A helyi iparûzési adó rendjének változása

Agro Napló
A helyi iparûzési adóval (HIPA) összefüggõ adóztatási feladatokat 2010. január 1-tõl kezdõdõ adóéveket érintõen az állami adóhatóság gyakorolja.  

A HIPA adóztatásban a 2010-es év átmeneti időszaknak tekinthető:

- A vállalkozóknak az önkormányzati adóhatóság által helyi iparûzési adóra kiadott fizetési meghagyás alapján 2010. március 15. napjáig esedékes előlegrészletet az önkormányzati adóhatósághoz az általa megjelölt pénzforgalmi számlára kellett megfizetniük. 



- A 2009-es adóévről – 2010. május 31-ig – a helyi iparûzési adó bevallást az önkormányzati adóhatósághoz kell benyújtani, és a kimutatott pozitív különbözetet is oda kell megfizetni. 



- A 2009. évi – és ezt megelőző adóévekre vonatkozó – önellenőrzéseket szintén az önkormányzati adóhatóságokhoz kell benyújtani legkésőbb 2011. december 31-ig. 



- A 2010. május 31-ig az önkormányzatokhoz benyújtandó helyi iparûzési adóbevallásban kell bevallani a 2010. szeptember 15-én és a 2011. március 15-én esedékes helyi iparûzési adóelőlegeket, de ezeket az előlegeket már az állami adóhatósághoz kell megfizetni. 



- Az ideiglenes jellegû iparûzési tevékenységet folytató adóalanyoknak már 2010. január 1-től az állami adóhatósághoz kell bejelentkezniük és benyújtani bevallásukat.(Bejelentésükre szolgáló nyomtatvány (10THIPA). A befizetéseket szintén az állami adóhatósághoz kell teljesíteni. Amennyiben a vállalkozó 2010. január 1. után kezdi meg állandó jellegû iparûzési tevékenységét valamely önkormányzat illetékességi területén, akkor ezt már szintén az állami adóhatósághoz kell bejelenteni a 10THIPA nyomtatványon.





A vállalkozók helyi iparûzési adó- bevallásuknak a 1044 (1045, 1046) számú nyomtatvány kitöltésével tesznek eleget. (Ezeket a bevallásokat már az állami adóhatósághoz kell benyújtani.) Azok a vállalkozások, melyek egyébként elektronikus bevallásra kötelezettek a fenti bevallásukat is elektronikusan kötelesek beküldeni.

A bevallások és adatlapok letölthetők a www.apeh.hu internetes portálról.



Az ideiglenes iparûzési tevékenység bejelentése:



A helyi iparûzési adóval összefüggő adóztatási hatásköröket 2010. január 1-jétől az állami adóhatóság gyakorolja. Ez azt jelenti, hogy 2010. január 1-jét követően keletkezett bejelentési-, bevallási-, befizetési kötelezettségeket az állami adóhatósághoz kell teljesíteni.



Ennek következtében megváltozott a bejelentkezés és a bevallás – korábbi években már megszokott – rendje.



A 2010. évre vonatkozó bejelentkezés és változás-bejelentés céljára az adóhatóság a 10THIPA adatlapot, a bevallási kötelezettség teljesítésére a 1044 számú bevallást, az előleg bevallására pedig a 1045 számú bevallási nyomtatványt rendszeresítette.



A jogszabályváltozás valamennyi, iparûzési tevékenységet végző adózót érinti. Jelen tájékoztató az ideiglenes jelleggel végzett (alkalmi) iparûzési tevékenység, ezen belül is a piacozó, vásározó tevékenység bejelentése, bevallása és adófizetése kapcsán felmerült kérdéseket foglalja össze, illetve a helyes gyakorlat kialakulásához kíván segítséget nyújtani.



Az ideiglenes jelleggel piacozó, vásározó adózó a tevékenység megkezdése előtt, de legkésőbb a kezdés napján köteles az állami adóhatóságnál bejelenteni a tevékenység kezdetét. A bejelentésre a 10THIPA adat- és változás-bejelentő lap szolgál.



A bejelentőlapon lehetőség van több bejelentés egyidejû megtételére akár több lapon keresztül is, így ha az alkalmi piacozó az árusítások helyszínét és időpontját előre ismeri, úgy a bejelentését akár több településekre vonatkozóan is megteheti egyszerre, egy bejelentőlapon.



Az ideiglenes jelleggel végzett tevékenység után fizetendő adóról a tevékenység befejezésének napján bevallást kell beadni, és ezzel egyidejûleg kell megfizetni az adót is.



Az ideiglenes tevékenység befejezését nem szükséges külön bejelenteni, a tevékenység befejezését követően beadott bevallással egyúttal ezt a kötelezettséget is teljesíti.



Az adót tehát a bevallás benyújtásának határidejével megegyezően, a tevékenység befejezésének napján kell megfizetni. Ha ez munkaszüneti napra esik, akkor a határidőt követő első munkanapon kell teljesíteni a kötelezettségeket.



Megváltozott az adó befizetésének módja is. Korábban kialakult gyakorlat volt, hogy a piacozó, vásározó tevékenység helyszínén, illetve egyes településeken az önkormányzatoknál készpénzben történt az adó megfizetése.



2010. január 1-jétől a pénzforgalmi számlával rendelkező adózó a belföldi pénzforgalmi számlájáról átutalással, a pénzforgalmi számlával nem rendelkező adózónak készpénz-átutalási megbízással, vagy lakossági folyószámláról kell fizetési kötelezettségét teljesíteni. Készpénzben történő fizetésre nincs lehetőség.





A fentiek a gyakorlatban azt jelentik, hogy ha egy adózó egy településen hetente egy-egy napon végez alkalmi jelleggel piacozó tevékenységet, akkor a bejelentő lapon a tevékenység kezdetét minden alkalommal be kell jelenteni és az adott napra a 1044-es bevallást be kell nyújtania. Amennyiben a piacozó tevékenységet ugyanazon a településen több, egymást követő napon, egy nap megszakítás nélkül végzi, akkor legkésőbb az első napon kell bejelentkeznie, az utolsó napon – a tevékenység befejezésekor – pedig bevallást kell benyújtania. Az ideiglenes iparûzési tevékenység bevallására a 1044-es számú bevallás 09. lapja szolgál.





Krenovszkyné Lovász Andrea

Okl. adószakértő

A cikk szerzője: Krenovszkyné Lovász Andrea

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Hogyan fizessük a földbérleti díjat?

Hogyan fizessük a földbérleti díjat?

Január 1-től egy új szabályozás lépett életbe a haszonbér megfizetésében, eszerint csak banki átutalással vagy belföldi postautalvánnyal lehet fizetni...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?