Innovatív technológiával a környezetterhelés kiküszöbölésére (x)

Agro Napló
Az élelmiszer-termelés közvetetten mindenkit érint, mint ahogy az is, hogy a termelés során mekkora vegyi környezetterhelés történik. A Bayer most bemutatásra kerülő két technológiai megoldásának talán legfontosabb közös vonása, hogy mindkettő fő célja, hogy csökkentse a környezetbe feleslegesen kikerülő vegyi anyagok mennyiségét.

Biztonságos csávázószer használat

A vetőmagok védelme már az ókori kultúrákban is foglalkoztatta az embert, ugyanis a fejlődésnek induló, növénytermesztésen alapuló mezőgazdasági termelés sikeressége azon múlott, hogy az elvetett vetőmagokból milyen növényállomány fejlődik ki. Számos eljárással próbálkoztak: hagyma- ill. olívatörkölybe, sós vízbe mártották, hamuval keverték és különböző egyéb anyagokkal igyekezetek megóvni a kórokozóktól a vetőmagokat – nem sok sikerrel. Természetesen a mai eljárások már sokkal hatékonyabbak. A mai modern csávázási eljárások során a vetőmag felületére juttatott növényvédő szer (azaz csávázó szer) hatóanyagának mennyisége miligrammban (10-3 gramm) vagy annak tört részében mérhető. Ezek a készítmények képesek már az elvetés pillanatától védelmet biztosítani a vetőmagoknak a kórokozók és a kártevők ellen.

A növényvédő szerek alkalmazását-kijuttatását tekintve a vetőmagcsávázás a legcélzottabb eljárások közé tartozik: a lehető legkevesebb mennyiségű hatóanyag csak arra a célfelületre van kijuttatva, ahol szükség van rá.

A csávázószerek és a csávázási eljárások kutatásában és fejlesztésében a Bayer már 100 éves tapasztalattal rendelkezik, az első Bayer csávázószer a 1914-ben került piacra. A mai kornak megfelelő, elsősorban gombaölő hatóanyagokat tartalmazó csávázószerek a múlt század 70-es éveinek végén jelentek meg.

A Bayer CropScience a csávázószerek gyártását és forgalmazását tekintve napjainkban is meghatározó szereplő, fejlesztéseivel a mostani és a jövőbeni kihívásoknak is folyamatosan meg kíván felelni. A cég filozófiája, hogy ne csak egy terméket adjon a felhasználó kezébe, hanem „gondnokságot” vállaljon az alkalmazás módját és körülményeit tekintve is, a csávázást végző üzemtől kezdve egészen a csávázott vetőmag elvetéséig. E filozófia egyik gyakorlati példája a pneumatikus szemenkénti vetőgépek deflektorokkal, porelvezető adapterekkel való felszerelése is.

Csak az elmúlt pár évben vált nyilvánvalóvá – a hatóságok és a csávázószer gyártók számára is, hogy egyes vetőgép típusokban a csávázott vetőmagok egymáshoz dörzsölődése porleválást okozhat, ami a vetőgépek műszaki kialakításának köszönhetően ellenőrizetlenül a szabad, külső környezetbe juthat. Ha ez megtörténik, a hatóanyaggal szennyezett apró porszemcsék ugyanúgy elsodródhatnak a szomszédos táblákra, mint az apró permetcseppek. Ezen ellenőrizetlen környezetterhelés kiküszöbölésére ma már jogszabály is kötelezi a gazdálkodókat: pneumatikus vetőgépek esetében a magokról esetlegesen ledörzsölődő port megfelelő csővezetékkel a talaj felszínére vagy a barázdába kell vezetni.

Annak ellenére, hogy ez a jogszabályi kötelezettség már több éve hatályban van, különböző felmérések eredménye alapján elmondható: Magyarországon még mindig alacsony a csávázott vetőmagokról esetlegesen ledörzsölődő por elvezetésére szolgáló berendezéssel (deflektorral) felszerelt vetőgépek száma. A gazdálkodók jogszabályban is rögzített követelménynek való megfelelését segíti az a kezdeményezés, amelyet a csávázószer gyártók (Bayer és Syngenta), a Vetőmag Szövetség a Magyar Agrárkamarával közösen indít el az év második felében. Ennek keretében az együttműködő cégek és szervezetek pontosan felmérik a magyarországi vetőgép állományt és a projekt második felében kedvezményes lehetőséget biztosítanának a porelvezető berendezések beszerzésére és felszerelésére.

easyFlow – új szemlélet a folyékony növényvédő szerek kiadagolásában és a permetlé előkészítésében

A növények védelme és a növényvédelmi eljárások egy olyan speciális területe az élelmiszer-termelésének, ami az utóbbi időben egyre inkább górcső alá kerül: szigorodnak a hatósági követelményrendszerek, a társadalmi elfogadottsága pedig soha sem volt magas. Mindeközben növekszik a felhasználók részéről a növényvédő szerek hatékonysága iránti elvárások mértéke. Mindezen követelményeknek csak akkor lehet megfelelni, ha a növényvédő szereket olyan eljárásokkal és fenntartható módon alkalmazzuk, amivel megelőzünk minden az embert (felhasználó, közelben tartózkodó és a fogyasztó is!), illetve a környezetünket (talaj, vizek, hasznos élőlények) érintő károsodást.

