1. Kondíció: Első és legfontosabb helyen emelném ki a kondíciót, amelynek bírálatát és ellenőrzését üszőknél a gyakorlatban Magyarországon nem sok helyen alkalmazzák. Csak az optimális ellés előtti kondíció kialakításával előzhetjük meg teheneinknél a különböző kondícióváltozásokkal kapcsolatos anyagforgalmi megbetegedések kialakulását. A kondíciót üszőkorban a takarmányadagok energia:fehérje arányának és nettó energiatartalmának beállításával tudjuk szabályozni, a mozgás és a külső környezeti tényezők (pl. hőmérséklet) korrekciójával. Hosszútávon a napi takarmányadagok beállításánál a kondíció bírálat (1.sz. táblázat) a legegyszerûbb, leggyorsabb és legpontosabb ismérv.
1.sz. táblázat Üszők kondícióbírálata
2. Növekedési erély, koraérés: A növekedési erély (intenzitás) az állat tömegének és méreteinek időbeli változását jelenti. Köztudott hogy az üszők felnevelésénél nem törekszünk a növekedési erély maximális kihasználására. A takarmányozás színvonalával tudjuk legfőképpen befolyásolni. A koraérés az állatok fejlődési ütemére utal. Azt fejezi ki, hogy az állat milyen gyorsan megy át az egyes fejlődési szakaszokon. Az üszők másik – a koraéréssel szorosan összefüggő – tulajdonsága a tenyészérés. Tenyészérettségnek azt a fejlettségi állapotot nevezzük, amikor a tenyészállat reprodukciója a növekedés és fejlődés, továbbá a tejtermelés és a hasznos élettartam korlátozása nélkül végbemehet. Ez a fejlettség a kifejlettkori testtömeg mintegy 2/3 részének, fajtától, genotípustól függően 320-450kg élőtömeg elérésekor következik be.
3. Takarmányfelvevő képesség: Köztudott hogy a tejelő tehenek szárazanyag felvevő képessége és tejtermelése egyenes arányban van egymással. Nagy tejtermelést csak nagy napi szárazanyag felvétellel rendelkező (