2024. november 25. hétfő Katalin

Santana 1G - harmadik éve szolgál: Vélemények és gyakorlati tanácsok

Agro Napló
Most, hogy már túl vagyunk a 2011-es év lezárásán, érdemes visszatekinteni az elmúlt év történéseire, levonva annak tanulságait. Immár két teljes év tapasztalata áll rendelkezésünkre a Santana 1G talajfertõtlenítõ készítményrõl. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a szer ez alatt a rövid idõ alatt megtalálta a helyét a kukoricabogár lárva és a talajlakó kártevõk elleni védekezésben, sok helyen a termesztéstechnológia alapkészítményévé vált.  

2010-es felmérésünk tavalyi megismétlésének különös aktualitást adott az a tény, hogy az elmúlt két év időjárási körülményeiben jelentős különbségek voltak. 2010 hûvös és csapadékos volt, helyenként extrém mennyiségû csapadékkal. Az alacsony lég- és talajhőmérsékletnek köszönhetően a kukorica fejlődése sok esetben lelassult. A felső talajrétegek víztelítettsége miatt a gyökérzet sekélyen helyezkedett el. Egyes fajták nehezen viselték ezeket a körülményeket, gyökérzetük nem tudott megfelelően kifejlődni. Tapasztalataink szerint e jelenségek, párosulva a gyökérzet – felázott talaj okozta – gyengülő növénymegtartó képességével, illetve az augusztusban megérkező viharos időjárással, sok helyen önmagában is elegendőek voltak a növények megdőléséhez. Nem is kellett komoly kukoricabogár lárvakártétel ahhoz, hogy a növények dőlése fokozott mértékben jelentkezzen.



2011-re ezzel szemben kimondottan a szárazság volt jellemző. Voltak olyan országrészek, ahol a szokásos csapadékmennyiség alig több mint fele hullott le éves viszonylatban. Bár talajaink és növényeink az előző évben lehullott csapadékkal még jól gazdálkodtak, helyenként egyértelmûen láthatóak voltak az aszály tünetei. Azokon a területeken, ahol a kukoricabogár lárvakártétel megtörtént, a gyökérregeneráció elmaradása miatt alakult ki növénydőlés. A hozzánk beérkező jelzések alapján az előző évinél nagyobb károkat okozott a drótféreg is.



Kérdéseink egy része éppen ezért arra tért ki, hogy a felhasználók tapasztaltak-e különbségeket az egymástól homlokegyenest eltérő két év során. A megkérdezett csaknem 150 felhasználó összesen 99 000 hektár területen termelt kukoricát tavaly, az általuk talajfertőtlenített terület pedig az összes kezelt terület kb. 20%-kát tette ki. Nézzük tehát hogyan alakult a Santana felhasználása 2011-ben, és milyen tapasztalatokat szereztek a készítménnyel az üzemi növényvédős kollégák.



A talajfertőtlenítő készítmények felhasználási irányában minimális változás volt tapasztalható az elmúlt 2 évben, továbbra is meghatározó az árukukorica részaránya (93%). A Santana esetében az árukukorica dominanciája mellett 2011-ben látványos területnövekedést tapasztaltunk a csemegekukorica előállítással foglalkozó gazdálkodók körében. A 2010-es 2% részarány 2011-ben 5%-ra növekedett (1. ábra). Ennek egyik oka lehet, hogy a legnagyobb területen termeltető integrátor is felvette a támogatott készítményeket tartalmazó listájára a Santana 1G-t. A felhasználás növekedését másrészt az okozhatta, hogy ebben a nagy odafigyelést kívánó, nagy értékû kultúrában a termelők nem szívesen kockáztatnak, csak kipróbált technológiákat alkalmaznak.

 


1. ábra: a Santana 1G kultúrák szerinti felhasználási aránya 2011-ben

 

 





A Santana 1G felhasználása a célkártevők szempontjából hasonlóképpen alakult az előző évihez képest (2. ábra). Az első helyen a legnagyobb károkozásra képes kártevő, a kukoricabogár áll. Felmérésünk tanúsága szerint egyre több termelő választotta a készítményt azokon a területeken is, ahol a drótféreg, vagy egyéb fiatalkori kártevők (pl. kukoricabarkó, földibolhák) okozzák a legnagyobb problémát. A tapasztalatok szerint a felszívódó és a növény nedvkeringésébe bekerülő klotianidin hatóanyag nagy biztonsággal képes megvédeni a növény föld alatti és föld feletti részeit egyaránt, mindegyik vizsgált kártevővel szemben.

