2024. november 25. hétfő Katalin

A málna károsítói és üzemi tapasztalatok

Agro Napló
Lánci Tivadart, a nõtincsi Naszályvölgye Termelõszövetkezet növényvédõ szakmérnökét a közelmúltban repcetermesztési sikerei tették ismertté elõbb a nógrádi és Pest megyei térségben, majd az ország repcetermelésre alkalmasabb termõtájain is.

Magam is sokszor fordultam hozzá egy-egy szakmai, termesztéstechnológiai kérdést megvitatni. Most is arra gondolt, hogy a tavalyi aszályos, kánikulás év repcetermesztési tapasztalatairól fogok érdeklődni, de erről majd legközelebb beszélgetünk. Megjegyzem, itt e lapban majd arról is beszámolok. Most viszont a bogyós ültetvényeiről ismert nógrádi térség málnatermesztési gondjairól kérdezősködtem.




– Évek óta egyre több elhagyott bogyós ültetvényt látni a nógrádi dombok között, tavaly nyáron pedig már a berkenyei hûtőház sem telt meg ezzel a gyümölccsel. Kevesebb lett a termőfelület, de nyilván az elhúzódó szárazságnak s hőségnek is nagy szerepe volt a gyenge kínálat kialakulásában. És bizonyára a növényvédelem és növényápolás is más feladatokat rótt a termelőkre.

– Kezdeném a berkenyei termőtáj bemutatásával. A Berkenye Faluszövetkezet területileg Nógrád és Pest megye határvonalán, a Börzsöny és Cserhát hegységek között a Börzsöny északi völgyében terül el. Hegyek közé beékelt szántóföldjein nagyüzemi termelést gazdaságosan megvalósítani nem lehetett, ezért az ott élő gazdák úgy döntöttek, hogy bogyósokkal telepítik be földjeiket. A Berkenye Faluszövetkezet 1992. október 15-én a nógrádi Béke Szövetkezetből kiválással alakult meg. A fő tevékenységi köre a gyümölcstermelés és feldolgozás. 1994-ben megépítették külső segítséggel a hûtőházat, és a hûtőház környékére körös-körül telepítették a málnatelepítéseket, hogy minél kisebb legyen a szállítási költség. Nógrád megyében tradíciója van a málnának, errefelé mintegy ötven éve termesztik a málnát.

A málna víz- és tápanyag igényes növény, ezért 1996-ban úgy döntöttek, hogy kiépítik a csepegtető öntözést a hozzá tartozó két nagy tározóval. Az 1996-os év rekordtermést hozott 20 tonna/hektár terméssel indult az első Fertődi I-es málna. Óriási tömegnek számított ez akkor a térségben, mert az addig ismert legnagyobb hozam 10 tonna/ha volt. Ugyanezen a területen, mert ez a dûlő még most is él és létezik, ma mintegy 6 tonna a hektáronkénti átlagtermés. Indulásnál a telepítés évében 30 ha málna volt, most már csak 7 ha málna van. Akkor még családi szedésre alapozták a betakarítást és a szedési pénzzel nem számoltak. Ma napszámost kell alkalmazni, egy kiló málna leszedése 125 forint. A málna, de más gyümölcs jövedelmezősége is, elmarad a vártnál. A bogyósgyümölcs-ágazat elsorvadóban van Nógrádban. Nagy változásnak kell bekövetkeznie ahhoz, hogy vissza lehessen állítani a régi idők eredményeit. Becslésem szerint mintegy 700 forintot kellene kapni a termelőnek. Most pedig a hûtőház kap 500 forintot kilogrammonként, amikor már lefagyasztotta, válogatta, csomagolta.

A jobb és több bevétel reményében 1996-tól úgy döntöttek, hogy a biogazdálkodásra térnek át. Ez nagy sláger volt Európában. Mintegy 15%-kal magasabb áron lehetett eladni a nyugati piacokon. A biogazdálkodásra való áttérést az egészségesebb életmód is ösztönözte és most mûtrágya, növényvédő szer alkalmazása nélkül termelik a málnát. Háromévenként szerves trágyázzák. Ebből kellene a növénynek azt a hozamot hozni, hogy rentábilis legyen a termelés. Ráadásul a biotermelésre való átállást a területen három vegyszermentes évnek kell megelőznie. Tehát a biotermelésre három éves átállásos idővel kell számolni, amit a Biokontroll Hungária Kht. szakemberei rendszeresen ellenőriznek, szemléznek. Mûtrágya helyett is szerves tárgyával kell megoldani a tápanyag utánpótlását, de a szerves trágya az utóbbi években nem hozza a várt eredményeket. A szerves trágya már nem kisparaszti gazdaságokból származik, hanem nagyüzemekből, ahol a gyógyszeres edényektől kezdve, mindenféle lúggal, savval kezelt anyag is keveredik a trágyába. A bogyósok pedig nagyon kényesek ezekre a dolgokra.



