Káposztarepce termesztés kukorica sortávban - avagy a szélsõséges évjáratok legkedvezõbb hozam-kompenzációja

Agro Napló
A hazai repcetermesztési kedv egyik igen erõs befolyásoló tényezõje a várható hozambiztonság és annak „garanciája”. Az alapos átgondolás oka az idõjárásunkban jelentkezõ anomáliák és az azokra adható válaszok együttes összevetése a repcetermesztés magas költségeivel. Amennyiben a tervezés során az egyenleg „láthatóvá válik”, meghozhatjuk a tárgyévet érintõ döntésünket; aminek kimenetele természetesen nem jelenti a csalhatatlanságot, így az lehet jó, ill. rossz döntés is. (Természetesen ezen túlmenõen a késztermék átvételi ára is erõs információs inger, de ebben az esetben a döntések nem a mi irodánkban születik meg.)  


 

 

Az időjárási anomáliák esetében nem tudok és nem is kívánok – a ma már szinte kötelező jelleggel megkívánt állásfoglalásban – részt venni, csak a régmúlt időkben élt Kárpát-medencei elődeink egy-két már-már feledett megfigyelését tartom munkámban szem előtt. Ezen felhalmozott és katalogizált megfigyelésekre építve véleményem szerint van lehetőség az előrelépésre, a kockázatok csökkentésére. Tény, hogy minden élőlény szereti a kényeztetést és ez alól a repce sem kivétel! Amennyiben tudnánk, hogy az évjárathatás minden esetben optimális a repcénknek és a munkafolyamatainkat ideálisan tudjuk ehhez csatolni, a befektetett munkánk eredménye – csekély kockázattal – realizálható lenne. De ez nem így van! Az évjárati hatásokat a repce nagyon finomra hangolva kopírozza, ezért évről-évre hihetetlen nagy hozamkülönbségekkel takarítható be; annak ellenére, hogy az általunk generált változókon alig-alig változtatunk (ráadásul ezt mindig jobbító szándékkal tesszük.)





Ennek a bizonytalanságnak a csökkentésére alkalmas lehetőség a repcének a kukorica sortávú termesztése! Vegyük sorra a legfontosabb előnyöket! 



- A tavalyi rendkívül aszályos évben is lehetőség volt így elérni a Körösök menti Alföldön a 3,5 t/ha eredményt! Az ok rendkívül egyszerû! A repce plaszticitása, térkitöltése kimondottan nagy, ezért az így vetett növények aszályban nem versenyeznek egymás rovására, jó évjáratban pedig kompenzálják a kedvezőbb térállásukkal a hozamot. (Eddigi megfigyelésem alapján a törpe növények ezen rendszerben való termesztése erősen kérdéses, ugyanis a kompenzációs képességük nincs arányban a rendelkezésre álló területtel; így kevesebbet teremnek a hagyományos társaiknál. Itt a megoldás a sortáv csökkentése lehet, pl. 45 cm-re.) 



- Nem igényel speciális gépparkot a technológia és kis változtatásokkal kivitelezhetővé válik. 



- A növényállomány ősszel is és tavasszal is – akár többször is – kultivátorozható, ezzel javul a talaj vízbefogadó, vízszolgáltató képessége; javul a levegőzöttsége és csökken a gyomnyomás. Ebben a rendszerben a gyomnövények szerepe kiemelt jelentőségû, ugyanis egy ilyen fellazított vetésben a gyomnövények elhatalmasodásával nehéz lépést tartani; ennek ellenére a gyomirtás általában abszolút elhagyható! (Csak akkor szükséges, ha a talajállapot nem teszi lehetővé a kultivátorozást és az adott gyomnövények képesek áttelelni.) 



- A növények táplálása – a kultivátorral egy menetben kijuttatott mûtrágyával – szinte „sebészi” módon megoldható; az elemek elérése és feltáródása ideális, veszteségük minimális. 



- Megoldható a vegyszerterhelés csökkentése is – ahol van rá kivitelezési lehetőség – azzal, hogy sorzáródásig csak a sorok kezelendőek! 



- A kedvező térállás miatt az oldalelágazások is oldalelágazásokat képeznek, jelentős kötésszám növekedést elérve ezáltal; s mindezt oly módon, hogy a főtengely átmérője nem lesz robosztusabb, így a betakarítás sem lesz problematikusabb. 



- A növények kifejlődve összezárnak – így növelve az állékonyságot és a szilárdságot –, de nem kuszálódnak össze annyira, mint a hagyományos repcetermesztési rendszerekben; ezért az ütési pergésveszteség jóval kisebb.



És ezek az előnyök csak a legfontosabbak!



Mindezek az információk, ismérvek, gondolatok cserélnek gazdát idén a Sumi Agro Hungary Kft. szervezésében Dánszentmiklóson az Agrodán Kft.-nél a REPCE NAPJÁN; ahol több jeles szakértő és rengeteg termelő vitathatja és nézheti meg testközelből a technológia erősségeit. Egy torzó közhellyel élve elmondható, hogy „gondolatok nem maradtak szárazon”!



Szabó Roland • gyombiológus

Sumi Agro Hungary Kft.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ki lesz a Kukoricagóré?

Ki lesz a Kukoricagóré?

2021-ben szervezte meg első ízben a Natur Agro Hungária Kft. a „Ki lesz a Kukoricagóré?” című kukorica termésversenyt. A hazai tulajdonban álló, talaj...

Egyre több az amerikai fénybogár

Egyre több az amerikai fénybogár

A repcetáblákban kihelyezett sárgatálakban egyre több bunkós csápú, szárnyfedőjén sárga foltokat viselő, viszonylag nagyméretű, 4–6 mm testhosszúságú...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?