás során kevesebb tisztító-manipuláló berendezés munkába állítását igényli.
A három-soros vontatott betakarító gépeken csak mechanikus szennyeződés leválasztást alkalmaznak és az előtisztítás után a terményt a gép oldalkihordó elevátora juttatja a szinkron vontatott szállító jármûre.
A 2- és 3-soros gépek előtt külön menetben kell a szárzúzást elvégezni, de vannak olyan megoldások is, amikor a szárzúzó berendezést a betakarító gépet üzemeltető traktor elejére szerelik fel és így a betakarítás a szárzúzással együtt végezhető el.
A 2- és 3-soros betakarító gépek esetében egy alkalmazás-technikai problémával is számolni kell, ugyanis a csatlakozó-sorok problémái miatt a 2-soros gépeket csak a 4-soros gépekkel, ültetett állományban lehet üzemeltetni, míg a 6-soros ültető gépek után a burgonya betakarítása 2- és 3-soros gépekkel is elvégezhető. Ugyanez az alkalmazás-technikai kérdés a szárzúzáskor is felmerül: a 4-soros burgonyaültető gépek után csak 4-soros, míg a 6-soros ültető gépek után csak a 6-soros szárzúzó gépek dolgozhatnak.
A hazai birtokviszonyok és a minőségi betakarítást célzó szempontok miatt az utóbbi években – kisebb területû termelés esetén – előtérbe került a burgonya 2-menetes betakarítása. Ilyen betakarítási technológia alkalmazása esetén a betakarítás első menetét – a burgonya kiszedését rendre-rakását – mindig géppel végzik el, azonban a rendre-rakott, vagy a talajfelszínen szétterített burgonya felszedése-zsákolása kézi munkaerő alkalmazásával biztosítható. Kézi felszedés esetén célszerû a burgonya vödrökbe, vagy kosarakba szedése és ezutáni zsákolása. Rendre-rakáskor a gépek általában két-sor kiszedett burgonyából képeznek egy rendet, s így a kézi felszedés jelentősen termelékenyebb. Amennyiben a gépi rendfelszedést kívánjuk megoldani, erre a vontatott (speciális) rendfelszedő-kocsirakó, vagy a már az előzőekben ismertetett 2-soros – csak mechanikus szennyeződés leválasztó szerkezeti egységekkel rendelkező – betakarító gépek a legalkalmasabbak.
Az 1-soros kiszedő-rendrakó gépekkel (a korai burgonya betakarítását is beleszámolva) idényenként 10-15 ha, a 2-soros kiszedő-rendrakó gépekkel 25-35 ha burgonya betakarítására nyílik lehetőség. Ehhez azonban a rendre-rakott burgonya gyors – néhány órán belüli – kézi v. gépi felszedését kell biztosítanunk. Az egymenetes 2- és 3-soros – csak mechanikus szennyeződés leválasztású – gépek esetében idényenként 50-80 ha, az 1- és 2-soros (válogató személyzettel is dolgozó) burgonya betakarító gépek alkalmazásakor 30-50 ha burgonya termésének betakarításával számolhatunk.
Gödöllő, 2001. 07. 24.
Dr. Fûzy József
FVMMI GM Kht. – Gödöllő