 

 


2. ábra: a Santana célkártevők szerinti felhasználása

 

 



A felmérés során a megkérdezettek az egyes kártévők elleni hatékonyságról is véleményt alkottak (3. ábra). Az értékelés 1–5 skála használatával történt, ahol az 1 a nagyon rossz, az 5 a nagyon jó értékelést jelentette.

 

 


3. ábra: Santana 1G kártevők elleni hatékonysága

 

 





A kukoricabogár lárva elleni hatékonyságot a válaszadók mindegyike nagyon jónak, vagy jónak minősítette. Ez a megítélés azt mutatja, hogy az évjárati különbségek ellenére a Santana 1G mindkét évben kiváló hatékonysággal mûködött. A gyökérkártétel – ha volt – a gazdasági küszöbértéktől messze elmaradt. A teljesség kedvéért meg kell említenünk, hogy a versenytárs készítmény megítélése a kukoricabogár elleni hatás tekintetében azonos volt.



A Santana 1G drótféreg elleni hatását a felhasználók egyértelmûen nagyon jónak minősítették. Ennek talán legfontosabb oka, hogy a hatóanyag kontakt módon, illetve gyomorméregként egyaránt mûködik.





A termék megbízható hatását termelői vélemények is megerősítik:



Finta Mihály (Sióagárd, Sióvölgye Kft.): „…viszont a területen jelen lévő korai rágó kártevők (pl. kukoricabarkó) kártételének megakadályozására általában kiegészítő állománykezelésre volt szükség. A Santana 1G megjelenésével ez a probléma megoldódni látszik, mivel a növény a gyökérzetén keresztül képes felvenni a hatóanyagot. A klotianidin a föld feletti növényi részekbe is szállítódik, biztos védelmet nyújtva a barkók ellen is.”



Kocsis Tibor (Nyírgyulaj): „Igen, valóban meg voltunk a termékkel elégedve. Mint már említettem, a mi területeinken néha nem csak a kukoricabogár tud kellemetlen meglepetéseket okozni, hanem a drótféreg és a barkó is. Amikor először hallottunk a Santanáról azonnal felkeltette az érdeklődésünket, mert eddig a három károsító elleni védekezést egy készítménnyel nem tudtuk megoldani.”



A 2011-es közvélemény-kutatásunk egyik fő indítéka a 2010-es és 2011-es évek időjárási körülményei között tapasztalható rendkívül nagy eltérés volt. Felmérésünk során ezért különös gondot fordítottunk az ezzel kapcsolatos tapasztalatok megismerésére, összegyûjtésére. A 4. ábrán látható, hogy a Santanát mindkét évben használó üzemi szakemberek meghatározó többsége (88%-a) nem látott különbséget a készítmény hatásfokában.

 

 


4. ábra: Tapasztalt-e különbséget a Santana 1G hatásában 2010 és 2011 összehasonlításában?

 

 





Álljon itt ismételten néhány rövid termelői vélemény a két év tapasztalatáról:



Pávkovics András (Dalmand Zrt.): „Összességében elmondható: a termék igen jól vizsgázott az extrém módon csapadékos, illetve a száraz időjárási körülmények között is. Ára és tudása alapján 2012-ben már kihagyhatatlan szerepe lesz cégünk kukoricabogár lárva és barkó elleni harcában.”



Kovács Gábor (Szabadszentkirályi Mg. Szolgáltató Zrt.): „Az eltérő körülmények ellenére a készítmény kukoricabogár lárva elleni hatékonyságával ebben az évben is teljesen elégedettek voltunk. Összességében megállapíthatjuk, hogy a termék csapadékos és száraz időjárási körülmények között egyaránt megállta a helyét.”



Fontos kiemelnünk, hogy a Santana 1G-t 2010-ben (először) használó megkérdezett szakemberek kivétel nélkül használták a terméket 2011-ben is. Ez a 100%-os „hûségarány” azt jelzi, hogy semmi olyan negatív tapasztalat nem érte a felhasználókat, ami eltérítette volna őket a következő évi felhasználástól.





