Repcét jövedelmezõen Yara technológiával!

Agro Napló

Mire van szüksége a repcének?



Szakirodalmi adatok alapján, 1 tonna terméshez a repce a legfontosabb elemekből a következő mennyiségeket igényli:

 


 

 





Mi indokolja, hogy a tápanyag-ellátással kiemelten foglalkozzunk?



Aki megfelelő tápanyag-ellátás nélkül kezd a repce termesztésébe óriási kockázatot vállal fel. A repce termelésének költségei közül jelentős hányadot tesz ki a mûtrágyára fordított összeg. Ne megszokásból válasszunk tehát mûtrágyát, hiszen csak az okszerû mûtrágyázással tudjuk garantálni a gazdasági sikert.

 


 

 





Milyen arányban juttassuk ki a hatóanyagokat?



A termesztés biztonsága megköveteli, hogy a szükséges tápelemek rendelkezésre álljanak, de a termesztés jövedelmezősége nem engedi meg, hogy feleslegesen adjunk ki akár egyetlen kilogramm hatóanyagot is. A hatékonyság érdekében fel kell hagyni azzal a gyakorlattal, hogy a repcéket üzemen belül azonos módon mûtrágyázzuk, figyelembe kellene venni a táblák közötti eltéréseket (talajvizsgálat!) Célszerû továbbá megfontolni a fajtatulajdonosok ajánlásait is, jelentős eltérések vannak ugyanis az egyes fajták, hibridek igénye között.





Mennyi mûtrágyát használjunk?



A talajvizsgálatra alapozott szaktanács figyelembe veszi a talaj természetes tápanyag-szolgáltató képességét és a tervezett termésszintet, így ez alapján kerül a kijuttatandó mûtrágya hatóanyag aránya és mennyisége meghatározásra. Ha a megállapított menynyiség meghaladja a pénzügyi lehetőségeinket, akkor a hatóanyag arányok megtartása mellett csökkentsük a mennyiséget.





Mire figyeljünk oda?



Nitrogénigénye jelentős, de ősszel a teljes igényének csak 10 - 15%-át veszi fel. Az egyik legnagyobb hiba, amit ősszel elkövethetünk, hogy túl sok nitrogént adunk ki a repce alá. Általában 20–25 kg/ha nitrogén hatóanyag javasolható ősszel. Ezzel hozzásegítjük a repcénket, hogy az ideális 8–11 leveles állapotban menjen a télbe. Nem szabad elfeledkezni a foszfor és a kálium kiadásáról sem. A repce káliumigényes növény, ezért általában a kálium túlsúlyos mûtrágyákat javasoljuk rá. A kálium rendkívül fontos a megfelelő télállóság kialakításában, a foszfor pedig az erőteljes gyökérrendszer kialakulását garantálja. Ha nem rendelkezünk talajvizsgálati eredménnyel és már nincs mód ezt pótolni, akkor válasszuk a YaraMilaTM 7-20-28-as, vagy YaraMilaTM 7-12-25 összetételû mûtrágyát.



Amennyiben területünk foszforból gyengén ellátott, akkor a legjobb megoldást a YaraMilaTM 8-24-24-es jelenti.



Ne feledkezzünk meg a lombtrágyázásról már ősszel sem! Érdemes ezt a technológiai elemet is beiktatni, hiszen így „feltölthetjük” mikroelemekkel a repcét, ami segíti az áttelelést, hozzájárul a tavaszi, robbanásszerûen jelentkező tápanyag-igény fedezéséhez. Erre a YaraVitaTM Brassitrel új generációs lombtrágyát ajánljuk 3 l/ha adagban.

 


 

 





Dr. Czinege Erik • szakmai vezető

+36-30/5252-641 • erik.czinege@yara.com



Éri Ferenc • kereskedelmi vezető

+36-30/2772-556 • ferenc.eri@yara.com



Simon Katalin • ügyfélszolgálat

+36-30/5203-376 • katalin.simon@yara.com



Dr. Térmeg János • szaktanácsadó – Dunántúl

+36-30/3498-084 • janos.termeg@yara.com



Gyuris Kálmán • szaktanácsadó – Dél-Magyarország

+36-30/3839-341 • kalman.gyuris@yara.com



Kovács András • kertészeti szaktanácsadó

+36-30/6898-095 • andras.kovacs@yara.com



Tóth Gábor • szaktanácsadó – Észak-Magyarország

+36-30/6898-094 • gabor.toth@yara.com


Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?