Az elmúlt három év tapasztalatait tartalmazó képes beszámoló – melyet Szundy Péter, a Dow Seeds értékesítési vezetője prezentált – ékes bizonyítéka e korai koncepcióban rejlő előnyöknek, nem utolsó sorban az előadó által kiemelten hangsúlyozott biztonság megteremtésének.
A korai vethetőség adja a lehetőségét annak, hogy új technológiát alkalmazzunk a kukoricatermesztésben. A „korai koncepcióba” tartozó kukoricáink alacsony, már 6°C-os talajhőmérsékletnél fejlődésnek indulnak. Magyarországon 5 év átlagában ez már március végén rendelkezésre áll, így a vetés jelentősen előbbre hozható. Egy extrém kísérlet által mutatta be a korai vethetőség létjogosultságát: Kovászna megyében, Sepsiszentgyörgyön 2009. április 2-án kerültek elvetésre a korai kukoricák (a normál vetésidő: május eleje). Április 23-án mínusz 7 fokos fagy volt, ami leborotválta a 3–4 leveles kukoricákat. A kukorica tenyészőcsúcsa viszont nem sérült, így újra hajtott. A fejlődés ugyan megtorpant, de szeptember 11-én betakarították a kukoricát és 8 t/ha termésmennyiséget regisztráltak 19,7% szemnedvesség mellett.
Milyen előnyöket mutatott az elmúlt három évben ez a kukoricatermesztési technológia?
A kora tavaszi nedvesség hasznosulását a 2009-es évben Békés megyében a március 31-én elvetett hibridek bizonyították.
A rendkívüli szárazság beköszöntéig a növények már megerősödtek és kellően fejlettek voltak ahhoz, hogy gyökereikkel lépést tartsanak a lefelé húzódó talajnedvességgel. Másik, korábbi példa erre 2007 aszályos időjárása, melynek következtében elkeserítő termésmennyiségeket takarítottak be országszerte; a hosszabb tenyészidejû fajták átlagban 3 t/ha, míg a korai fajtáink 5 t/ha mennyiséget tudtak produkálni. A korai virágzás – mely kritikus a termésképződés szempontjából – megelőzi az igazán forró, aszályos júliusi napokat. 2009-ben Baranya megyében is ez történt, a későn virágzó fajtáknál a szemtelítődés folyamata nem fejeződhetett be, míg a korai virágzásúaknál volt erre lehetőség.
A korán vetett korai kukoricákkal megvalósítható a szárítás nélküli kukoricatermesztés. A szemek érése a rendszerint forró és száraz augusztusban történik, ezért igen intenzív lehet a vízleadás. Így történt 2008-ban is, amikor igen nehéz volt profitot termelni, hiszen a magas input árakat alacsony terményárak követték. A korai kukoricafajtáknál a költség és árbevétel kalkulációban a szeptember 3-án mért 13,7%-os szemnedvességgel a szárítási költségeket nullára lehetett csökkenteni.
Dalmand a példa rá, hogy a korán vetett korai kukoricák jól illeszthetők a vetésforgóba, mely a biztonságos búzatermesztés szempontjából jelent kiemelt értéket. Lengyeltótiban, Légrádi Miklós gazdaságában készített fotók pedig bizonyították, hogy a kukorica akár repce elővetemény is lehet.
Zeitvogel Zsolt, a Dow Seeds termékfejlesztője kitûnően szemléltette, hogy a kimagasló fejlődési erélyû kukoricák lépéselőnyre tesznek szert a kártevőkkel szemben. A megerősödött növényeket a barkók, lárvák már kevésbé tudják károsítani, a kukorica „kinőtt a foguk alól”. A korai vetés és a rövid tenyészidő igen korai virágzást eredményezhet. Mire a kukoricabogarak rajzani kezdenek, a kukorica már elvirágzott, a bibeszálak már beszáradtak, így is csökkentve a rovarok okozta kártétel kockázatát.
A Dalmand Zrt. szakemberei három, a Dow Seeds korai kukorica koncepciójába tartozó hibridet próbáltak ki 5–5 hektáron, a Zrt. ihárosi tábláján. Az MT Mattes, az MT Léna és az MT 261 hibrideket március 30-án vetették el.
Megkérdeztük Gyenei Ferencet, a Dalmand Zrt. termelési igazgatóját:
Miért lehet szüksége Dalmandnak a korai kukorica fajtákra?
A szarvasmarha telepeink felszámolása miatt jelentős silókukorica területünk szabadult fel, így több, mint 4500 ha-on termesztünk takarmánykukoricát. A vetésszerkezetbe való beillesztés során jelentős mennyiségû takarmánykukorica után kerül őszi kalászos. Az őszi kalászos időben való vetése a kalászos vetési koncepciónk alapja, emiatt rendkívül fontos számunkra a korán betakarítható kukorica. Nem elhanyagolandó kérdés továbbá, hogy ezekkel a fajtákkal jelentős szárítási költséget takarítunk meg, ami kiemelt fontossággal bír e csapadékos évjáratban.
Mik a tapasztalatok most, a betakarítás küszöbén?
Csak alátámasztani tudom Szundy Péter által elmondott ismérveket. Látszik, hogy kompakt fajtákkal dolgozunk, a korai vetést jól tûrték, a virágzás korán elindult. Gyönyörû, egységes állományt mutatnak a táblák, a szemnedvesség terén ebben a pillanatban 10% előnyük van a későbbi tenyészidejû fajtákkal szemben. A termésmennyiség 10 t/ha körül várható.
Hanganyag és képgaléria