– Ez alatt azt kell érteni, hogy már a szerves trágya sem a régi, már az sem az igazi?

– Egyelőre még nincs bebizonyítva, nem tudjuk hogy mi okozza az ültetvények leromlását, de leromlásban vannak a gyümölcsösök, leromlásban vannak a bogyósok. A szerves trágyával más gondok is vannak, tele van cserebogár-pajorral, szinte betelepítjük a pajorokat, amit az mutat meg, hogy átlagban minden negyedik-ötödik tő elhal hirtelen a cserebogár pajorjától.



– Ezek szerint a szerves trágya nem igazán felel meg a bio szerves trágya kritériumnak sem, ha tele van mindenféle idegen anyaggal, kemikáliával?

– Az a véleményem, hogy ma már nincs valódi szerves trágya, olyat már nem lehet kapni. Talán azért is mert az állattenyésztés is sorvadóban van.



– Térjünk még vissza az árakhoz!

– Tavalyi árakon számoltam a költségeket, de a legjobb, hogyha úgy fogalmazok, hogy plusz 15% a bio ára. Tehát van az aktuális málna felvásárlási ár és arra jön még rá 15%. Például a tavalyi évben forintban ez bio málna esetében plusz 30 forintot jelentett. Ennyi volt a bio felár málnánál. Ebből a felárból viszont a csökkent hozamok mellett nem lehet gazdaságosan termelni a bio málnát. A 30 forint felár nincs arányban a csökkenő hozamokkal, ezért úgy látom, hogy a biogazdálkodás ideje is lejárt errefelé, kimerültek a földek. Ezt mutatja az is, hogy a 30 hektárral indult telepítés mára 7 hektárra csökkent.



– Ennyi a berkenyei hûtőházhoz tartozó termőterület?

– Igen. A málna nagyon keresett, de ennyi a berkenyei Faluszövetkezet területén telepített málnás és ez szigorúan bio ellenőrzés alatt van. Az itt termett bio málnát tudják a franciáknak, svédeknek, finneknek és a németeknek eladni. Ezeken a piacokon nagyon keresik, a peszticidmentes bio málnát.

A hûtőház ugyanakkor nem telhet meg 7 hektár belterjes málnaterületről, a környéken pedig egyre csökken a termesztése. Az elmúlt években minden dûlő sarkán felvásárló bódé állt. A felvásárló bódék bezártak. Nincs eladó málna, mert nem jövedelmező a málna. Óriási változásnak kell bekövetkeznie ahhoz, hogy visszaálljon a régi termelési szint.



– A tavalyi évben mekkora szerepe volt az aszálynak a kínálat csökkenésében?

– Az ismert terméscsökkenés több tényezőből áll össze. Egyrészt nemcsak a közgazdasági, hanem a meteorológiai tényezők is közrejátszottak, az utóbbi években főleg a szezonban, hiába van csepegtető öntözés, hogyha fönt a növény a tûző napsütéstől megég. A málna egy erdei növény. Büntetlenül nem viseli el, hogy az erdőből kihoztuk és intenzív termesztésbe fogtuk. A jó terméshozamhoz csapadék és megfelelő mikroklímára van szüksége. A csepegtető öntözés nem tudja ellensúlyozni a légköri aszályt. Ráadásul már legyengült állományról van szó, az ültetvények pedig mindenhol legyengültek. Elégtelen a hajtásnövekedés, felkopaszodás jellemző az ültetvényekre. A legyengült, beteg növényzet pedig fogékonyabb a betegségekre és érzékenyebb a szárazságra.



– Szóba került a növényvédelem...

