A jövő agráriuma mindenképpen a vegyszermentes termelés és a környezetterhelés csökkentése irányába mutat. Ez az elvárás az egész világon, miközben az EU is várja az ezt elősegítő megoldásokat. Napjainkban jelentős problémát jelentenek a növényvédőszer-maradványok, amellyel először 2004-ben találkoztunk a 2003. évi aszályt követően az azóta betiltott atrazin esetében, ami igen hosszú ideig volt jelen a talajban és a vizeinkben.
Az AGRO.bio olyan gombaölő készítmény és talajbaktérium termékcsaláddal rendelkezik, amely a szántóföldön valamint a kertészetben szinte az összes talajvédő fungicidet ki tudja váltani – mindezt oly módon, hogy a mikorrhiza gombaállományt nem bántja, azzal békésen együtt él.
Új, saját fejlesztésû, 2–3 baktériumtörzsből álló 3 tagú termékcsaládjuk készítményei speciális feladatokat látnak el, kimondottan a talajjavítás, és homok talajoknál a talajfertőtlenítő szerepükkel, mivel olyan baktériumokat tartalmaznak, amelyek valójában a különböző kártevők és kórokozók szaporodását lassítják. Vagyis nem ölik meg azokat – tehát ezek nem növényvédő szerek. A BactoFil termékcsalád tagjai képesek a talaj mikroflórájának időbeni maximumát biztosítani a gyökérzet biológiai támogatása érdekében. A BactoFillal a gyökérzet képes regenerálódni és újra növekedésnek indulni, amelyre anélkül nincs esély. El kell dönteni a termékválasztáskor, hogy a gazda akarja-e a növényt ily módon áttételesen védeni, vagy sem, s hogy tud-e ennek érdekében többet áldozni.
Jelzett atomos vizsgálatok szerint a kijuttatott mûtrágyamennyiségnek egyébként csak a felét tudja felvenni a növény a saját hasznára. A BactoFil segítségével viszont minden, a talajba került anyag bejut annak szerves anyagába, így azt meg is őrzi a talaj számára. Az arányok például a 34%-os ammóniumnitrát esetében azt jelentik, hogy annak mindössze harmada jut be a növénybe, a többi elvész – míg az AGRO.bio bacilusai segítségével 90%-ot lehet bejuttatni a növénybe. Vagyis harmad annyi mûtrágya terméket kell kiszórni ahhoz, hogy ugyanannyi hatóanyag jusson a növényekbe.
A kijuttatásnál egyetlen dolgot kell figyelembe venni: hogy az a baktérium számára legyen a legjobb, mert így a növény is optimálisan fejlődhet, a talaj is ideálisan alakulhat át, s ekkor jöhet be a gazda számítása. S ha megérte a ráfordított összeg, a következő évben már idejekorán jelentkezik vásárlóként az elégedett gazdálkodó. Jó példája a felelős gondolkodásnak a zimányi Farkas Kft., ahol kontrollálható az, amikor a termelő konkrét igényei és a maximális kiszolgálás találkozik. Ennek az együttgondolkodásnak az eredményeként született meg a BactoFil S JET is, mint egy kiváló innováció.
A kiállításon bemutatott verzió a BactoFil kijuttatásának tökéletesítéséről szólt. A Farmcenter Kft. BactoFil S JET készüléke új dimenzióba helyezi a vetést: a vetőgépre szerelhető berendezés a vetéssel egy menetben teszi lehetővé a BactoFil talajjavító készítmény egy megfelelő granulátummal, illetve a gyomirtó szerrel való kijuttatását közvetlenül a barázdákba. A vetőelem kiegészíthető egy sávpermeztező adapterrel is a lehető legkevesebb vegyszer alkalmazása érdekében. Ennek köszönhetően tehát a legkiválóbb hatékonyság érhető el – csak oda, és csak annyi szer jut ki, ahova és amennyi szükséges. Ezzel a technológiával mindjárt több legyet is lehet ütni egy csapásra, mert az egy menetben történő szerkijuttatásnak köszönhetően nincs szükség újabb talajtaposásra, amellyel ráadásul idő és üzemanyag is megtakarítható. A BactoFil S JETre szerelt TeeJet fúvóka a sorokat mindössze arasznyi szélességben permetezi le, tökéletes szórásképpel.
Mindezen megoldásokon túl új termékével, az Algafix-szel is előrukkolt az AGRO.bio, amely a kipróbált és rendkívül jó eredményeket igazolón tavaly már a piacra került. A zöldalgákat tartalmazó készítmény olyan mikrobiológiai lombtrágya, amely nagymértékben csökkenti a kultúrnövényeket érő gyomirtóstressz negatív hatásait. A tapasztalatok rendkívül jó eredményeket igazoltak mind a stressztûrés, mind a regenerálódás tekintetében. A legjobb eredmény elérése érdekében természetesen szükség van a minél nagyobb levélfelület egyenletes borítására.
