Diskurzus a vetésről Dalmandon

Agro Napló
Több mint 150 érdeklődő tett eleget a Magyar Kukoricaklub és a Dalmand Zrt. meghívásának, ahol a kukoricavetés minőségi követelményeire, a vetés körüli teendőkre, a kukorica tápanyagellátására, a gyomok és kártevők elleni védelmére, növényápolásra hívták fel a figyelmet a szakértők, megspékelve mindezt azzal, hogy a korszerű vetőgépeket forgalmazó vállalatoknak is alkalma nyílt a bemutatkozásra, az innovatív megoldások népszerűsítésére. A rövid előadásokon és folyamatos eszmecserén kívül a vetést megakadályozó időjárás okán állógép bemutató gazdagította a programot. 


„Csak egy adott rendszerként kezelve lehet sikeres a vetésünk”

Akár ez a mondat lehetne a mottója a rendezvénynek, melyet
Kolop László, a KITE Zrt. Vetőmag Üzletág igazgatója fogalmazott meg legmarkánsabban felszólalásában:

„Amikor vetésről beszélünk, vetési technológiáról kell, hogy beszéljünk. Mert a technológia része a magágykészítés, a vetés folyamata, de része maga a vetőmag is, illetve a kiegészítő beavatkozások, úgy mint talajfertőtlenítés, vagy startertrágyázás. Ez a folyamathalmaz egy egységes rendszert kell, hogy képviseljen a növénytermesztésünk során. Vetőmag tekintetésben egy dolgot leszögezett a szakember: Minden vetőgép a kalibrált és a homogén vetőmagot veti el a legjobban. Ha a vetőmag minősége ettől eltér, akkor minden vetőgép gyengébb minőségű vetést fog produkálni. Egy biztos, hogy az EU-csatlakozásunk óta a vetőmag kalibráltságban, homogenitásban romlás tapasztalható. A szabvány megengedőbb, mint azt megelőzően, s ezt a vetőmagvállalatok kellőképpen ki is használják. Az a tapasztalatunk, hogy ha a kör rostaméret alsó és felső határa nem haladja meg a 2 mm-t, akkor az nagyon jó homogenitású magot jelent. A probléma viszont az, hogy a lapos és gömbölyű frakciókat nem választják külön hasítékrostával, így gyakran találkozunk olyan vetőmagtétellel, ahol a gömbölyű és a lapos frakciók együtt vannak. Ez esetben a kör rostaméret még csak-csak megfelelő, de a lapos és a gömbölyű magok ezermagtömege 30%-kal is eltérhet egymástól, s akkor vajon melyikhez állítom a vákuumot, melyikhez a tárcsát?

A vetés minőségét a frakcionáltság és a homogenitás determinálja, sokkal inkább meghatározóak a vetésminőség szempontjából, mint az, hogy a szabvány határértéken belül milyen a mag csírázóképessége. Az, hogy 92, vagy 96% csírázóképességű magot vetek, sokkal kisebb hatással van a tőtáv-egyenletességre, mint a mag homogenitása, kalibráltsága. Becsapásnak véli, ha valaki a mag csírázóképességét lobogtatva próbálja eladni a vetőmagot extra minőségű vetőmagként. Ugyanis a homogenitás az extra minőség legfontosabb ismérve! A Vetési Napon elhangzott előadásokból is látszik, hogy a szakmában a többség a vetés minőségén, a vetés precizitásán még mindig a tőtáv-egyenletességet érti. Ennél sokkal többről van szó, ugyanis ezt megelőzi másik kettő még fontosabb ismérv. Az egyik, hogy milyen a magágy minősége, illetve, hogy milyen a magelhelyezés. Ezek határozzák meg elsősorban a kelési egyenletességet, ezeket követi majd a rangsorban a tőtáv-egyenletesség. Hiába fejlesztjük ugyanis a vetőgépeket tőtáv-egyenletességre, ha száraz magárokba vetjük a magot. A vetéstechnológiában a prioritás – a túlművelés, porosítás – elkerülésével, hogy ne szárítsuk ki a talajt, nedves magárokba és egyenletes tőtávolságba vessünk.”

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Az idei év első felében ritkán tapasztalt hosszúságú aszály volt jellemző, ami megviselt minden szántóföldi növénykultúrát. Ennek ellenére nagyon sok...

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Az idei év első felében ritkán tapasztalt hosszúságú aszály volt jellemző, ami megviselt minden szántóföldi növénykultúrát. Ennek ellenére nagyon sok...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?