Amerika gazdasága
Amerikában minden abba az irányba mutat, hogy tovább csökkenthetik a nyomást a pénzpumpában, és januári ülésén a Fed 65 milliárd dollárra (az egy hónappal korábbi 75 milliárdról) mérsékli az egy hónap alatt a gazdaságba fecskendezett pénz mennyiségét. Ha a havi 10 milliárd dolláros csökkentési ütem fennmarad, akkor idén év végére kifuthat a QE3.
A lazítás visszafogása felerősítette a kamatemelési várakozásokat is, 2015 végéről 2015 közepére tolódott előre az első kamatemelés piac által várt időpontja. Azonban a Fed egyelőre jól menedzseli ezeket a várakozásokat, a decemberben meglepetésre 6,7%-ra csökkenő munkanélküliségi ráta megjelenését követően már nem történt jelentős változás a várakozásokban – a Fed korábban a 6,5%-os munkanélküliségi rátához kötötte az első kamatemelés időpontját, azóta azonban annyiban változott a kommunikáció, hogy a 6,5%-os ráta elérését követően tartósan fenn kell maradnia a kedvező munkapiaci körülményeknek, mielőtt kamatemelésről lehetne beszélni.
Nem mutattak azonban egyöntetűen kedvező képet a decemberi munkaerő-piaci statisztikák. Míg a megelőző hónapokban havonta átlagosan 200 ezer új munkahely jött létre, decemberben ez a szám 74 ezerre esett vissza. Ez azonban szinte teljes egészében az Amerikában tomboló ítéletidő ideiglenes hatása volt csak, az alapfolyamatok nem változtak, így januárban ismét 200 ezer körüli érték várható.
Az ingatlanpiaci statisztikák a mostoha időjárás ellenére is kedvezőek maradtak, a decemberi (évesített) adat is a várakozásoknak megfelelően egymillió darab új lakásépítésről számolt be, miközben a kiadott építési engedélyek száma 990 ezer darabbal bővül (szintén évesített adat).
Az euró zóna gazdasága
Jóval kedvezőtlenebb képet fest az euró zóna gazdasága. Költségvetési oldalról továbbra is nyomás alatt van a periféria, a munkapiacon még decemberben sem volt látható élénkülés, a Fed monetáris szigorításával ismét finanszírozási problémák léphetnek fel, miközben a fejlődő piacok gazdasági növekedésének várt lassulása a mag országok (elsősorban Németország) lehetőségeit korlátozza.
Mindezek ellenére az Európai Központi Bank idei első ülésén sem döntött jelentős mértékű beavatkozásról, azonban a fentiekhez hozzátéve, hogy az USA-val ellentétben az euró zóna közel kerülhet a deflációhoz idén, szinte biztosan számíthatunk valamilyen gazdaságélénkítő intézkedésre az EKB-tól 2014-ben, ennek formája és időzítése azonban még kérdéses.
A kínai gazdaság
Az export, az ipari termelés, a beruházási aktivitás és a kiskereskedelmi forgalom utolsó hónapban megjelent statisztikáinak alakulása is azt jelzi, hogy a kínai gazdaság lassuló pályán halad, és az egyre hangsúlyosabbá váló pénzügyi közvetítőrendszerbeli problémák árnyékában a folyamat 2014-ben is folytatódhat.