Milyen ismerettel bírunk a talajunkról, vízkészlete mennyire elérhető, tápanyag-vizsgálati eredménye milyen döntésre késztet. Előfeltételek között szintén megjelenhet még a gyomviszonyok kérdése és a kártevők esetleges jelenléte.
Ezen szempontok átgondolása után nézzük a többi befolyásoló tényezőt:
Időjárás
A legnagyobb faktorral (közel 30%-ban) rendelkezik az időjárás a sikeres kukoricatermesztésben, ha az éltető víz rendelkezésre áll kellő mennyiségben és eloszlásban, bizakodhatunk. Ellenkező esetben láttuk a tavalyi példát, keletről nyugatra haladva a 0-4-8 tonna/hektáros kukoricákat is láthatunk, utóbbit főként az Alpokalja régióban.
Nitrogén és tápanyagok
Liebig-féle minimum elv alkalmazása mellett nem szabad éheznie a növénynek egy napot se a területünkön, ugyanakkor a 2022-es évjárat megerősítette, hogy a víz szerepe itt is döntő fontosságú. Kellő csapadékmennyiség nélkül termésdepresszióval is számolhatunk túlzott nitrogénfelhasználás esetén. Ne feledkezzünk meg a makroelemek (itt kiemelendő a kén szerepe a kukorica esetén a humuszszegény, lazább szerkezetű talajok esetén) mellett a mikroelemek szerepéről sem. Érdekesség, hogy az USA-ban a kukoricatermelési versenyben már akadt versenyző, aki a vegetációs időszak alatt 11 alkalommal táplálta növényeit drónos tápanyag-kijuttatással.
Talajművelés
Törekedni kell a “túlművelés” elkerülésére, a túl sok talajművelés nem tesz jót a talaj szerkezetének.
Hibridek
Kiváló agronómiai csomaggal kell rendelkezniük minden körülmény között, fontos a termőhelyre adaptált, megfelelő hibridválasztás, mely magában foglalja az érésidőtől, a tápanyagreakción át a termőhelyi sajátosságokra való megfelelősségét is. Tápanyagvizsgálatainkban előtérbe került az igásló-versenyló nitrogén-reakcióképesség vizsgálata öntözött és öntözetlen körülmények között. Hasonlóan kiterjedt vizsgálatok előzik meg egy-egy hibrid bevezetését a stresszfaktorok alkalmazása tekintetében, pl. nagyon alacsony vagy nagyon magas tőszám alkalmazása üzemi körülmények között növelve a növények számára a kedvezőtlen hatásokat.
Növénypopuláció
Rendkívül fontos, hogy olyan állományt kapjunk, mely maximális kölcsönhatásban van a terület adottságaival és kihasználja a napfény éltető és hozamnövelő erejét. A katalógusunkban tól-ig határértékek vannak megadva, de részletes populációszámításra vonatkozó ajánlás is elérhető.
Előző termés
A vetésforgó esetén a bi- és trikultúra előnye, főleg egy aszályos évjáratban, azonnal nyomon követhető és kézzelfogható.
További információért, a hatékony 2023-as vetési terv elkészítéséhez, forduljon az értékesítési képviselőinkhez. A Syngenta segíthet maximalizálni minden egyes hektárban rejlő lehetőséget.
Dr. Bódi Zoltán kukorica vetőmagokért felelős fejlesztőmérnök, Syngenta Kft.
A cikk szerzője: Dr. Bódi Zoltán
(x)