2024. november 19. kedd Erzsébet

Az ipari termékek árváltozásának hatása a kemikáliák felhasználásának alakulására a növénytermesztésben

Agro Napló
Az õszi búza és a kukorica Magyarországon stratégiai növény. 1970–80-as években a kukoricatermesztés világ élvonalába tartoztunk mind genetikai haladás, mind pedig az évenkénti termésmennyiség vonatkozásában.

 


 

 

Az utóbbi években a változatlan vetésterület kb. 1,2 millió ha mellett nagymértékû a termésingadozás és a kukorica árának ingadozása is.

Az országos termésátlag 2007-ben 3,6 t/ha, a kukorica ára pedig 55–58 ezer Ft/tonna volt, 2008-ban az országos termésátlag 7,6 t/ha, az ára viszont rendkívül alacsony 18–20 ezer Ft/tonna között változott, ami sok esetben még az önköltséget sem fedezte.

Magyarországon az állatállomány és ezzel együtt az abrakigény is nagyon lecsökkent, a kukorica EU-s intervenciós felvásárlása az alacsony felvásárlási árak melletti megszigorított minőségi követelmények miatt nem mûködik.

A felesleges kukoricakészletek felhasználására megoldás lett volna az ipari felhasználás, a bioetanol előállítás növelése, azonban a nagy áringadozás miatt ez jelenleg megtorpant.

A kukorica jelentősége a világon folyamatosan nő, a világpiaci ára – különösen 2010–2015 között – meglehetősen stabil és megbízható lesz.

Magyarországon a kukorica termelési költsége folyamatosan és jelentős mértékben növekszik, 2003–2005 között 123–160 ezer forint/ha között változott. Három év alatt 30%-kal nőtt a termesztési költség (1. táblázat), miközben ugyan ebben az időszakban a hektáronkénti jövedelem alig változott (2. táblázat) 20–60 ezer forint/ha.

 


 

 


 



A kukorica hektáronkénti termesztési költsége 2008-ban 180 ezer Ft/ha volt, 2009-ben, az energia és kemikáliák árának növekedése miatt kb. 220–240 ezer Ft/ha körül fog alakulni. 2008-ban az alacsony kukoricaárak miatt 8–9 t/ha-os terméssel lehetett a termelési költséget fedezni ami rendkívül kedvezőtlen, hiszen az országos termésátlag 7,6 t/ha volt.

Amíg 2008-ban Magyaroszágon 18–20 ezer forint volt a kukorica tonnánkénti felvásárlási ára, addig más EU-s országokban 33–38 ezer Ft/t (3. táblázat).

 


 



A szántóföldi növénytermesztésben a kemikáliák árának 2008 évi nagymértékû emelése miatt nem csak az agrár olló nyílik tovább (vagyis lényegesen nagyobb az ipari termékek árának a növekedése a mezőgazdasági termékek értékesítési árához viszonyítva), hanem csökkeni fog a növénytermesztési technológiáknál az input, a ráfordítás színvonala.

A mérsékelt ráfordítású (Low input system) tovább, az extenzív technológiák irányában fog eltolódni a növénytermesztés, ami más problémát is felvet. Kevesebb NPK mûtrágyát fognak kijuttatni, mint amennyit adott területről a terméssel kivonnak, ez pedig a talajok termékenységének jelentős csökkenéséhez fog vezetni, tovább növelve a termésingadozásokat.

Magyarországon az NPK mûtrágya felhasználása összesen 1985-ben 1,5 millió tonna, 1991–95-ben 298 ezer tonna, 2004-ben 592 ezer tonna, 2006-ban 559 ezer tonna volt. 2004-ről 2006-ra 33 ezer tonnával csökkent az áremelések miatt a felhasználás, és további jelentős csökkenés várható (4. táblázat).

 


 



A kemikáliák ilyen ára mellett gondoljunk a kukorica 18–20 ezer Ft tonnánkénti árára, ami nem csak a termelőket hozza kedvezőtlen helyzetbe, hanem növeli a piaci bizonytalanságot is.

Összefoglalásként megállapítható, hogy az ipari termékek árának növekedése várhatóan tovább fogja csökkenteni a kemikáliák felhasználását, ami tovább növelheti a termésingadozást, csökkenti a talajok termékenységét – főleg hosszú távon lesz kedvezőtlen. A kukorica árának valahol 35 ezer Ft/t körül stabilizálódni kellene, hogy a termelő talpon tudjon maradni és a kukorica feleslegeket pedig gazdaságos legyen ipari célra (pl. bioetanol) felhasználni. Az ipari termékek árának nagymértékû növekedése lehetetlen helyzetbe hozhatja Magyarországon a szántóföldi növénytermesztést és a termelőket egyaránt.

 


 





Dr. Sárvári Mihály–Boros Beáta

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Az LG legújabb bőtermő napraforgója

Az LG legújabb bőtermő napraforgója

A termésátlag jó mutatója a termelési kultúrának. Az elmúlt évtizedben Magyarországon a vetésterület növekedésével együtt a napraforgó termésátlaga is...

BMR (Brown Mid Rib) típusú silócirok

BMR (Brown Mid Rib) típusú silócirok

Az új típusú silócirok hibridekkel pár év alatt megváltoztattuk az általános növénytermesztési és állattenyésztési véleményt, hogy a cirok csak seprűn...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?