- Növeli a zárt helyen tartott szárnyasok stressz-tûrőképességét
- Jobb az állat étvágya, nő a napi súlygyarapodás
- Javítja a tojástermelést, a tojáshéj egyöntetûbb lesz.
- Libák, kacsák tömésekor rövidül a tömési idő
- Valamennyi baromfinál gyorsabb lesz a tollasodás.
- A libák tépés utáni tollfejlődése gyors és tömött lesz a magas Zn tartalom miatt
- Savas hatást alakít ki a bélflórákban, gátolja a baktériumok szaporodását
- Kokcidiózis nem fordul elő. A Salmonellát a naposcsibéknél kivédi.
- Antioxidáns hatása van, ami korrigálja az esetleges takarmányozási hibákat
- Nyomelem és magas B-vitamin tartalma roboráló hatású
- A nagy növekedési erélyû baromfiállományokban megszûnik a szívbetegség
- Száraz a széklet, kevesebb ammónia szabadul fel, ezáltal jobb az állat közérzete
- A vizet az itatórendszerben tisztán tartja.
- A vágási eredmények 10-15 %-kal jobbak, az állatok húsának víztartalma kisebb
Adagolás: 100 liter vízbe 1 liter almaecet |
Az almaecet jótékony hatásának tudományos vizsgálata
Az antibiotikumok kiváltására létrejött sok új irányzat közül az egyik a szerves savak használata. A szerves savak előnye, hogy könnyen felszívódnak a baktériumok sejtfalán s roncsolják azok DNS-ét, lehetetlenné téve ez által szaporodásukat. Számos szervessav-készítmény közül kiemelkedik az almaecet, egy ősidők óta meglévő, de feledésbe merült szer. A kizárólag biológiai erjesztéssel készülő almaecet különböző szerves kötésû elemeket tartalmaz, savasságával a bélben olyan pH-t teremt, mely gátolja a patogén baktériumok szaporodását az elfogyasztott takarmányban.
Az almaecetben a makro- és mikroelemek közül jelentős mennyiségben fordul elő a kalcium (34,05 mg/l), magnézium (8,64 mg/l), vas (5,46 mg/l, foszfor (5,09 mg/l), és a szilícium (2,38 mg/l). Tartalmaz továbbá nyolc esszenciális aminosavat: fenilalanint, izoleucint, leucint, lizint, metionint, treonint, triptofánt, valint. Vitaminok közül a riboflavint (10-65 U/l), nikotinsavat (100-260 U/l) és pantoténsavat (50-165 U/l) tartalmazza. Kiemelten magas kálium-tartalma (216,5 mg/l) a szervezet sav-(lúg)bázis egyensúly és az egészséges növekedés fenntartásában vesz részt.
Napjainkban a kutatók érdeklődését felkeltette az almaecet-alkalmazás hatásának vizsgálata az állattartásban. A gödöllői Szent István Egyetem kutatócsoportja 2000. és 2002. között folytatott kísérletei megerősítették a gyakorló állatorvos tapasztalatait az almaecetes itatóvíz jótékony hatásáról.
Megállapították, hogy az almaecettel itatott állatokban az enzimaktivitás fokozódik, s ez okozza a jobb takarmány-értékesülést. A pulykákon végzett vér-zsír analízis, valamint az u.n. csepegési vizsgálat azt bizonyította, hogy az almaecettel itatott állatok húsa koleszterinben szegényebb, ásványianyagokban, vitaminokban gazdagabb, magasabb élvezeti értékû, porhanyósabb, jobban földolgozható. A vérplazma vasredukciós képessége (FRAP) is magasabb. Ez magyarázza az ecettel itatott állatok jobb stressztûrő, ellenálló képességét. Nyári melegben, fél nap elteltével vizsgálva az összcsíraszámot, megállapították, hogy ezerszer kevesebb baktériumot tartalmaz az almaecetes víz a közönséges csapvízhez képest, Coliform, Enterococcus és Salmonella telepeket pedig , – melyek a fiatal állatok felnevelési hasmenésének okozói – egyáltalán nem találtak benne.