Aktuális támogatások

Agro Napló
A gazdálkodóknak elõ kell készülniük a gazdasági év lezárásával a 2009/2010. évi gazdálkodási napló elektronikus leadására is. Az elektronikus adatszolgáltatást a támogatási idõszak további éveiben is a gazdálkodási év lezárultával, szeptember 1. és november 30. között kell teljesíteni.  

Tájékoztatás a „web-GN” elektronikus adatszolgáltatásról



A gazdálkodási napló meghatározott adatainak elektronikus benyújtása, amely az ÚMVP Irányító Hatóságának 22/2010. (IV. 13.) közleményében található, minden agrár-környezetgazdálkodási támogatásban résztvevő gazdálkodó számára kötelező.



Az előírás teljesítéséhez az első gazdálkodási évre vonatkozóan rendelkezésre álló időszak 2010. szeptember 1-jétől november 30-ig tart. Az adatokat a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz kell benyújtani, az ebből a célból mûködtetett elektronikus felületen („web-GN”) keresztül.



Elektronikusan kizárólag az alábbi adatlapokat (GN-Főlap-01-02,-03,-04,- 05) kell feltölteni, viszont ellenőrzés esetén nyomtatott/nyomtatható formában az ellenőr részére rendelkezésre kell, hogy álljon a teljes gazdálkodási napló. Az elektronikusan vezetett naplónak még további öt évig hozzáférhetőnek (nyomtathatónak) kell lennie, vagy évente aláírással hitelesített másolatot kell készíteni. A támogatási rendelet 18. § (9) bekezdése alapján a gazdálkodási napló elektronikus benyújtására a fenti határidőn túl nincs lehetőség.



A benyújtás elmulasztása az előző (első) gazdálkodási évre jutó támogatási összeg 30 %-kal történő csökkentését vonja maga után.

 

Az MVH 118/2010. (VIII. 4.) számú közleménye



-A vis maior esemény bejelentéséről, és a bejelentéshez rendszeresített nyomtatványokról



A vis maior esemény bejelentéséhez tartozó eljárás meggyorsítása érdekében azokban az esetekben, amikor a vis maior esemény megállapítása a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal hatáskörébe tartozik, az ügyfélnek – a vis maior esemény MVH-nak történő bejelentése mellett – nem kell külön igazolást beszerezni az MgSzH-tól a földterületüket ért a természeti csapások vagy állatállományt sújtott járványok miatt, hanem elegendő lesz a vis maior eseményt az MVH részére bejelenteni. A bejelentést követően az MgSzH a káreseményt közvetlenül az MVH részére igazolja. 





- A vis maior esemény bejelentése



A vis maior esemény bejelentését – amennyiben az intézkedésre vonatkozó jogszabály vagy közlemény más nyomtatványt, vagy benyújtási módot nem ír elő – a jelen közlemény 1. számú mellékletét képező (Z0001 számú) „Vis maior esemény bejelentése” nyomtatványon kell benyújtani.



a) Amennyiben a vis maior körülmény az alábbi események miatt merült fel: 

- a mezőgazdasági üzem földterületét, vagy az erdősített területet sújtó természeti csapás, illetve szélsőséges időjárási körülmény, 

- az ügyfél állatállományának egy részét vagy teljes egészét sújtó járványos, fertőző megbetegedés, 

- az ügyfél gondossága ellenére az állatállománya egészének vagy egy részének elhullása vagy kényszervágása, úgy az ügyfélnek elegendő a vis maior káreseményt az MVH-nak bejelentenie, külön igazolást a bejelentéshez nem kell csatolnia.



b) Amennyiben a vis maior körülmény az alábbi események miatt merült fel: 

- az ügyfél halála; 

- az ügyfél hosszú távú munkaképtelensége; 

- a mezőgazdasági üzem jelentős részének vagy a mezőgazdasági üzemhez tartozó földterületnek a kisajátítása vagy jogszabály alapján történő átminősítése, amennyiben ez a kötelezettségvállalás, illetve a kérelem benyújtása időpontjában nem volt előrelátható; 

- a mezőgazdasági üzem részét képező, állattartást, illetve egyéb mezőgazdasági tevékenységet szolgáló építmények elháríthatatlan külső ok következtében történő megsemmisülése; 

- zárlati, vagy a Magyar Köztársaság területén még nem honos károsító, illetve károkozó ellen hozott hatósági intézkedés, 

- az intervenciós tevékenységgel összefüggő szállítási útvonalon bekövetkezett, előre nem látható, váratlan vagy tartós akadály, amelynek elhárítására az ügyfél önerejéből képtelen és az alternatív útvonal használata jelentős többletköltséggel jár, úgy a vis maior esemény(eke)t az MVH csak akkor fogadja el, ha az(oka)t az ügyfél vagy annak örököse hatósági igazolással vagy más hitelt érdemlő módon tudja bizonyítani.





Ebben az esetben a bejelentéssel egyidejûleg az ügyfélnek csatolnia kell: 

- a vis maior bekövetkezését tanúsító igazolást vagy 

- az igazolás kiállítására hatáskörrel rendelkező hatóság, szerv által kiadott nyilatkozatot, amely tanúsítja, hogy az ügyfél a vonatkozó igazolás iránt a kérelmet benyújtotta. Ebben az esetben az ügyfélnek a vis maior esemény bekövetkezését tanúsító igazolást, annak közlésétől számított tizenöt napon belül (a 2010. augusztus 1-jét követően bekövetkezett vis maior eseményekre vonatkozóan tíz munkanapon belül), a jelen közlemény 2. számú mellékletét képező „Vis maior esemény bekövetkezését alátámasztó igazolás utólagos benyújtása” elnevezésû nyomtatvány mellékleteként, a vis maior bejelentés benyújtásával megegyező helyen (illetékes kirendeltség/igazgatóság vagy MVH központi szerve) be kell nyújtania.





9/2010. (VIII. 4.) VM rendelet

A zöldség-gyümölcs termelői szervezetek kiegészítő nemzeti támogatásáról, FVM rendelet módosításáról.





Forrás: www.mvh.gov.huwww.fvm.hu

www.mgszh.huwww.agrarkamara.hu



Hegedûs Szilvia • Berta Dávid

Dömötör Károly – MVH FÖPEKI

A cikk szerzője: Hegedûs Szilvia

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Folyékony elemi kén vagy ATS?

Folyékony elemi kén vagy ATS?

Kénpótlás, vadriasztás, gombaölés és „talajfertőtlenítés” vagy kénpótlás és nitrogénveszteség csökkentés?

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?