Növényvédelmi helyzet május elején - tennivalók a földeken

Agro Napló
Április idõjárása szokás szerint változékonyan alakult. A hõmérséklet átlagértéke a sokéves átlaghoz közelített, de ez helyenként eltérõ értéket mutatott (északon fagy is elõfordult).

Csapadék tekintetében még inkább jellemző a változékony kifejezés, helyenként a zivatarokból hirtelen jelentős mennyiségû csapadék hullott, máshol – ahol ez elmaradt – viszont a sokéves átlag alatt maradt az eső, több helyen csak nyomokban esett. Általában késő délután, vagy éjjel érkezett a csapadék, így lassabban száradtak fel a levelek. Gyakoriak voltak a záporesők, zivatarok, április 7-én az ország északi részén, több körzetben jégeső is esett, majd 11-én megismétlődött a Csereháton. Még ezzel sem lett vége, 21-én este erős vihar vonult át az ország felett, kiadós esővel. Az esős, felhős napokon nappal alacsony maradt a hőmérséklet, de a néhány napsütéses napon már 20°C fölé emelkedett a hőmérő higanyszála. Összességében megállapítható, hogy a tavalyi tavaszkezdetnél lényegesen kedvezőbb körülmények alakultak ki az idén, s ezt a növényállomány is mutatja, biztatóbb a kép.

A cseresznye-, meggy-, szilva- és őszibarackfák virágzásban voltak a csapadékos, viharos időszakban, a kialakult körülmény kedvezett a moniliás fertőzésnek. Sok helyen, főként házikertekben igen súlyos fertőzések alakultak ki. A járványt csak intenzív védekezéssel lehetett elkerülni. Szintén kedvező feltételeket talált az őszibarack tafrinás levélfodrosodás betegsége, a hónap végéig újabb és újabb fertőzések történtek.

 


 



Szántóföldön a mezei pocok kártétele a növények intenzív növekedésének köszönhetően már kevésbé szembetûnő. Több helyen, repcében és őszi kalászosban is csökkent a károsítás. Gyenge–közepes népesség azonban, szinte minden őszi vetésû táblán megtalálható, így még betakarításkor is okozhatnak kárt. A hörcsög március legvégén kezdte meg kotorékának kibontását, Szolnok megyében és Heves megye déli részein, több körzetben erős (2–5 kotorék/ha) a fertőzöttség.

Az őszi búza a számára kedvező időjárásban intenzíven fejlődött, a cikk írásakor 2–3 nóduszos állapotban volt. A jól bokrosodott, sûrû állományokban egyelőre észlelési szinten károsít a gabona lisztharmat, de Veszprém megyében az alsó 1–2 nódusz magasságában a micéliumtelep „porzását” figyelték meg. Az alsó leveleken a helminthospóriumos levélfoltosság és levélszáradás gyenge fertőzését lehet megfigyelni. Az őszi kalászosokban enyhe és csapadékos periódusban várhatóan megnő a lisztharmat és a helmintospóriumos levélfoltosság veszélye. Május első felében várhatóan megkezdődik a búza kalászhányása, ami fokozott érzékenységet jelent a fuzárium fertőzésére. A tavalyi példa mutatta, hogy a legszárazabb nyáron is előfordul a kalászhányás és virágzás időszakában 1–2 csapadékos nap, s ez elég lehet a fertőzéshez. Éppen ezért nem érdemes kivárni, időben elvégzett kezeléssel meg lehet előzni a betegség fellépését.

A vetésfehérítő bogarak betelepedése megkezdődött a táblákba, az imágók észlelési szinten vannak jelen. A hûvös, helyenként csapadékos körülmények lelassították felszaporodásukat, a tojásrakás csak a hónap végén kezdődött el. A monokultúrás táblákban kissé emelkedett a gabonafutrinka lárvák károsítása, Bács-Kiskun megyében helyenként erős a kártételük.

