Nem. Az új földtörvény kiegészítő rendelkezéseit tartalmazó törvény új állapota szerint (2013. év végi módosítás) a haszonbérleti ajánlatokat csak 2013. december 31-ig lehetett földkifüggesztésre használni, 2014. január 1-jétől már magát a szerződést kell kifüggesztetni haszonbérlet esetében.
Ha az eddigi haszonbérbeadó elhalálozott, úgy az örökösök kérhetik a földbérlet felbontását?
Ez esetben az örökösök nem mondhatják fel a szerződést, az továbbra is köti őket.
Csak, ha más módon – nem öröklés útján – következne be tulajdonosváltás a bérlettel érintett földön (pl. adásvétel), akkor mondhatná fel az új tulajdonos a szerződést, bizonyos feltételek mellett.
Az új földtörvény is tartalmazza a haszonbér-fizetési kedvezményt természeti csapás esetén?
Igen. Az új földtörvény kiegészítő törvénye szerint a haszonbérlőt arra az évre, amelyben mezőgazdasági káresemény vagy időjárási és más természeti jellegű elháríthatatlan külső ok (vis maior) miatt legalább 30%-os mértékű hozamérték-csökkenést szenved, és ezt az agrárkár-megállapító szerv igazolja, legfeljebb a hozamérték-csökkenéssel arányos haszonbér-mérséklés illeti meg arra a földre vonatkozóan, amelyen a hozamérték-csökkenés bekövetkezett.
A haszonbérlő a haszonbér-fizetési kedvezmény igénybevételét és mértékét a hozamérték-csökkenéssel érintett földre vonatkozóan kiállított hatósági bizonyítvány kézhezvételét követő 8 napon belül, írásban köteles közölni a haszonbérbeadóval.
Mekkora összegű a mezőgazdasági termelők ún. „de minimis” támogatási kerete?
A hároméves időszakra egy és ugyanazon mezőgazdasági vállalkozásnak nyújtható „de minimis” (csekély összegű) támogatás maximális összege 15 000 euró.
Az elmúlt 3 évben kapott „de minimis” típusú támogatások összegét kell venni, mely nem lehet több ennél a mértéknél. A támogatási keretet 2013 decemberében növelte duplájára az unió, mely előtte csak 7500 euró volt.
Tehát, ha a termelő egy „de minimis” típusúnak minősített támogatást szeretne igényelni, úgy legfeljebb csak annyi összeget fizethetnek ki számára (amennyiben jogosult), amennyi az elmúlt 3 évben számára megítélt egyéb „de minimis” támogatások egyesített összegének és a 15 000 eurós 3 éves keretnek a különbözete.
Pl.: ha az elmúlt 3 évben 6000 eurónyi „de minimis” típusú támogatást már kapott a gazdálkodó, akkor egy újabb „de minimis” támogatás igénylése esetén legfeljebb 9000 eurót kaphat, még akkor is, ha a jogcím keretében egyébként magasabb összeget is igényelhetne.
A 3 évnél régebbi „de minimis” támogatások törlődnek a keret szempontjából, az összegük újból rendelkezésre áll a termelő részére.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) egy új típusú, összevont marhalevelet vezetett be. Meddig lehet állatokat exportálni a korábban kiadott útlevelekkel?
A NÉBIH közleménye szerint 2014. január 5-től a jelenleg hatályban lévő 1926–1927 Belföldi Marhalevél – Igazolólapot és a 1928 Szarvasmarha Útlevelet felváltja egy új „Marhalevél”, amely a Magyarországon regisztrált (importált) szarvasmarhák mozgását, tartóváltását kíséri nyomon.
A még forgalomban lévő 1926–1927 Belföldi Marhalevelekkel és Igazolólapokkal továbbra is lehet jelenteni állatmozgásokat és kikerüléseket.
A korábban kiadott útlevelekkel 2014. június 30. napjáig lehet állatokat exportálni.
Melyek a vetőmag-előállítók vetésterveire vonatkozó kifüggesztési határidők?
2013 decemberében módosult a növényfajták állami elismerését, valamint a szaporítóanyagok előállítását és forgalomba hozatalát szabályozó törvény.
Eszerint a vetőmag-előállítónak – az érintett földterületrészek területének pontos meghatározásával együtt – a helyi önkormányzat hirdetőtábláján, az illetékes kormányhivatalban, illetve a járási hivatalban közzé kell tennie a vetéstervét:
- tavaszi vetésű növények esetében január 15-ig,
- őszi káposztarepce esetében július 1-jéig,
- egyéb őszi vetésű növények esetében augusztus 1-jéig.
A védőtávolságba eső földhasználónak az egyeztetés iránti igényét a közzétételt követően 30 napon belül kell bejelentenie a vetőmag-előállító részére, ha a meghirdetett vetésterv a saját vetéstervét kedvezőtlenül befolyásolja és számára jelentős eredményveszteséget okoz.
A tavaly év végi állattartás gépei pályázat nyertesei mikortól kezdhetik meg a gépek beszerzését?
A vonatkozó jogszabály eltérően rendelkezik a mobil és a beépített gépek, technológiai berendezések tekintetében. Ennek értelmében:
- mobil gépek vásárlása esetén a beszerzés a támogatás feltételeiről szóló rendelet hatályba lépésének időpontjától, azaz 2013. december 13-tól a kérelmező saját felelősségére megkezdhető;
- ha az ügyfél a támogatási kérelmében építési tételekre is igényelt támogatást, úgy abban az esetben az építési tevékenység a támogatási kérelem befogadását követően kezdhető meg, de minden esetben csak az MVH helyszíni szemléje után.
Meddig tart a zöldség, gyümölcs és dohány szerkezetátalakítási program támogatási időszaka?
A támogatási időszak eredetileg 2013. december 31-én véget ért volna, de a támogatást szabályozó rendelet módosításával a minisztérium ezt 2014. december 31. napjáig meghosszabbította.
A jogcím feltételei nem változtak, így a programban részt vevők (újként csatlakozni már nem lehet) az előző évekhez hasonló módon részesülhetnek a támogatásból a 2014. évre vonatkozóan is.
Amennyiben Önnek is kérdése merül fel, azt várjuk a szaktanacsadas@euroeco.hu e-mail címen, vagy a 06-96/213-788-as telefonszámon! érjük, hogy e-mail-ben küldött kérdéseiknél, a levél tárgyában tüntessék fel az „Agro Napló” kifejezést! z EURO-ECO Csoport országos működési területtel rendelkezik, így munkatársai hazánk minden tájáról várják a termelők érdeklődését!