Termőképesség és termésbiztonság. Mit is ért ezek alatt a Pioneer? Erre inkább úgy lehetne választ adni merre is tart a Pioneer nemesítési irányvonala, melyek azok a fő szelekciós szempontok, amelyek eredményeként hibrideket ajánlunk Önöknek. A teljesség igénye nélkül kiemelek néhányat:
1, Korai vethetőség, a hideg, kedvezőtlen körülmények tûrése, a jó korai fejlődési erély
Az idei év jó példa volt arra, hogy a korai vetéseknél még nedves talajba került a mag, de a máskor normális vetésidőre a talaj már kiszáradt a csapadékhiány miatt. Ezért volt sok helyen egyenlőtlen kettős kelés és ez bizony terméskieséshez vezetett. A Pioneer hibridjei jó korai fejlődési eréllyel rendelkeznek (MgSzH vizsgálatok), jó példa erre a P9400.
2, Fő nemesítési szempont továbbá a szárazságtûrés
A szárazságtûrés az egyik legfontosabb termésgarancia a kukoricatermesztőknek Magyarországon. Bár a kukorica kozmopolita növény, nekünk mégis a hazai száraz körülményekhez legjobban adaptálódó hibrideket kell ajánlanunk a Pioneer hibridek választékából. Ezért hozott létre a Pioneer nemesítő és kutatóközpontot Hódmezővásárhelyen, az ország talán legszárazabb termőhelyén. A Pioneer hibridek szárazságtûrését mi sem bizonyítja jobban, mint a 2007-es év, amikor számos kísérleti rendszerben (MgSzH-VCU, GOSZ-VSZT, Pioneer nagyüzemi kísérletek) termésükkel kimagaslottak hibridjeink. A PR37N01 nevét ekkor ismerték meg a kukoricatermesztők, nagyságrendekkel nyerte az államilag elismert hibridek kísérletét. Az N01 a termésbiztonságra törekvő nemesítés eredménye. Ez azt jelenti, hogy a hibrid 2007-től minden évjáratban, termőhelyen és termesztési szinten megtartotta kimagasló termőképességét a fentebb idézett kísérleti rendszerekben. A PR37N01 eltérő évjáratokat áthidaló termésstabilitása mellett, a különböző termőhelyekhez is remekül alkalmazkodik.
3, A szárazságtûrésnél még egy fontos tulajdonságot kell megemlíteni, a zöld száron érést
Ez a tulajdonság az idei évben is fontos volt az aszályos augusztus miatt. A zöld száron érő kukoricák képesek ellensúlyozni az aszály hatását a szemkitelítődés időszakában. A Pioneer számos zöld száron érő hibridet ajánl a termelőknek.
Szintén az idei év sajátossága volt, hogy az éréshez szükséges hőösszeget előbb megkapták a kukoricák így korábban értek be a megszokott időszaknál.
4, Előtérbe került a jó szárszilárdság,
a jó állóképesség, mivel a betakarításra kész kukoricák akár egy hónapot is kint töltöttek még a szántóföldön mire a kombájn megérkezett. Ezért nemesítői programunk kiemelt eleme a Pioneer hibridek szárszilárdságának fokozása.
A fenti követelmények értelmében nézzük is meg, mely hibridek képezik a Pioneer ajánlatának gerincét, milyen terméseket adtak az idei kísérletekben.
1. FAO 300 eleji éréscsoport
A FAO 300 első felébe tartozó kukoricáknál a termőképességet, termésbiztonságot tekintve három hibridet ajánlunk. A FAO 300 eleji kukoricáink 2009-es kísérleti eredménye látható az 1. számú ábrán.
A PR38A79 – P9400 – P9578 alkotta hármas a Pioneer FAO 300 eleji új ajánlata a gazdálkodóknak! E három hibrid fő jellemvonásai, ami alapján eldönthető melyiket hova, milyen technológiához tervezzük, a következőek:
PR38A79: a Pioneer hibridek között az egyik legjobb stressztûrő és alkalmazkodó kukorica. Termésében stabil, ha valamelyik környezeti tényező negatív hatása érvényesül remekül helyt áll, aszályos száraz években megbízhatóan teljesít. A kukoricatermesztés gyakorlatában szinte mindig van valami negatív tényező, ezért az A79 a termésbiztonságra törekvő gazdák kukoricája! Mûtrágyázási kísérleteinkben az A79 adta a legnagyobb termést – más Pioneer hibridekhez viszonyítva – a kontroll, tápanyag nélküli szinteknél, ez is mutatja kiváló alkalmazkodó- és stressztûrő képességét.
P9400: termőképességét a korai vetésekben lehet kamatoztatni. Jól tûri a korai vetések idején előforduló hidegebb körülményeket. Jól reagál a magasabb tőszámokra, tőszámkísérleteinkben nagyobb tőszámon magasabb termést adott a többi Pioneer hibridhez képest. Tetszetős nagy csövei egészségesek, jó ellenálló képességgel rendelkezik a különböző csőbetegségekkel szemben.
