Neves előadók adtak elő: dr. Popp József a fenti szegmensek agrár-közgazdasági összefüggéseiről, továbbá dr. Salgó András a bioaktív komponensek nemesítést támogató NIR vizsgálatáról, dr. Tömösközi Sándor, a készülő új búzaszabvány jelenlegi állapotáról, valamint Pótsa Zsófia a közelgő gabona betakarítás várható minőségi és mennyiségi alakulásáról.
Dr. Nógrádi Sándor a Servitec Kft. ügyvezetője és Hajas Attila applikációs specialista prezentációt tartott a NIR gyorsvizsgálati technika immár klasszikussá vált gyakorlati előnyeinek összefoglalásáról, mérési módszerrel megvalósítható új eredményekről, applikációk ismertetéséről. Ezek közül a legfontosabbak búza vonatkozásában a még fejlesztés alatt álló penészgomba (fusarium) monitorozása, az egyre fontosabbá váló W alveográfiás érték becslése az egy mérési cikluson belül a többi értékmérő paraméterrel.
A már rutinszerûen megoldható keveréktakarmány gyors analízise mellett újabban lehetőség nyílik szálas- és siló- takarmányok mérésére is a technikával. A bioetanol és biodízel gyártás alap-, köztes és végtermékei gyorsvizsgálatára szintén vannak kidolgozott kalibrációk a Foss mûszerekre. Egy új fejlesztés pedig már lehetővé teszi a diódasoros NIR technika alkalmazását akár 3 tonna/órás kapacitással mûködő szortírozó berendezés feldolgozó technológiába történő beépítését is.