FŐ SZEMPONTNAK TEKINTI A TALAJ VÉDELMÉT, szerkezetének, mint élő környezetnek a fenntartását.
Így biztosítható a termőhelynek, a termesztési körülményeknek legmegfelelőbb NÖVÉNYEK TERMESZTÉSE a talajt kímélő, javító vagy fenntartó mûveléssel és eszközökkel, a GAZDÁLKODÁSI EREDMÉNYEK ROMLÁSA NÉLKÜL.
Az eddigi mûvelés során kialakult talajállapot nem alkalmas a szélsőséges időjárási viszonyok: (csapadékos, aszályos) időszak ártó hatásainak, gazdasági kárának csökkentésére.
Az EU-csatlakozás után a TÁMOGATÁSOK ELNYERÉSÉHEZ és az életben maradáshoz, A GAZDÁLKODÓKNAK, az országnak SZÜKSÉGE VAN OLYAN TALAJMÛVELÉSI ÉS VETÉSI MÓDSZEREKRE, azt kiszolgáló eszközökre, AMELYEK BIZTOSÍTJÁK A TERMESZTÉS SIKERÉT, A TALAJVÉDELEMET és a megélhetést. Az új irányzatok megkövetelik a talajvédő mûvelési eljárások alkalmazását hazánkban minél nagyobb területen.
A változatok közül – amelyek ezt az elvet vallják – ilyen a mulcstechnológia, amelyhez alkalmas eszközöket fejlesztett ki a cég. Az eredmény a Komondor mulcskultivátor gépcsalád, melynek egyik tagját az AGRO+MASEXPO 2003-ban vásári nagydíjjal jutalmazták.
A mulcs fogalma: mulcsnak tekintik a kultúrnövény (gyom) aprított szármaradványának a termőtalajjal összekevert rétegét, amely a talaj felszínén vagy a felszín alatt max. 10 cm-re alakul ki. A szervesanyag-tartalom 30–70% között váltakozhat, mûvelőeszköztől függően.
A mulcsréteg kialakításának környezetvédelmi és ökonómiai jelentősége.
• A szervesanyag dúsulása a gyökérzónában következik be (nem a 30–35 cm-es mélységben.
• A kialakult „mulcspaplan” rétege védi a talajt a gyors kiszáradástól, a szél-, és vízeróziótól, árnyékolásával vízmegtartó gyomosodás gátló hatása van.
• A mulcsba történő vetés esetén (tárcsás vetőgépekkel, vagy vetőkultivátorokkal) az előbbi előnyök a kultúrnövény fejlődése során hosszabb ideig állnak fenn.
• A mulcstechnológiával menetszámcsökkenés érhető el = költségkímélés, talajkímélés
• A mulcsréteget képző mûvelőeszközök az ekéknél nagyobb munkaszélességûek és területteljesítményûek, és kisebb energiaigényûek.
• Hátránya: a növényi kártevők és gombabetegségek ellen használandó többletvegyszer-felhasználás, ill. a szervesanyag-lebontó mûtrágyák alkalmazása.
• Összegezve: A mulcstechnológia talajvédelmet, mûvelésiköltség-
megtakarítást ad az alkalmazójának a többlet vegyszerfelhasználás mellett is. Az EU-tagországokban a forgatás nélküli, talajvédő mûvelést alkalmazók külön támogatást kaphatnak.
A többlet vegyszerfelhasználás költségét is beleértve a költségmegtakarítás a szántásos mûveléshez képest 25–30% lehet, a terméshozamok számottevő csökkenése nélkül.
Az AGRIKON KAM Kft. Kiskőrös marketingpartnere a Seed-Imex Kft. Kisbér évek óta gyakorolja ezt a technológiát, rendelkezik a mûvelési alapadatokkal és segíti a felhasználókat szakmai tanácsadással, bérmunkával és gépeink forgalmazásával. A különböző mûvelések gyakorlati adatai az alábbiak.