Tipikusan ilyen kockázati tényező a növényvédő szerek adagolása és a permetlé elkészítése, mivel a munkafolyamat során nagy töménységű vegyszer kerülhet ki a környezetbe, szennyeződhet az ember bőrfelülete, illetve a permetezés során alkalmazott eszközök felülete. A folyékony növényvédő szerek zárt rendszerben történő felbontása és adagolása azonban nagyban csökkentheti ezt a kockázatot.

Ez volt kiindulási pont ahol a Bayer CropScience és az Agrotop fejlesztői elkezdtek együtt gondolkozni. A közös munkával kifejlesztett műszaki megoldással egyszerűen és biztonságosan lehet adagolni a folyékony halmazállapotú növényvédő szereket.

Az easyFlow az első olyan zárt rendszer, ami a kis és közepes kiszerelésű folyékony növényvédő szerek szennyeződés-, csepegés- és szivárgásmentes, tiszta adagolását teszi lehetővé. Az easyFlow az 5-10 literes (azaz a 63 mm kiöntőnyílás átmérőjű) sztenderd növényvédő szer kannák permetező tartályba történő részleges, vagy teljes ürítését teszi biztonságossá. A rendszer csepegés- és szivárgásmentesen, egyszerűen bontja a záró fóliát, de a már felbontott növényvédő szeres kannák kezelésére is alkalmas.

A rendszer egyik része a permetező tartályon lévő adapter, ami könnyen, akár utólag is felszerelhető. Ehhez tökéletesen csatlakozik a másik rész, a lezárt vagy már bontott kannára csavarozható adapter. A zárófólia felnyitása a már zárt rendszerben történik. Maga a fólia a kannán marad, csupán az adagoláshoz szükséges méretű (a fólia kb. 80%-át kitevő) lyukat üt rajta a rendszer erre alkalmas része. Az adagolás egyszerűen, külön mérőedények használata nélkül, egyenesen a kannából, könnyen megoldható.

A folyékony növényvédő szer adagolásának befejezésekor a még zárt rendszerben történik a göngyöleg tisztítása is, az ehhez használt „mosóvíz” is egyenesen a permetlé tartályba ürül. Az adagolás befejeztével mind az adapter, mind a göngyöleg növényvédő szer mentes lesz, így a kiürült göngyöleg további tisztítás nélkül leadható a kijelölt gyűjtőhelyeken.  Az easyFlow használatakor a tisztítás kb. 1 percet vesz igénybe, ami a hagyományos háromszori öblítéshez és a mérőedények külön tisztításához képest komoly időmegtakarítást jelent.

Az eszköz használatakor a permetlé készítése során az előkészítő nem érintkezik a növényvédő szerrel, ami nagy előrelépés a biztonságos felhasználásban. Sem a zárófólia, sem a göngyöleg tisztítására használt mosóvíz nem kerül a tartályon kívülre, így a környezeti terhelés csökken.

A Bayer CropScience és az Agrotop GmbH közös fejlesztése, az easyFlow a legutóbbi hannoveri AGRITECHNICA kiállításon – a világ legnagyobb mezőgazdasági gép és eszköz vásárán – ezüstérmet nyert. A közeljövőben több szakmai kiállításon is bemutatják majd az easyFlow rendszert, ami Európában 2014 őszén kerülhet piacra.

 

Bayer: Science For A Better Life

A Bayer nemzetközi nagyvállalat, tevékenységi területei az egészségvédelem, a mezőgazdaság és a csúcsminőségű anyagok előállítása. Innovatív vállalatként a kutatásigényes területeken játszik vezető szerepet. A Bayer termékei és szolgáltatásai az életminőség javítását szolgálják. A vállalatcsoport ugyanakkor értéket teremt innovációi, növekedése és magas jövedelemteremtő képessége által. A vállalatcsoport mint társadalmilag és etikailag felelős üzleti szervezet a fenntartható fejlődés elkötelezett híve. A 2013-as pénzügyi évben a Bayer 113 200 alkalmazottat foglalkoztatott, és 40,2 milliárd euró üzleti forgalmat ért el. A beruházásokhoz kapcsolódó ráfordítások elérték a 2,2 milliárd eurót, míg a K+F költségvetés 3,2 milliárd eurót tett ki.

További információk: www.bayer.com

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Hódít a szermaradvány mentes jelölés

Hódít a szermaradvány mentes jelölés

Egy felmérés szerint a franciák 79 százaléka úgy véli, hogy az élelmiszerek árthatnak az egészségüknek. Ez csak tovább ösztönözte, hogy az egyik legna...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?