Az elmúlt 2009-es évet elemezve ismét új tapasztalatokkal gazdagodtunk. Az aszály más időpontban és módon jelentkezett, mint 2007-ben. Ezért az ország egyes részeit eltérő módon sújtotta, és jelentős különbséget mutattak az egyes növényfajok is. A kukorica talán a legérzékenyebb a vízhiányra, ezért bíztató, hogy tavaly is kiemelkedő eredményt nyújtottak hibridjeink. Az azt megelőző intenzív évben és a 2007-es aszályban is jól vizsgáztak kukoricáink, s most sem vallottak szégyent.
Dacolók és intenzívek
A Kenéz már több éve a figyelem középpontjában van, termőképessége kiváló és jól alkalmazkodik az eltérő termesztési feltételekhez. A FAO 400-as csoport elején érik, erényei aszályos körülmények között még szembetûnőbbek.
A GK Boglár 2009-ben vizsgázott először nagyüzemi körülmények között. A megmérettetés jól sikerült, hiszen intenzív területeken is a legjobbak között szerepelt. Az állománya tetszetős, termése és szárszilárdsága miatt a termelők gyorsan megkedvelték.
A GK Csanád kiemelkedik gyors kezdeti fejlődésével, tetszetős megjelenésével. Szemtermése egészséges, a csövei 18–20 szemsorosak. Elsősorban az intenzív területen termelőknek ajánljuk.
A Szegedi 349 sok hibriddel ellentétben kiválóan dacolt az elemekkel. A jelentős aszály és az őszi viharos szelek sem tépázták meg, szárszilárdságával és stabil hozamával méltán megbecsült kukoricánk. Speciális felhasználási területe az élelmiszeripar, hiszen a grízgyártáshoz kiváló alapanyagot biztosít. A különböző termőhelyek változó körülményei alig befolyásolják az erre a hibridre jellemző magas grízkihozatalt.
A legújabb, 2009-ben elismert, zöldszáron érő típusú Szegedi 386 a korai vetésre törekvők jó választása. Kettős hasznosítású, bátran ajánljuk a korai silóhibridet termelők számára.
Versengő növényfajok
Talán az aszályt legkevésbé a takarmánycirkok sínylik meg. Ezért, és széleskörû felhasználhatóságuk miatt ajánljuk szemescirok hibridjeinket (Alföldi 1, GK Emese), a Róna 1 silócirkot, valamint a szudáni füveket (Akklimat, GK Csaba). Jelentős munkát végeztünk a cirok gyomirtás területén, mely kísérletek eredményeként engedélyezték a Pledge 50 WP használatát alapkezelésben, mely jelentősen megkönnyíti a cirok gyomirtását.
A hazai szójatermesztés újabb lendületet kaphat, hiszen az ország nagy részén sikerrel és nyereséggel termelhető, és nem elhanyagolható, mint kiváló elővetemény. Kínálatunk kiemelkedő fajtája a 2008-ban minősített Pannónia kincse középérésû szója. A termésátlaga 4,5 tonna feletti és alkalmazkodó képessége minden területen sikeressé teszi termesztését.
A hagyományos olajipari napraforgó hibridjeink idén is jól vizsgáztak. A Manitou PR és Masai PR állták a versenyt a vetélytársakkal. A Mandala fajtajelöltünk kimagasló terméspotenciálját különböző körülmények között bizonyította.
Kínálatunkat tovább színesíti egy új elismerésû köles, a GK Alba (fehér), mely az eddig kedvelt Fertődi 2 (sárga), és a GK Piroska (piros) mellett jelent meg.
A tavaszi kalászos ajánlatunkat gazdagítja egy kiváló tavaszi árpa a GK Habzó, mely az elmúlt években kivétel nélkül a legnagyobb termést adta az országos kísérletekben. Ez az árpa nemcsak termőképességével tûnik ki, hanem a malátázási tulajdonságai miatt a sörgyártás kitûnő alapanyaga.
A tavaszi zabot vetők számára egy igazi különlegességgel szolgálhatunk, hiszen elismerést nyert az első fekete zabunk a GK Kormorán, mely a lovak legkiválóbb takarmánya. A zab kínálatunk széleskörû, hiszen a hagyományos zabok mellett, (GK Pillangó, GK Iringó) pelyvamentes zabot is kínálunk (GK Zalán), mely a biotermesztésben is közkedvelt.
A legutóbbi eredmények tükrében is bátran kijelenthetjük, hogy a változatos időjárási körülményekhez jól alkalmazkodó hibrideket és fajtákat kínálunk Önöknek. Stratégiánk, hogy a növényfajok széles választékával, a termesztés minden igényét kielégítve legyünk jelen a piaci versenyben.
Virágné Pintér Gabriella