Az üszõk takarmányozása

Agro Napló
Üszõknek nevezzük a fiatal nõivarú szarvasmarhákat 6 hónapos kortól az elsõ ellésig. Az üszõnevelés a szarvasmarha tenyésztés és tartás meghatározó és fontos része, ugyanis késõbb ezen állatoktól várunk el magas színvonalú és hosszú ideig tartó tejtermelést és szaporaságot.
Az üszőnevelés ellentmondásos pontja is egyben a szarvasmarha tenyésztésnek, ugyanis a lehető legkisebb költséggel szeretnénk felnevelni az állatainkat, de úgy hogy egészséges, megfelelő szervezeti szilárdsággal és kifejlett belső emésztőszerv-rendszerrel rendelkezzenek. Tehát az olcsó felnevelés nem jelenthet táplálóanyag megvonást! Vegyük figyelembe, hogy ebben az időszakban a növendék állatainktól az életfenntartás mellett testtömeg gyarapodást és méretbeli fejlődést is várunk. A tehenekkel szemben fontos kritérium a magas színvonalú tejtermelés melletti technológia tûrés, mivel a termelő telepeken folyó nagy hatékonyságú termelés és takarmányozás jelentős pufferigényt tart az állatok kompenzáló-képességére. Amelyik állat nem tudja a telepi technológia mellett a maximális genetikai szintjét kiaknázni, az előbb utóbb technológiai selejt lesz. Tehát önmagában a genetikai háttér nem elegendő, ehhez párosulnia kell egyéb olyan tulajdonságoknak, amelyek garantálják a kiváló életteljesítmény (szaporaság, küllemi tulajdonságok, stb.). E tulajdonságokat tudjuk befolyásolni az üszőnevelés folyamán mind negatív mind pozitív irányba. A takarmányozással kapcsolatos kritériumokon mennék sorba, így mutatva be az olvasónak a helyes üszőtakarmányozás fontosságát.

1. Kondíció: Első és legfontosabb helyen emelném ki a kondíciót, amelynek bírálatát és ellenőrzését üszőknél a gyakorlatban Magyarországon nem sok helyen alkalmazzák. Csak az optimális ellés előtti kondíció kialakításával előzhetjük meg teheneinknél a különböző kondícióváltozásokkal kapcsolatos anyagforgalmi megbetegedések kialakulását. A kondíciót üszőkorban a takarmányadagok energia:fehérje arányának és nettó energiatartalmának beállításával tudjuk szabályozni, a mozgás és a külső környezeti tényezők (pl. hőmérséklet) korrekciójával. Hosszútávon a napi takarmányadagok beállításánál a kondíció bírálat (1.sz. táblázat) a legegyszerûbb, leggyorsabb és legpontosabb ismérv.

1.sz. táblázat Üszők kondícióbírálata

2. Növekedési erély, koraérés: A növekedési erély (intenzitás) az állat tömegének és méreteinek időbeli változását jelenti. Köztudott hogy az üszők felnevelésénél nem törekszünk a növekedési erély maximális kihasználására. A takarmányozás színvonalával tudjuk legfőképpen befolyásolni. A koraérés az állatok fejlődési ütemére utal. Azt fejezi ki, hogy az állat milyen gyorsan megy át az egyes fejlődési szakaszokon. Az üszők másik – a koraéréssel szorosan összefüggő – tulajdonsága a tenyészérés. Tenyészérettségnek azt a fejlettségi állapotot nevezzük, amikor a tenyészállat reprodukciója a növekedés és fejlődés, továbbá a tejtermelés és a hasznos élettartam korlátozása nélkül végbemehet. Ez a fejlettség a kifejlettkori testtömeg mintegy 2/3 részének, fajtától, genotípustól függően 320-450kg élőtömeg elérésekor következik be.
3. Takarmányfelvevő képesség: Köztudott hogy a tejelő tehenek szárazanyag felvevő képessége és tejtermelése egyenes arányban van egymással. Nagy tejtermelést csak nagy napi szárazanyag felvétellel rendelkező (
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Az aszály miatt gazdag a pult

Az aszály miatt gazdag a pult

Az előző évi aszályos nyár csökkentette a takarmánynövények mennyiségét, így az állattartók több állatot küldtek a vágóhidakra – derült ki az Agrárgaz...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?