Főbb előnyei:
- a napraforgót és a gyomokat egyaránt maradéktalanul leszárítja,
- hatása rendkívül gyors, a kezelés után a kultúrnövény néhány nap múlva – 5–10 nap – betakarítható,
- esőállósága kiváló, fél órával a kezelés után már nem mosódik le a növényről,
- felhasználásával jelentős szárítási költség takarítható meg,
- kaszathéjrepedést nem okoz.
Ha csapadékos marad az időjárás, akkor ez kedvez a gombabetegségek járványszerû fellépésének. Különösen a későn fellépő kórokozók – pl. a szürkepenész – okozhatnak jelentős kártételt a tányér szétesésével. Egyes szárbetegségek pedig dőlést idézhetnek elő, ami a betakarítási veszteséget növeli. A Reglone AIR gyors, blokkoló hatásának köszönhetően egy jól időzített deszikkálással ezek a veszélyek elkerülhetők.
A deszikkálást a kaszatok 25–30%-os víztartalmánál lehet elkezdeni. Ekkor már az olajtartalom beépülése a kaszatba befejeződött.
A légi kijuttatásnál – mely az agrár-környezetgazdálkodási pályázat keretében végzett gazdálkodás esetében is megengedett – minimum 50 liter a hektáronként kijuttatandó vízmennyiség. Rendkívül fontos hogy a permetezés durvacseppes formában kerüljön elvégzésre, ami a permetezendő növényfelület minden cm2 –re 15–25 db, átlagosan 450–600 mikron nagyságú permetcsepp kijuttatását jelenti. Ezzel a permetezési móddal biztosítható, hogy a készítmény kisebb párolgási veszteséggel kerül a növény felületére, és ezzel az elsodródás veszélyét is nagymértékben csökkentjük. A légi kijuttatásnál a cseppnehezítő adalék (pl.BANDRIFT) használata minden esetben kötelező.
A Reglone AIR permetezésénél a Reglo-Jet szórófejeket 120°-ban hátrafordítva kell használni.
2003-ban jelentek meg nagyobb számban és kezdtek dolgozni a különböző szórófejekkel felszerelt magas építésû hidastraktorok. Az eltérő lémennyiséggel normál keresztréses szórófejekkel végeztünk üzemi kezeléseket és ezek eredményeit a következőkben foglaljuk össze:
Nagyobb lémennyiség (250–300 l/ha) szükséges
- gyomos napraforgóállományban,
- nagy habitusú fajták esetén,
- szeles időjárásban.
Kisebb lémennyiség (150–200 l/ha) szükséges
- kevésbé gyomos táblán,
- kisebb habitusú fajták esetén,
- szélcsendes időjáráskor.
2004-ben három szórófejtípust – normál keresztréses, légbeszívásos és dupla keresztréses szórófejeket – vizsgáltunk eltérő körülmények között különböző napraforgó hibridekben. Az itt nyert tapsztalatok alapján az egyes szórófejtípusok használatát a következők szerint javasoljuk:
Normál keresztréses szórófejet (1. ábra)
- átlagos gyomosodás esetén
- közepes habitusú, bókóló tányér típusú fajták esetén
- átlagos időjárási körülmények között
Légbeszívásos szórófejet (2. ábra)
- gyomos táblán
- nagyobb habitusú fajtákban
- magasabb (20–25 °C) hőmérséklet esetén
Dupla keresztréses szórófejet (3. ábra)
- átlagos gyomosodás esetén
- nagyobb habitusú, „felálló tányérú” fajták esetén
- átlagos időjárási körülmények között
Összefoglalva a hidas traktorokkal végzett vizsgálatok eredményeit megállapítható, hogy kellő odafigyeléssel megfelelő minőségû desszikálást lehet velük végezni. Használatuk előnyei:
- jelentősen csökkenthető az elsodródásból származó kár
- csökkenthető a hatóanyag-veszteség
- precíz munkavégzést tesz lehetővé – kisebb az átfedés lehetősége
- kevésbé időjárásfüggő
A deszikkáló hatás gyorsasága mind a légi mind a földi gépes kijuttatás esetén 5 l/ha UAN oldat vagy 4–5 kg /ha ammónium-nitrát hozzáadásával növelhető. A permetezések megengedhető felső hőmérsékleti értékhatára légi és földi kijuttatás esetén egyaránt 25 °C . Ezt meghaladó hőmérséklet esetén már erősen érezhető az elpárolgás okozta veszteség és fokozódik a termikus feláramlások elhordási veszélye is.
A napraforgó veszteségmentes betakarítása csak egyenletesen beérett állományból lehetséges. Minden egyes nap, amelyet kint tölt a növény a táblán, csökkentheti a termést. A Reglone AIR segítségével a napraforgó minimális veszteséggel, optimális nedvességtartalommal, gyorsan, gyommentesen takarítható be.
A cikk szerzője: Radvány Béla