– A növényvédelemben – mivel ez bio – nagyon minimálisra van korlátozva a vegyszeres védekezés lehetősége. Összesen háromszori rezes permetezés használható, míg a legtöbb probléma a rovarszúrásokra vezethető vissza. Kezdjük a tavaszi, májusi cserebogár rajzásával. Az imágó megrágja a lombozatot, hatékony inszekticiddel pedig nem lehet beavatkozni. Csak hagyományos rázással, amihez nincs elegendő kézimunka. Összeszedéssel, leforrázással kell megoldani. Nem lehet permetezni. A málnában a cserebogár pajorja óriási károkat okoz ebben a térségben, lerágja a gyökereket. A látványos, hirtelen fonnyadásos tünet egyrészt ebből adódik. Akkor itt az utóbbi évek száraz időszaka, ami segítette a mezei pocok betelepedését. A környező avarrétegekből, elhagyott ruderáliákból rengeteg kósza pocok, mezei pocok telepszik be és elrágja a gyökeret. Az is a vízért törekszik, a gyökérben lévő vízért rágja el a gyökereket. Hirtelen fonnyadással reagál érésben a gyümölcs. Nem beszélve arról, hogy a legnagyobb gondokat, a két kártevő mellett, a betegségek idézik elő. A kórokozók közül a legnagyobb ellenség a vesszőfoltosságot okozó Didymella applanata. Az alsó rügyeket megtámadja, a rügy körül körkörösen beszívódik teljesen a fa részhez. A következő évre felrepedezik az epidermisze, és a felrepedt epidermiszbe a málnavessző-szúnyog behelyezi a tojását. Ott megjelennek a szúnyogos vesszők is. Ha kondícionálisan jól fel lenne töltve a növény, jól érezné magát, nem lenne ilyen probléma, mert ez a vesszőfoltosság kórokozója gyengültségi parazita, arról nem is beszélve, hogy ezeket a kórokozókat rézzel viszonylag könnyen vissza lehetne szorítani.

A másik probléma, hogy sok helyen sûrûn nő a málna. Nem szabad sûrûn hagyni a málnát, szellőssé, levegőssé kell tenni. A terméscsökkenést persze nem lehet egy problémára visszavezetni. Ez összetett probléma. Hiába van tradíciója. Errefelé már idestova ötven éve termesztik a málnát, sok helyen mégsem jól mûvelik. Sok csonkot hagynak rajta a kimetszés után. A termés után a letermett vesszőket ki kell metszeni, hogy a fertőző vesszőkről ne menjenek át a kórokozók a következő évi termővesszőkre. Mert ami ebben az évben hajtott az következő évben adja majd a termést és a sûrû, nyirkos és gyomos állományban könnyebben megjelenik a másik veszélyes kórokozó a leptoszfériás betegség. Tulajdonképpen a talajról verődik fel és ha megjelent nagyon-nagyon súlyosan pusztít. Virágzáskor, érés kezdetén egyikről a másikra mint a gutaütés tünetei jelentkezik hirtelen fonnyadással.

A málnában benne kell lenni, akárcsak a szőlőben. Benne kell lenni, vele együtt kell élni. Figyelni kell minden rezdülésére.

A leptoszfériás betegség olyan mértékû is lehet, hogy lehúzódik egészen a gyökérre és a hajszálgyökereket is felemészti és tönkre teszi. Ilyenkor már a növény nem tudja a transpirációt biztosítani s turgor elégtelenség következik be. Amikor pedig hirtelen melegre fordul az idő, nagy a párologtatás, nem bírja a gyökér pótolni a vízveszteséget.