P9578: már az új generációt képviseli, termőképességben a genetikai előrehaladás látványos! 2008-ban az MgSzH kisparcellás fajtakísérleteiben minden sztenderd hibridet megelőzött termésben és betakarításkori szemnedvességben is (2. számú ábra). A FAO 300 végi hibridek szintjén terem, miközben vízleadása FAO 300 eleji! Szembetûnő jellemvonása talán a kétcsövûsége, még ebben a száraz évjáratban is hozta a második csövet! Ezt a hibridet határozottan ajánljuk mindenkinek, egy új termésszintet ismerhetnek meg általa a FAO 300 elején. A Pioneer idei nagyüzemi kísérleteiben is a vezető helyen végzett. A fentiek alapján is látszik, hogy a P9578 a jövő nagy hibridje, a Pioneer, bevezetőben is vázolt, nemesítői munkájának új FAO 300 eleji kukoricája.
A P9578 kiváló termésbiztonságát mutatja, hogy a 2008-as MgSzH kísérletekben és a 2009-es Pioneer nagyüzemi kísérletekben elfoglalt pozíciója megegyezik: mindkét említett kísérletben FAO 300 végi hibridekre jellemző termése az éréscsoport legkorábbi hibridjeire jellemző vízleadással párosul. Ennél a tulajdonságánál fogva az egyik leggazdaságosabb hibrid!
A FAO 300 első felében a Pioneer három fenti hibridje biztonságos termés elérését teszi lehetővé. Mindhárom hibridre jellemző a jó szárszilárdság, állóképesség.
2. FAO 300-as éréscsoport második fele
A magyar kukoricatermesztésben, vetésterületét tekintve, ez az éréscsoport bír a legnagyobb jelentőséggel Magyarországon. A Pioneer hibridjei a FAO 300 második felében jelentős szerepet töltenek be (Kleffmann, 2009), termőképességben közülük is kiemelkedik azonban a PR37N01. 2009-ben sem okozott meglepetést az N01, mint az előző években most is a legnagyobb termést adta a Pioneer nagyüzemi kísérletekben a FAO 300-as éréscsoportban. (3. sz. ábra)
A FAO 300 második felében kettő hibridet helyezünk az ajánlatunk középpontjába, természetesen a PR37N01-et és az P9494-et.
PR37N01: az utóbbi két évben (2008–2009) már jól ismertnek számít a magyar gazdák körében. Mindkét évjáratban számos kísérleti rendszerben (MgSzH-VCU, GOSZ-VSZT, IKR, Pioneer nagyüzemi kísérletek) termésben igen jól szerepelt. Különösen kiugrott az államilag elismert hibridek kísérletében (GOSZ – VSZT) az aszályos 2007-es évben. Agronómiai tulajdonságai nagyon jók, szára, gyökere erős. Korán vethető, nagyobb tőszámokra jól reagál.
Stressztûrő, jól adaptálódik az ország valamennyi termőhelyére, jól alkalmazkodik a különböző évek eltérő időjárási viszonyaihoz. Méltó utóda a korábbi generációk nagy Pioneer hibridjeinek. Az utóbbi két évben meredeken növekedett az ezzel a hibriddel bevetett terület Számítunk rá, hogy 2010-ben jelentősen növekszik részaránya. Termésstabilitását jól mutatja a következő két diagram (4-5. sz ábra), melyek úgy keletkeztek, hogy a 2009-es Pioneer nagyüzemi kísérletek eredményeit két részre bontottuk, a 8,5 tonna feletti és alatti kísérleti átlagok alapján. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mely hibridek szerepelnek jobban az alacsony, illetve a magasabb termésszinten. A Pioneer hibridek termésstabilitását jól mutatja, hogy nincs nagy átrendeződés, az egymáshoz viszonyított pozíciók hasonlóak, egy hibridet kivéve. Ez a hibrid az N01, mely magas termésszinten a legjobb FAO 300-as, az ábrázolt Pioneer hibridek között. (4. sz. ábra)
Az alacsony termésszinten azonban már felülmúlja a FAO 400-as Pioneer hibrideket is (5. sz. ábra)!
P9494: ez a hibrid már az új generációt képviseli. 2008-ban a hivatalos MgSzH kísérletekben elsőévesként több, mint egy tonnával múlta felül a sztenderd hibridek átlagát! Ez az eredménye látható a 2. számú ábrán. 2008-ban ugyanígy kiemelkedett a Pioneer termékfejlesztési kísérletekben is. Minden kukoricatermesztőnek határozottan ajánljuk a vetéstervbe illesztését!
A P9494-ről készült a fénykép.
3. FAO 400-as éréscsoport
A FAO 400-as éréscsoportban találjuk az igazán „nagy ágyukat”, melyek közepes és jó csapadékviszonyok esetén mutatják meg teljes terméspotenciáljukat. Az itt található hibridekhez fûződnek általában a legnagyobb termések. A Pioneer egyik FAO 400-as hibridjét, a PR37F73-at termésstabilitása, megbízhatósága miatt az MgSzH sztenderd hibridnek választotta. Az idei évben került bevezetésre a PR36V52, mely termőképességben, agronómiai tulajdonságaiban hibridjeink közül kiemelkedik.
PR36V52: erőt sugárzó növényfelépítésével, széles leveleivel jól megkülönböztethető más hibridektől. 2007-ben az MgSzH fajtajelöltek kísérleteiben 1400 kg-mal (!) múlta felül a sztenderd fajták átlagát, megmutatva kiváló aszálytûrését. Teljesítménye a Pioneer idei, 2009-es kísérleteiben is visszaköszön, ez látható a 6. számú ábrán, mely a teljes Pioneer portfolió teljesítményét mutatja.
Fábián László
termékmenedzser