Kérem segítségüket abban, hogy a HMKÁ előírásai szerint ugyanazon a területen 3 év múlva lehet-e napraforgót termeszteni?
Ha nem AKG-s a terület, akkor igen, a HMKÁ vetésváltási szabályai alapján lehetséges. A kritérium ebben az esetben annyi, hogy önmaga után ugyanazon a területen nem termeszthető a napraforgó. Egy év kihagyás (más növény) után viszont már újra termeszthető. Amennyiben AKG-s területről van szó, úgy külön előírás, hogy a napraforgó csak egyszer termeszthető 5 éven belül ugyanazon a területen. Tehát, ha AKG-s területen tavaly napraforgó volt, akkor az AKG 2014-es év végéig ugyanott már nem termeszthető. A vetésváltási szabályok teljesítése során a másodvetést is figyelembe kell venni, ha az a főnövénnyel megegyező területen valósult meg, és a földhasználó a másodvetést bejelentette. Tehát a monokultúra (más növények esetében is) másodvetésû növényekkel megtörhető.
Az államtól bérelt (megbízási szerződés 2011. márciustól októberig) területekre visszaigényelhető-e a gázolaj jövedéki adója? A Földhivatal fél évre bejegyezte a földhasználatot.
Igen, arra a helyrajzi számra teljes lapszemlét kell kikérni, ahol látszik a „mettől meddig” időszak, és akkor az adott időszakra visszaigényelhető.
Az EMVA támogatások kifizetésénél – a legtöbb jogcím esetében – a kifizetési év január 1. napján, az Európai Központi Bank által hivatalosan jegyzett euró/forint árfolyammal kell a devizaváltást számolni. Mekkora az idei évre vonatkozó január 1-jei hivatalos árfolyam?
Az idei évre vonatkozó január 1-jei hivatalos árfolyam: 314,58 forint/euró. Ezen átváltási érték a tavalyinál lényegesen magasabb, mely 277,95 forint/euró volt.
Hány forint történelmi bázisjogosultságonként a 2011. évre vonatkozó tejtámogatás?
Történelmi bázisjogosultságonként legfeljebb 4 Ft támogatás vehető igénybe.
Milyen szankcióval jár az EMVA-s kötelező képzések elmulasztása?
Számos EMVA-s támogatás (pl. Szárító, ÁTK, Fiatal gazda) utolsó elszámolásának feltétele, hogy a nyertes pályázó – a jogcímmel kapcsolatban – kötelező képzésen vegyen részt (cég, szervezet esetén lehet alkalmazott vagy tag is). A kötelezettség elmulasztása a támogatási összeg jelentős részének (legtöbb esetben 20%) megvonásával jár! Az esetleges szankciók elkerülése végett kérjük, ellenőrizzék le, hogy eleget tettek-e ezen kötelezettségüknek támogatási jogcímeikkel kapcsolatban!
A nemzeti kvótatartalékból meddig igényelhető közvetlen értékesítési és beszállítási tejkvóta?
2012. február 28-ig igényelhető közvetlen értékesítési és beszállítási tejkvóta a nemzeti kvótatartalékból.
Milyen, vízvédelmi sávokra vonatkozó előírásokkal bővült januártól a HMKÁ?
Az új HMKÁ előírások szerint nem juttatható ki:
- mûtrágya a MePAR-ban grafikusan megjelölt felszíni vizek partvonalától mért 2 méteres sávban;
- szerves trágya
* a MePAR-ban grafikusan megjelölt állóvizek partvonalától mért 20 méteres sávban,
* a MePAR-ban grafikusan megjelölt völgyzáró gátas halastavak esetében a partvonaltól mért 5 méteres sávban,
*a MePAR-ban grafikusan megjelölt egyéb felszíni vízfolyások partvonalától mért 5 méteres sávban (a védőtávolság 3 m-re csökkenthető, ha a mezőgazdasági mûvelés alatt álló tábla 50 m-nél nem szélesebb és 1 ha-nál kisebb területû).
