A kertből a tányérra- A veteményeskert megfelelő gondozása Gardenaval (x)

Agro Napló
A saját zöldterület egyik nagy előnye, hogy saját veteményeskertet tud kialakítani, amelyben saját fogyasztásra szánt növényeit gondozhatja. A neves nemzetközi piackutató intézet, a GfK* felmérése megerősíti, hogy a saját konyhakerttel rendelkezők szerint is a magunknak termesztett zöldség és gyümölcs a legbiztonságosabb. Ugyanis a kerttulajdonos maga dönti el, hogy milyen módon gondozza és trágyázza növényeit. Tavasszal kell a gazdag termés alapjait lefektetni, hogy később élvezhessük az ízletes hazai zöldségeket és lédús gyümölcsöket.

Minden az öntözésen – a rendszeres öntözésen múlik!

A veteményeskert bőséges terméssel hálálja meg, ha tulajdonosa megfelelően öntözi és trágyázza – mindkettő nélkülözhetetlen a gyönyörű uborka, ízletes paradicsom és ropogós retek számára.


Zöldségeinek megfelelő öntözéséhez csak néhány egyszerű szabályt kell  betartania. A megfelelő felszerelés is megkönnyíti életét – különösen, ha minden tökéletesen illeszkedik egymáshoz. Az elmúlt 45 évben jól bevált Original GARDENA System locsolók, tömlők, csapelemek és egyéb tartozékok széles választékát nyújtja a Gardena a kerttulajdonosok számára, mindig az optimális öntözést szem előtt tartva. A tömlők és az Original GARDENA System rendszerelemek között tökéletes csatlakozást és optimális tartást biztosító Power Grip bordázatnak köszönhetően, az új Gardena Comfort FLEX tömlők és az Original GARDENA rendszerelemek tökéletes kombinációt nyújtanak. Ezt egészíti ki a magas szakítószilárdság és formatartás, amely a Gardena tömlők teljes termékskáláját jellemzi: a három Power Grip bordázatú modell és a klasszikus tömlők egyaránt. A tömlők sima és érdes felületen is csomózódás- és csavarodásmentesen, könnyen csúsztathatók. A kényelmes öntözésnek semmi nem állhat az útjában:

Mikor a legcélszerűbb öntözni? – A növények öntözésének legideálisabb időpontja a hűvös hajnali órák, vagy késő délután, amikor a legkevesebb nedvesség vész kárba párolgás miatt; de ne túl késő este. Amennyiben a növények éjszaka is nedvesek, tökéletes táptalajt nyújtanak a kéretlen vendégeknek, mint pl. a csigáknak, vagy gombás megbetegedéseknek.


Milyen gyakori az optimális öntözés? – Inkább egyszer alaposan öntözzön, hogy a talaj jól átnedvesedjen, mint többször keveset, mert úgy a növények nem jutnak elegendő nedvességhez. Így biztosítani tudja, hogy a talaj mélyebb rétege is vízhez jusson. Tipp: a Gardena vízmennyiség mérővel pontosan tudja mérni és adagolni a víz mennyiségét. A készüléket egyszerűen csatlakoztassa a csapelem és a tömlő közé.

Hogyan öntözzön helyesen? – A vizet közvetlenül a növény gyökérzónájához juttassa. A többfunkciós locsolókkal, mint amilyen a Gardena Comfort többfunkciós locsoló is, négy vízsugárformát tud használni: locsolósugarat, buboréksugarat, teljes- és lapos sugarat. A lapos sugár alkalmazásával elkerülheti, hogy a levelek nedvesek legyenek, amelyek kiváló táptalajt nyújtanak a gombás megbetegedéseknek.


Milyen víz a legideálisabb? –A cukkíni, sárgarépa, paprika és társaik az állott eső- és csapvizet kedvelik, amely inkább “lágy” és nem túl hideg. Ez a legideálisabb, hogy szépen hajtsanak.

Növekedés és virágzás


A szerves trágyák ideális segítséget nyújtanak veteményeskertben. Ugyan lassabban hatnak, mint a műtrágyák, de hatásukat hosszabb ideig is fejtik ki. Kijuttatásukhoz a legjobb választás a kényelmes pumpás- és nyomáspermetezők használata. Az okos kertészek a természet erejét is kihasználják, például saját komposztáló használatával. Három - öt hónap után a jól átkevert komposztot mulcsoláshoz már fel lehet használni. A talaj szerkezetének javításához használt idősebb komposztnak egy – három évre van szüksége ahhoz, hogy felhasználható legyen. De ha van érett komposztja, az tökéletes trágya a talaj számára. A Gardena Terraline extra széles, kétkezes nyéllel ellátott ásóvilla segítségével könnyedén be tudja keverni a komposztot a talajba. A csepp-formájú nyél kényelmes tartást biztosít a kézben és megakadályozza az ásóvilla véletlenszerű elfordulását. A monokultúrás termesztés elkerülését is meghálálja a talaj; a változatos beültetés esetén több tápanyag marad a talajban, hosszabb távon elkerülhető a talaj kifáradása.

*Forrás: Germany; GfK Living – Lehetőségek és perspektívák a kertészeti szegmensben – BHB Kertészeti Szak kongresszus 2007

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Még kell a csapadék

Még kell a csapadék

Nagyon várták a zöldségtermelők is a péntekre beharangozott és meg is érkezett esőt, pedig az eddigi aszály egyelőre nem okoz különösebb gondot – mond...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?