Amennyiben a növény fajtája és nedvességtartalma, a tárolásra szolgáló siló típusa és állaga, valamint a silózási technika is megfelelő, előfordulhat, hogy alapvetően nincs szükség segédanyagra. Ilyen esetben az adalékokat általános minőségjavításra lehet alkalmazni, itt viszont kiemelten fontos meghatároznunk azt, hogy egységnyi többletráfordítás milyen mértékû eredményjavuláshoz vezet.
A piacon forgalomban lévő adalékanyagok
Szénhidrát adalékok: ezek adagolásával az a célunk, hogy a tejsavtermelő baktériumok számára a szükséges tejsav megtermeléséhez elegendő szénhidrátmennyiséget biztosítsunk.
Biológiai készítmények: ezek általában homo- és/vagy heterofermentatív tejsavtermelő baktériumkultúrát, és esetenként enzimeket tartalmaznak az erjedési folyamatok szabályozására.
Savkészítmények: általában szerves savas készítmények, ill. azok sói terjedtek el a gyakorlatban. Alkalmazásuk kettős célú; míg a szerves savak egy része (pl. hangyasav) inkább az erjedés irányítására alkalmas, szelektív mikrobagátló hatásán keresztül, más részük (pl. propionsav, szorbinsav, benzoesav) inkább a káros élesztők és penészek ellen nyújt védelmet (növelve az aerob stabilitást).
Egyéb mikrobagátló anyagok: ilyen hatással rendelkezik a formalin, a kén-dioxid (vagy valamely sója), ill. a nitritek, nitrátok.
Készítményeink alkalmazási területei
Biológiai készítmények
Lactofast és Bioprofit készítményünk közül előbbi kizárólag tejsavbaktérium kultúrát (Lactobacillus plantarum), utóbbi pedig tejsavbaktérium kultúra (Lactobacillus casei rhamnosus) mellett propionsavtermelő baktériumokat (Propionibacterium freudenreichii spp. shermanii) is tartalmaz.
Az AIV Lactofast mikrobáit erőteljes tejsavtermelés jellemzi, és emellett alacsony a proteolitikus aktivitásuk. Az erősen savas közeget is jól tûrik. Elsősorban a megfelelő irányú erjedés beindításához ajánljuk, lucerna és fûszilázsok kezelésére, 2,5 × 105–106 CFU dózisban, 1 g terményre vonatkoztatva.
A készítménnyel végzett vizsgálataink alapján kijelenthető, hogy a kezelés által növekedik az erjesztett takarmány tejsavtartalma, csökken az ecetsavtartalom, illetve kisebb a mérhető ammóniatartalom. A kontrolléhoz képest mért alacsonyabb pH is ezeket támasztja alá, illetve hozzájárul ahhoz, hogy később valamelyest kisebb legyen a káros utóerjedési folyamatok veszélye.
Az AIV Bioprofit baktériumai lassabban „indulnak be”, de hatásuk folyamatos, a teljes erjedési periódusra kihat. Ezen kívül magasabb szárazanyag-tartalom esetén is (>50%) aktívak. A propionsav-termelés miatt javul az aerob-stabilitás is. E terméket általában kukoricaszilázs kezelésére ajánljuk, 2 × 105–5 × 105 CFU dózisban, 1 g terményre vonatkoztatva.
A biológiai készítmények alkalmazásának előnyei, hátrányai
E készítményekkel általános minőségjavulás érhető el, kezeletlen terményekkel összehasonlítva. További előnyük a savakkal szembeni kedvező árfekvés. Limitáló tényező, hogy túl alacsony (55%) szárazanyag-tartalom esetében kérdésessé válik alkalmazhatóságuk, valamint az, hogy élő szervezetek lévén a megfelelő hatás nagymértékben függ a terményben található konkurens flóra mennyiségétől és a tejsavbaktériumok számára felvehető szénhidrát-tartalomtól.
Szervessav-készítmények
Attól függően, hogy milyen célt szeretnénk elérni, és milyen a kezelés módja, többféle készítményt fejlesztettünk ki az erjesztett takarmányok kezelésére.
A teljes tömeg kezelése
Amennyiben a fő célunk a közepesen és nehezen erjeszthető, és/vagy kedvezőtlen sz. a. tartalmú növények megfelelő irányú erjedésének elősegítése, valamint a stabilitás növelése, akkor Kemisile 2000, Kemisile 2 S termékeink közül célszerû választani. Ezek fő hatóanyagként hangyasavat tartalmaznak. A bevitt hangyasav egyrészt biztosítja a tejsavbaktériumok elszaporodását segítő pH-csökkenést, másrészt szelektív mikrobagátló hatása révén megakadályozza a káros baktériumok elszaporodását. A termékek emellett különböző mennyiségben propionsavat is tartalmaznak; ez a káros utóerjedési folyamatok ellen nyújt védelmet, és megnő a kezelt takarmány aerob-stabilitása. E termékeknél a takarmány teljes tömegét kezeljük, megfelelő kijuttatási technológia mellett.
Felületi védelem
Könnyen erjeszthető növények (pl. silókukorica) esetében megfelelő nedvességtartalom és gondos tömörítés mellett nem biztos, hogy szakmailag és ökonómiailag indokolt a teljes tömeg kezelése. Ilyenkor inkább a szilázs felső részén, az oldalfalak mentén jelentkezhetnek problémák, káros élesztők és penészgombák elszaporodása formájában. Ennek megakadályozására elegendő a kritikus réteg felületen keresztül történő kezelése Bolifor AM 5000 L vagy Bolifor AM 5100 L készítményeinkkel, amelyek fő hatóanyagként propionsavat tartalmaznak, és kiváló penészgátló hatással rendelkeznek. Ugyanezeket a szereket javasoljuk akkor is, ha a marási felületen észlelünk romlásra utaló jeleket (ez főként a nyári időszakban, széles silótereknél következhet be).
A szerves savakkal történő kezelés előnyei, hátrányai
Bár az erjesztendő növény teljes tömegének szerves savakkal történő kezelése költségesebb, mint a biológiai készítmények alkalmazása, a hatás általában kiegyensúlyozott, és kevésbé függ környezeti és biológiai tényezőktől. További előnye e készítményeknek, hogy nemcsak elősegítik a helyes irányú erjedést, hanem tartósan meg is őrzik a takarmány jó minőségét.
A szerves savak alkalmazásának hátrányaként főleg a készítmények fizikai-kémiai tulajdonságai említhetők meg. Bár készítményeink fejlesztésekor ügyeltünk arra, hogy a termékek korrozivitását és irritatív jellegét minimálisra csökkentsük, mégis be kell tartani a készítményekre vonatkozó alapvető munkavédelmi előírásokat.
Amennyiben a témakörben részletesebb információra van szüksége, legjobb tudásunk szerint állunk a Tisztelt Olvasó rendelkezésére.
A cikk szerzője: Karnóth Joris