A szerves trágyára meghatározott fenti védőtávolságok nem vonatkoznak a legeltetett állatok által elhullatott trágyára, amennyiben az az itatóhely megközelítése miatt következik be.
Terheli-e fajtaoltalmi díjfizetési kötelezettség a visszavetett vetőmag (vagy utántermesztett vetőgumó) után azt a mezőgazdasági termelőt, aki 12 hektáron tavaszi árpát és 2 hektáron burgonyát termeszt az adott időszakban?
A visszavetett vetőmag (vagy utántermesztett vetőgumó) utáni díjfizetési kötelezettség nem terheli azt a mezőgazdasági termelőt, aki szántóföldi növénytermesztéssel 20 hektárnál, illetve burgonya esetében 1 hektárnál kisebb területen foglalkozik. Ebben az esetben a burgonyára vonatkozik díjfizetési kötelezettség.
Támogatási jogosultságonként évente legalább mekkora (Ft) árbevételt kell teljesíteni (elismert tevékenységből) a zöldség, gyümölcs és dohány szerkezetátalakítási programban?
Azon ügyfelek, akik részt vesznek a zöldség, gyümölcs és dohány szerkezetátalakítási nemzeti programban, a különleges támogatás igénybevételének feltételeként kötelesek támogatási jogosultságonként évente – elismert tevékenységből származó – legalább 300 000 Ft árbevételt teljesíteni.
Az istállótrágya-tároló kapacitásának elegendőnek kell lennie legalább 6 havi istállótrágya tárolására. Ettől eltérően mely esetekben csökkenthető a trágyatároló kapacitása?
A trágyatároló kapacitása 2 esetben csökkenthető:
- Ha az állattartó a tartási hely szerint illetékes felügyelőségnek bejelenti és igazolja, valamint adatszolgáltatása során jelenti, hogy a trágya közvetlen termőföldön történő felhasználását továbbiakban nem folytatja, azaz a keletkező trágya meghatározott időközönként feldolgozásra kerül (különösen komposzt, fermentálási vagy biogázüzem alapanyagként), úgy ez esetben olyan méretû, vízzáróan szigetelt trágyatárolót kell kiépíteni, amely biztosítja az elszállításig a trágya biztonságos tárolását.
- Legeltetéses állattartás esetén az istállótrágya-tároló kapacitását az istállózott időszak hossza alapján kell megállapítani.
Milyen határidővel kell értesíteni az MVH-t, ha az ügyfél-nyilvántartásban szereplő adatokban változás történt?
A regisztrált gazdálkodók kötelesek értesíteni a hivatalt a nyilvántartásban szereplő adataikban történt változásról, azok bekövetkezésétől számított 15 napon belül. Az MVH a bejelentett adatok helyességét ellenőrizheti. A változás-bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a termelő 500 ezer forintig terjedő bírsággal is sújtható.
Mekkora lesz várhatóan az idén megnyíló GazdaNET jogcím támogatási felső határa, illetve mértéke (%)?
A tárca tervei szerint az idei évben 3,3 milliárd forint fog rendelkezésre állni az ÚMVP keretösszegéből a GazdaNET megnyitására, mely informatikai fejlesztést tesz lehetővé kifejezetten kisgazdaságok számára (0-4 EUME a korábbi előzetes információk szerint). A támogatás felső határa várhatóan 2000 euró/projekt lesz, mértéke 40% körül alakulhat. A program részleteiről jelenleg is egyeztetések folynak a minisztériumban.
Amennyiben Önnek is kérdése merül fel,
azt várjuk a szaktanacsadas@eurofarm.hu e-mail címen,
vagy a 06-96/213-788-as telefonszámon!
Kérjük, hogy e-mailben küldött kérdéseiknél, a levél tárgyában tüntessék fel az „Agro Napló” kifejezést!