Kiemelkedő szakmai újdonságot jelent az Algafix AntiStressz JET, amely a fiatal növények Algafixes kezelését teszi lehetővé az őket érő stresszhatások leküzdésének az elősegítésére. A bármely típusú permetezőgépre felszerelhető, magasságában állítható belógó szórófejeken a fúvókák közvetlenül a növénysorok fölött haladnak, és különlegesen szûk, előre és hátra szóró permetsugárral kiváló fedettséggel juttatják az Algafixben lévő élő algákat a levelek színére és fonákára. Az eszköz jelentősége abban áll, hogy a fúvóka közelebb kerülhet a növényhez és ezáltal sokkal kevesebb permet jut a talajra, vagyis vész kárba. A szórókereten egymástól 50 cm-re lévő szórófejek és a földön 65–72 cm sortávolságra vetett növénysorok harmonizációjára szolgáló szerkezeten a különleges gyorscsatlakozóknak köszönhetően egy mozdulattal megoldható a csövek csatlakoztatása. A berendezés az Algafix korai kijuttatása mellett kiválóan használható – megfelelő beállítással – még a sorok gyomirtására is. Ha csak a sorokat gyomirtják, akkor a GPS-szel támogatott sorközmûvelő kultivátorral biztosítható a sorközök gyommentessége (a kijuttatott gyomirtó szer mennyisége felével, kétharmadával csökkenthető). Ha pedig például napraforgónál nagyobb növényfejlettség esetén nem a sorok fölé, hanem pont a sorok közé szerelik az adaptereket, és azon egy másik szórófejen más fúvókák vannak, akkor a gombaölő szerek kijuttatására is kiválóan alkalmas eszközt kapunk.
Az előrejelzések szerint idén sem várható kellő mennyiségû csapadék, a növényt tehát fel kell készíteni a száraz időszakra. A napraforgó esetében például nyilvánvaló, hogy ha már aszály van, akkor nem tud virágozni. Viszont az megoldható, hogy virágozzon két héttel hamarabb – ezt pedig egyszerûen el lehet érni a BactoFil és az Algafix használatával, amely megoldás tavaly a kukoricát és napraforgót egy hét alatt térd alóli magasságból derékszíj magasságig rántotta. Még maguk a szakemberek sem akartak hinni a szemüknek. A BactoFil egyébként már 13. éve van jelen a piacon, és tavaly is már 100 ezer ha felett bizonyíthatott.
A talajmintavételezés során partnercégük, az AgroForce akkreditált körülmények között történő vizsgálatai szolgálnak alapul a különböző pH-tartományokra kidolgozandó legmegfelelőbb precíziós megoldáshoz. A talaj vizsgálatakor kapott pH-térkép alapján a különböző pH-tartományban a legjobban mûködő BactoFil terméket lehet választani a még jobb eredmény érdekében – mert bár ugyanazokról a törzsekről van szó, akár egyazon táblán belül többféle pH-tûrésre is szükség lehet.
Az AGRO.bio kiválóan képzett szakembergárdája, 25 fős területi képviselő hálózata számára rendkívül fontos a gazdálkodókkal való közvetlen kapcsolattartás minden formája. A téli időszakban december és február között rengeteg rendezvényt tartanak, akár naponta hármat is. Májustól a szántóföldekre is kimennek bemutatni a növények fejlődését, hiszen a gazda csak a saját szemének hisz, nem a prospektus képeinek. A demonstrációs területeken bemutatókat tartanak, és állandó résztvevői a Vaderstad roadshow-nak is. Egyre növekvő népszerûségüket igazolja, hogy kimagasló eredményeket mutathatnak fel a weboldaluk látogatottságát illetően, amely szám vetekszik a nagyobb növényvédő szeres vagy vetőmagos cégek oldalaiéval. Honlapjukon igyekeznek az alap termékinformációkon túl aktuális híreket, és akut probléma megoldására szolgáló tanácsokat is adni.
A mai felhasználói körről elmondható, hogy az európai országok közül hazánkban van a legtöbb féle talajbaktérium termék forgalomban, és a legtöbb gyártás is Magyarországon történik. Kijelenthető, hogy az AGRO.bio által forgalmazott talaj-mikrobiológiai termékekkel Magyarország a világelsők között szerepel, a toptermékek pedig a dobogós helyekre is jogosultak.
-Keresztes-