Az őszi káposztarepce sárgabimbós–virágzás kezdete állapotban van, a repcefénybogarak betelepedése intenzív a táblákba, a táblaszegélyekben már közepes az egyedszám, de a táblák belsejében még alacsony. A hûvös idő miatt lassan indul a virágzás (április 24-én), ezért jelentős kártételre kell számítani. Megjelentek a repcebecő-ormányos első imágói a szegélyeken.

A kapásnövények vetése folyamatos, a csírakori kártevők nem jelentek meg. Monokultúrás területeken igényelnek különös figyelmet.

Az alma általában a teljes virágzás–virágzás vége állapotban van, a körte kicsit előrébb tart. Az Erwinia amylovora a cikk írásáig nem fertőzte meg a virágzó fákat. A virágzás első szakaszában a megfelelő hőmérséklet és az epifita fertőzési potenciál hiányzik a fertőzés létrejöttéhez. Az április 26-tól várható felmelegedés hozhat fertőzésre alkalmas körülményeket, remélhetőleg akkorra már a virágok „elöregednek”, s kevésbé lesznek érzékenyek a kórokozó támadására. Általában április 7-én (alma zöldbimbó-virágzás kezdete) esett az első jelentős mennyiségû csapadék, az almavarasodás aszkospóra szóródása ezután indult. Április közepére a levelekből az aszkospórák közel 30%-a szóródott ki, az esős időjárás kedvező a fertőzésre. Az almafalisztharmat az érzékeny fajtákon gyenge-közepes fertőzéssel jelent meg. Almában a hamvas alma-levéltetû, a zöld levéltetû és a levélpirosító alma-levéltetû tömeges károsítása figyelhető meg. A sodrómoly fertőzöttség kertenként változó, a tünetek jól láthatók. Az aknázómolyok rajzása megkezdődött, az almalevél-törpemoly, az almalevél-sátorosmoly, az almalevél-aknázómoly változó időponttól, de április első felétől repül. Április elejétől megindult a körtésekben a körte-levélbolhák lárvakelése.

A szőlőnél a rügyfakadás általános, általában elérte az első kiterült levéllemez állapotot. A 2 éves szálvessző rügyeiben, kérge alatt a levél-, gubacs- és szilva-takácsatkák száma változó (0–30 db), helyenként korai védekezés is szükségessé válhat. A tarka szőlőmoly április közepétől rajzik. Mád térségében kisebb gócokban az ékköves faaraszoló rügykártétele előfordul, de kártétele nem jelentős (2–5%). Sokak szerint tavaly nem alakult ki jelentős peronoszpóra fertőzés, ezért az idén nem lesz induló fertőző tömeg. Ennek némileg ellentmond, hogy a nyár végi–őszi időszakban történtek fertőzések, s ott kialakult az oospóra, ami viszonylag jól telelt. Ebből következően május közepétől figyelni kell az időjárás alakulását, a hőmérséklet és a csapadék összefüggését, hogy észleljük a kezdeti fertőzést. A lisztharmatnál egyértelmûbb a kép, az őszön nagy mennyiségû telelő képlet alakult ki, amelyek szintén jól teleltek, s időjárástól függően jelenik meg a betegség.



Tóth Miklós

MgSzH Központ NTAI

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Jól jönne egy kis eső

Jól jönne egy kis eső

A napokban folytatódott a száraz és enyhe időjárás, mely kedvező körülményeket teremtett a mezőgazdasági munkákhoz. Viszont a már elvetett búza kelésé...

Még mindig hiányzik az eső

Még mindig hiányzik az eső

Örömteli, hogy idén a Fagyosszentek meleget hoznak, viszont a májusi csapadékkal ismét sok a probléma. Az elmúlt napokban ugyan többfelé alakultak ki...

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Március utolsó napjaiban úgy tűnik, megérkezhet a várva várt eső, az év első három hónapjában azonban rendkívül kevés csapadék hullott hazánkban, ami...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?