– Az előadásban is hallhattuk, hogy a nagyüzemi kísérleteket összevetve a szegedi fajták termésmennyisége 1,5–2 tonnával meghaladta az országos termésátlagot. Valós számok ezek?
– A nagyüzemi kísérletek exponáltak, a legprofibb gazdaságokban folynak. Az időjárást ugyan nem tudják befolyásolni, de agrotechnikában, mûtrágyában, növényvédelemben az élen járnak. Ezekben a kísérletekben a szegedi fajták az országos átlaghoz képest 500–1000 kg-mal magasabb hozamokat érnek el hektáronként, mint az országos átlag, ami a részarányukat tekintve 250–600 000 tonnát jelent évente, ami igen jelentős eredmény.
– Milyen új szegedi fajtákat ajánl a termelőknek?
– Egy-két éves fajtákat nézve új fajtának számít a GK Csillag, mely korai fajta, jó malmi minőségû, pannon standard kategória, kiemelkedő termőképességgel. Szintén nagy perspektívát látok a GK Fényben, ami szintén korai érésû, kiváló sütőipari értékkel bíró malmi búza. A tavaszi búzafajták közül a GK Március, a GK Idus pedig tavaszi tritikálé, ami nagy figyelmet érdemel. Újnak számít a GK REGE saját nemesítésû őszi tritikálé fajta is, mely egyedülálló, hiszen eddig Martonvásár és Szeged is lengyel tritikálékat honosított, szaporított és forgalmazott.
– Külföldre történik e értékesítés?
– Közép Európát céloztuk meg az exporttal és a vetőmag-szaporítással. Romániában és Szlovákiában már évek óta jelen vagyunk, a fajtáink vetésterülete közel
1–2%, ami nagyon jelentős, hiszen a nevezett országokban több, mint 2 millió hektáron termesztenek búzát. Szerbiában és Horvátországban minősítésre került a GK Bétadúr és a GK Selyemdur őszi durum búza is, melyek vetésterülete évről évre nő.
A rendezvényen nagy hangsúlyt kapott a szabadalmaztatott fajták használatának kérdése is (Farm Saved Seed), ami a saját vetőmaghasználat szabályozásáról szól a szabadalmi törvény módosításának függvényében. A témáról lapunk weboldalán www.agronaplo.hu/kepgaleria/58 bővebben is olvashatnak.