Végezetül mindenképpen szót kell ejtenünk az idei év egyik fontos tapasztalatáról, ami függetlenül attól, hogy milyen készítményről beszélünk, meghatározhatja a védekezés eredményességét. Általános szabályként kell kezelnünk, hogy a granulátum típusú talajfertőtlenítő készítmények akkor fejtik ki maradéktalanul hatásukat, ha a mag környezetébe juttatjuk ki őket, a majdan kikelő és fejlődő növény gyökérzetének, gyökérnyaki részének védelme érdekében. Abban az esetben, ha pl. gépbeállítási gondok miatt a granulátum nem a megfelelő helyre kerül, nem várható megfelelő hatás, ráadásul a védekezés költsége rontja a jövedelmezőséget is. Egyes vetőgéptípusoknál a granulátum magárokba vezetése flexibilis csővel történik, aminek hossza, vagy rögzítésének módja meghatározhatja a kijuttatott granulátum maghoz viszonyított helyzetét.



Az 1. képen látható kivezetési mód a magtakaró kerekek közé juttatja ki a készítményt. Ennek nagy hátránya, hogy különösen száraz, porossá mûvelt magágy esetén már záródik a magárok, amikor a granulátum „odaér”. Ebben az esetben könnyen előfordulhat, hogy a talajfelszíntől 1-2 cm-re találjuk meg a kijuttatott készítmény legnagyobb részét. Ugyanezt tapasztalhatjuk abban az esetben is, ha a flexibilis csövet nem rögzítjük, de túl hosszúra vágjuk.



Jobb lehet a 2. képen látható megoldás, ahol a rövidre vágott cső a csoroszlyák mögé juttatja ki a talajfertőtlenítő készítményeket a mag környezetébe, a megnyitott magárokba.

 


1. kép: a granulátum a magtakaró kerekek közé kerül

2. kép: granulátum-kivezetés a csoroszlyák mögé

 

 



Növényvédős szemmel a 3. képen látható megoldás tûnik a legjobbnak abból a szempontból, hogy a granulátum közvetlenül a csoroszlya mögött kerül bevezetésre a magárokba, ami így hatáskifejtés szempontjából ideális pozícióba kerül.



Tapasztalataink szerint minden géptípus esetében érdemes ellenőriznünk, hogy a kijuttatott granulátum hová kerül. A Santana 1 G feltûnő színe ebben nagy segítség lehet, ami jól látható 4. képen is.

 

 


3. kép: a granulátum közvetlenül a magárokba kerül

4. kép: a helyesen kijuttatott granulátum tökéletes védelmet biztosít

 

 



Nem lehet eléggé hangsúlyozni a granulátumszóró pontos beállításának fontosságát. Nem egy esetben találkoztunk azzal a problémával, hogy – a gépudvaron egyébként pontosan bemért granulátumszóró beállítással dolgozva – csak egy nagyobb tábla elvetése után derült ki a beállítás pontatlansága. Ezért teljes mértékben egyetértünk a következő, gyakorló szakember által megfogalmazott jó tanáccsal.



Kovács Tibor (Nyírgyulaj): „Mindenkinek azt tudom tanácsolni, hogy a vegyszerfogyást pár hektár elvetett terület után feltétlenül ellenőrizze, és ha szükséges, változtasson a granulátumszóró beállításán.”



Ahogy pedig mi szoktunk fogalmazni minden létező fórumon, írásban és szóban: a vetés megkezdésekor a vegyszerfogyás visszamérése KÖTELEZŐ!



Közeledik a Santana 1G kijuttatási ideje. Reméljük sok hasznos információt tudtunk adni és a termék megmutathatja, milyen jól szolgál, ha megfelelően bánnak vele.

 



Somos Ferenc

Arysta LifeScience Magyarország Kft.


Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Lehet egy gonddal kevesebb?

Lehet egy gonddal kevesebb?

Ha magasabb áruértéket képviselő (csemege-, hibridmag- vagy popcorn) kukoricáról van szó, a rovarölőszeres védekezések a mindennapi növényvédelmi tech...

A hónap takarónövénye: szudánifű

A hónap takarónövénye: szudánifű

A szudánifű (Sorghum sudanese) vékony szárú, dús levélzetű, jól bokrosodó, egyéves cirokféle. Zölden, silózva, szénaként és legelőként egyaránt haszno...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 24. 14:02