A málnánál sajnos nagyon, de nagyon sok olyan károsítót lehetne említeni, amely a termést tönkreteszi. Csak néhányat említenék összefoglalóan. Állati kártevők közül kezdeném a levéltetûvel, bár de ez ellen nem szoktunk védekezni. A cserebogarakról már beszéltünk, a következő kártevő a málna bogár. A málna bogár tavasszal a rügyeket rágja, lefonnyadnak az egy-két centis hajtások. A lárvája de már a bogár is előszeretettel táplálkozik a virágzó málnával. A petéit is a virágzó málnába helyezi el és a málnatermés férgesedését okozza. Ez a feldolgozást gátolja és ellehetetleníti. A málnavessző-szúnyog is veszélyes, mert ahol megszúrja a vesszőt az a sebzés felett elhal. A málna gubacs szúnyog pedig gubacsot idéz elő, amit már messziről lehet látni. Ezeket ki kell metszeni, el kell égetni. A károsítók között meg kell említenem a málnamolyt is, de ez sem számottevő kártevő. Előfordul még a málna karcsú díszbogár. Ennek a kártevőnek nem kell hogy sérülés legyen a vesszőn, nem kell hogy felrepedjen az epidermisz, mert a kikelő lárva képes berágni magát a fás részig. Végül a málna levélatkáról is szólnom kell, ami azért nagyon kellemetlen, mert kifehérednek a bogyók, ott ahol az atkaszívás helye van. Nem szeretik, főleg a hûtőházban, mert a hûtőházi fagyasztás során elszíneződik az atka károsodott gyümölcs. A takácsatka szintén károsítja a málnát de a tarka kis szőlőmollyal is találkoztam már a málnában. Az utóbbi időszakban viszont a gyapjaspille hernyója okozott pánikhangulatot. Az utóbbi két évben a közeli tölgyerdőből a gyapjaspille betelepedett a málnásokba is, amire még azelőtt nem volt példa és két-három nap alatt a hernyók lekopaszították a vesszőket.



– Milyen fajtákat termesztenek a berkenyei térségben?

– Fajták közül az apró, illatos Nagymarosira már csak a kertek végében, egy-egy tő emlékeztet. Felváltották az intenzív termesztésbe vont nagy terméssel fizető külföldi fajták, de ezeket a fajtákat a feldolgozó ipar, hûtőipar szívesen mellőzi, mivel hamar összeesnek, töppedtté válnak. Hazai fajták közül a Fertődi 1-es fajta adja az ültetvények zömét. Berkenye ezt a fajtát termeli, a tévesen behozatalra került Tulameen és Rubakka fajták, nem váltották be a hozzáfûzött reményeket. Az ültetvények erős vesszőfertőzéssel mennek a télbe, és a téli hideg fokozza a vesszők fagykárosodását. Tavasszal ólomszürke, kopasz vesszőkkel találkozunk. Ez a két fajta nem ide való Nógrádba. A málnasarjakat támrendszer mellett Berkenyén 2,5 × 0,4 m-es sor- és tőtávolságra telepítik, házi kertekben még mindig található a 100 × 100-as karós mûvelésû is. A málna nitrogén- és foszforigényes növény, de a kálium mûtrágya adja a gyümölcs keménységét, szállíthatóságát, színét és az érési ütemét. A málna klórérzékeny növény, ezért káliumklorid helyett kálium-szulfátot igényel. Vízigényes. Mechanikai mûvelés mellett vegyszeres gyomirtás is végezhető. A sarjképződés, a terméshozam, a június, júliusi, augusztusi csapadéktól, öntözéstől függ. Huzalos mûvelésben 6–10 db-ot hagynak meg folyóméterenként, karos mûvelésben 5–6 db tősarjat hagynak meg. Amennyiben többet, akkor még időben el kell végezni a hajtásritkítást, mert gyorsan megjelenik a didimellás vesszőfoltosság. Nem szabad sûrûs állományt hagyni. Régebben az első sarjakat eltávolítottuk, mert túl sûrû és buja hajtások képződtek. Az utóbbi két-három évben, a forró nyarakon megváltozott a technológia, az első sarjakat is meg kell hagyni, hogy az is terméshozó legyen. Szüret után a letermett vesszőket tőből eltávolítjuk. Ősszel nem szabad visszavágni az új vessző hosszából, mivel nem tudjuk milyen lesz a tél, hiszen kemény tél következtében visszafagyhat. Ezt a visszametszést tavaszra hagyjuk, mert nem tudjuk hogy mennyi fog visszafagyni a tél folyamán. Tavasszal a hosszú termővesszőket támrendszeres mûvelésnél 170 cm-re, karós, illetve gyalogmûvelésnél 120 cm magasan visszametsszük.



Ezzel a rövid termesztéstechnológiai bepillantással fejezzük be ezt a beszélgetést, amivel egyszerre sikerült kedvet s tartózkodást is sugallni a málna termesztéséhez.

dr. Inczédy Péter

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Korrektebb áralkut köthet a termelő

Korrektebb áralkut köthet a termelő

Szabályozottabb körülmények között szerződhet a termelő és a feldolgozó már az idei meggyszezonra, amennyiben az Országgyűlés elfogadja az erről szóló...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 24. 14:02