Az ugaroltatás (ez nálunk inkább a mûveletlenül hagyott, elgazosodott földterületek) kiváló életteret biztosít a tömegszaporodásra, és onnan a szétterjedésükre a szomszédos földterületekre.
·Mikor védekezzünk:
Preventíven kell védekezni, vagyis legjobb a kezelést vetés előtt végezni (ilyenkor a csigák már láthatók), vagy vetéskor. A vetés után de kelés előtti védekezések már csökkent hatásfokúak, mivel a megduzzadt magot ill. megindult csírahajtást meg- ill. lerághatják.
·Mivel védekezzünk:
Hazánkban két vegyületcsoport engedélyezett:
·Metaldehid
Gyomorba jutva, vagy a csiga talpán keresztül kontakt módon hat. Hatása gyors, a csiga erős nyálka-kiválasztódása mellett 6-24 óra alatt elpusztul.
·Merkaptodimetur
A gyomorba jutva, és kontakt módon hat. Neurotoxikus úton fejti ki hatását. A csigába jutva blokkolja az állat vízháztartását, nyálka-kiválasztódás nincs. Az állat 24-48 óra alatt elpusztul.
Ha a granulátumot szabad talajfelszínre juttatjuk ki, akkor azt a lehető legegyenletesebb formában tegyük (18-20 db granulátum/m²) . A szemcsék a levélzetről leperegnek, de ennek ellenére leveles zöldségekre nem szórhatók ki, vagy nem is alkalmazhatók. Ha alkalmazhatók, akkor a sorközbe szórjuk ki, de ott is egyenletes elosztásra törekedjünk. A vásárlás és felhasználás előtt a csomagoláson lévő címkén lévő utasításokat figyelmesen olvassuk el, és tartsuk be.
Végezetül:
·Preventíven kell védekezni.
·Kezelés után ellenőrizzük a hatásosságot.
Ha a csiga újból megjelenik, a kezeléseket meg kell ismételni. Ez akkor esedékes, ha a csiga még látható, de a granulátum már nem.