A piac igényeinek megfelelő, biztonságos állati eredetû végtermék előállítása komoly erőfeszítéseket igényel a termelők részéről. Az állomány kiváló egészségi állapotának megőrzése minden gazdálkodó elsődleges célja, hiszen rendszerint az egészséges állomány a kulcsa a nyereségességnek. A termelők részére készített Baromfi Farm Biosecurity Folyamatábrák segítenek eligazodni az állományváltási munkák rengetegében, valamint abban, hogy az állomány termelési-nevelési időszakában milyen óvintézkedéseket kell tennünk a betegségmegelőzés érdekében, illetve feltüntetik azokat a veszélyeket is, melyekkel szemben védekezni szükséges. A folyamatábrák megalkotásakor támasztott alapvető követelmény: funkcionalitás és közérthetőség. Ne feledjük, hogy a megelőzés a legolcsóbb és leghatékonyabb elérhető betegség ellenőrzési eljárás.
A következőkben tekintsük át a Baromfi Farm Biosecurity Folyamatábra főbb elemeit:
Munkafolyamatok a szervizperiódusban:
- Maradék takarmány eltávolítása: az etetőkből és a silókból a maradék takarmányt el kell távolítani az állomány elszállítását követően.
- Trágya eltávolítása: a keletkezett szerves trágyát lehetőség szerint távolítsuk el a telepről.
- Száraz takarítás: a szerves szennyeződések mechanikai eltávolítását jelenti.
- Mozdítható alkatrészek leszerelése: rendkívül fontos, mert így a legeldugottabb helyeken is megfelelő munkát tudunk majd végezni.
- Felületek áztatása: a szennyeződések fellazítása miatt elengedhetetlen.
- Ivóvízrendszer tisztítása-fertőtlenítése: az itatórendszer hidrogén-peroxid hatóanyagú vegyszerrel feltöltve végezhető.
- Tisztítószer használata: lúgos vagy savas tisztítószer használata habos formában a felületekre juttatva a szerves, illetve a szervetlen lerakódások eltávolítására.
- Épület sérüléseinek kijavítása: repedések, technológiai és felületi sérülések kijavítása.
- Felületfertőtlenítés: igazoltan széles hatásspektrumú (virucid, baktericid, fungicid) fertőtlenítőszer habszoró pisztollyal történő felületekre juttatása.
- Rovarirtás: elsősorban az alombogarak elleni védekezést szolgálja. Két lépésben szükséges elvégezni: először az állomány elszállítása előtt, majd a szervizperiódus végén közvetlenül az alom behordása előtt.
- Légtér- és alom fertőtlenítése: hideg- vagy melegködképző berendezés használatával lebegtethető fertőtlenítőszert alkalmazva.
Munkafolyamatok állomány jelenlétében:
- Ivóvízrendszer-tisztítás és -fertőtlenítés: folyamatosan alacsony koncentrációban gyógyszeradagoló segítségével.
- Ivóvíz kezelés: ivóvíz-savanyítás folyamatosan gyógyszeradagoló segítségével.
- Gépjármû- és személyforgalom ellenőrzés: a telepre belépő személyek és jármûvek ellenőrzése és fertőtlenítése.
- Kártevőirtás: rágcsálók és rovarok folyamatos irtószeres kezelését jelenti.
- Vakcinázás, gyógykezelés: kötelező preventív vakcinázások és szükséges gyógyszeres kezelések.
- Elhullott állatok kezelése: állati hullák megfelelő elhelyezése és biztonságos megsemmisítése.
Természetesen egy adott farm biobiztonsági rendszerének kialakításakor figyelembe kell venni a telep helyi adottságait. Nem csak a megfelelő (és hatékony) vegyszert kell használni, hanem azt megfelelően is kell tudni használni. A termelők számára igazán hasznos információkat tartalmazó biosecurity rendszerek gyakorlati tapasztalatokon nyugszanak.
Litz Tamás
A cikk szerzője: Litz Tamás