Hol kell bejelenteni, hogy a tárgyévben a kérődző szerkezetátalakítási program nemzeti feltételei közül melyiket kívánja teljesíteni a termelő?
Évente az Egységes kérelem (EK) keretében kell nyilatkozni arról, hogy a tárgyévben a húsmarha és juh szerkezetátalakítási program nemzeti feltételei közül melyiket és milyen módon kívánja teljesíteni a termelő.
A 2013. évre választható kötelezettséget az idei, 2013-as EK-ben kell megjelölni. A következő három kötelezettség közül kell évente választani egyet: előírt foglalkoztatás, új beruházás, képzésen való részvétel.
Milyen Ft/euró árfolyamon fizetik a 2012. évi kérődző szerkezetátalakítási támogatást?
Az átváltási árfolyam a támogatási év október 1. napját megelőzően megállapított utolsó, az Európai Központi Bank által közzétett Ft/euró átváltási érték, mely 2012 esetében 284,89 Ft/euró.
Mekkora a legkisebb támogatható terület a Szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállítása jogcím esetén?
A támogatást csak a legalább 0,2 ha nagyságú, egy használó kezelésében lévő, összefüggő területen megvalósított tevékenységekre (fajtaváltás, ültetvény áttelepítése) lehet igénybe venni.
A támogatási kérelmeket 2013. április 1. és július 16. napja között lehet benyújtani az MVH-hoz. Támogatási kérelmet kizárólag az adhat be, aki az MVH által jóváhagyott Egyéni tervvel rendelkezik.
Mikor adható be kérelem ÚMVP-s képzés díjtámogatására, melyen az elnyert pályázatunkkal kapcsolatban vettem részt?
Az egyesített támogatási és kifizetési kérelmek benyújtásának időszakai a következők: március 1.–április 30. és szeptember 1.–október 31.
A kérelmek a képzés befejezése utáni 6. kérelem-beadási időszakig nyújthatók be, de legkésőbb a felnőttképzési szerződés megkötésének dátumától számított 24 hónapon belül. Amennyiben a képzés befejezése kérelem-benyújtási időszakra esik, akkor az azt követően megnyíló első időszaktól kell számítani a 6 időszakot.
Mely növények termesztése tilos KAT-támogatással érintett területeken?
A kedvezőtlen adottságú területen (KAT) történő gazdálkodáshoz igénybe vett kompenzációs támogatás esetén több kultúrnövény termesztése is tiltott az érintett földeken.
A KAT-támogatást igénylő termelő köteles az adott gazdálkodási évben a támogatással érintett területeket gyepként, illetve takarmánytermő szántóterületként hasznosítani, továbbá ezen (KAT-os) táblákon a következő növények termesztése tilos: őszi és tavaszi búza, rizs, kukorica, cukorrépa, burgonya, zöldségek, ipari növények (dohány, káposztarepce, szója, réparepce, olajlenmag, komló, napraforgó, gyapot, len, rostkender).
Lesz-e 2013-ban is különleges tejtámogatás?
Igen. A vonatkozó rendelet alapján a beszállítási, illetve közvetlen értékesítési tejkvótával rendelkező tejtermelő a saját gazdaságában a 2012/2013. kvótaévben megtermelt és ténylegesen értékesített tej után – legfeljebb a tejkvóta-nyilvántartás szerinti, a 2012/2013. kvótaév utolsó napján rendelkezésére álló tejkvóta mértékéig – különleges támogatást vehet igénybe.
A támogatási kérelmet 2013. május 15. napjáig kell benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH).
Tejágazati állatjóléti támogatásnál mikor kell legközelebb beküldeni a paraziták elleni védekezés megtörténtét igazoló nyomtatványt?
Azon termelőknek, akik a jogcímen belül a paraziták elleni védekezésre vonatkozó kötelezettséget vállalták, az adott évi kifizetési kérelemhez mellékelniük kell az ellátó állatorvos igazolását a védekezés megtörténtéről.
Az igazoló nyomtatványt a 2012. évben nem kellett beküldeni (mivel nem lehetett kifizetési kérelmet sem benyújtani), azt legközelebb a 2013. június 1. és június 30. napja között beadandó kifizetési kérelmekhez kell majd mellékelni.
Szállítható-e közúton nem folyékony mûtrágya ömlesztve?
Igen, zárt rakodóterû jármûben vagy vízhatlan és lángmentesített ponyvával ellátott jármûben, valamint zárt konténerben vagy vízhatlan és lángmentesített ponyvával ellátott konténerben szállítható.
A szállítóegységet a következők szerint kell jelölni:
- mezőgazdasági vegyszert szállító pótkocsi mindkét oldalán és hátsó részén jól láthatóan „MEZŐGAZDASÁGI VEGYSZER” feliratot tartalmazó táblát kell elhelyezni,
- gyúlékony mezőgazdasági vegyszer szállítása esetén az előző pontban előírt táblán kívül a pótkocsi mindkét oldalán és hátsó részén jól láthatóan „TÛZVESZÉLYES” feliratot tartalmazó táblát is el kell helyezni.
Mekkora a támogatás mértéke a Halászati Operatív Program keretein belül igényelhető támogatások esetén?
Az egy támogatási kérelem benyújtásával igénybe vehető támogatás legmagasabb összege konvergencia területek (a közép-magyarországi régió kivételével minden régió területe, max. intenzitás: 60%) esetében:
- természetes vízi halászat címû intézkedés keretében 20 millió forint;
- az akvakultúrába történő termelő beruházásokra vonatkozó intézkedés keretében 150 millió forint;
- a halfeldolgozáshoz és -értékesítéshez nyújtandó támogatások keretében 60 millió forint.
Nem konvergencia területek (közép-magyarországi régió, max. intenzitás: 40%) esetében 60 millió forint. A támogatási kérelmet a 2013. évben április 1. és 30. napja között lehet benyújtani.
Amennyiben Önnek is kérdése merül fel, azt várjuk a szaktanacsadas@euroeco.hu e-mail címen, vagy a 06-96/213-788-as telefonszámon!
Kérjük, hogy e-mail-ben küldött kérdéseiknél, a levél tárgyában tüntessék fel az „Agro Napló” kifejezést!
Az EURO-ECO Csoport országos mûködési területtel rendelkezik, így munkatársai hazánk minden tájáról várják a termelők érdeklődését!