Áttelelõ szántóföldi kultúrák és a gyepes területek tavaszi állapotminõsítése

Agro Napló
A természeti folyamatok erõsítése a növénytermesztésben a növényi produktumok és a környezet stabilitását, fenntartását szolgálja. A növénytermesztés szerkezete és az eljárások átalakulása hozzájárul a termés mennyiségi és minõségi változásához és világossá vált, az ökológiai adottságok jobb kihasználásával a termelés kockázata csökken. Az a növénytermesztõ jár el helyesen, aki a teljes vegetáció során „egész évben” nyomon követi az adott növény növekedését és fejlõdését.

Az áttelelő szántóföldi kultúrák fejlődését a környezeti tényezők még inkább befolyásolják, mint a tavaszi vetésû növényekét. Tágabb értelemben a növénytermesztést a környezeti adottság összes tényezője együttesen alakítja. Az emberi tevékenység során van, amit befolyásolhatunk, vagy megváltoztathatunk a kedvezőbb termés elérése érdekében, de vannak olyan tényezők, amelyeket nem.

Az áttelelő kultúrák közül az őszi búzán keresztül mutatjuk be a tavaszi állapot minősítés lényeges lépéseit. Két alkalommal végezzük el április elején és május közepén. A tapasztalati módszer a több éves szakmai tevékenységen, megfigyelésen alapul, míg az objektív a determinálódott komponensek számszerû, mérésen alapul.

A tapasztalati módszer szerint a szemle során a jó és a gyenge állapotminősítés a vizsgált táblán a következő eredményeket adja.

Jellemzők Gyenge
Április eleje    
Beállottság sûrû, hiánytalan egyenlőtlen, foltos
  550-600 db növény/m² növényszám kevesebb 500 db/m²
Növénytávolság 1,4 – 1,5 cm 1,7 cm-nél több
Növényszám 65 – 70 db/m 60 db/m-nél kevesebb
Fejlettség egyenletes, erőteljes egyenlőtlen, gyenge
Növénymagasság 15 cm felett 15 cm alatt
Bokrosodás erőteljes, 4-6 hajtás nem kezdődött meg
  levélzet sávos levélzet vékony, ritka állású
Szín üde zöld zöldessárga, sárga
Jellemzők Gyenge
Május közepe    
Beállottság 500- 550 db növény/m² növényszám kevesebb 450 db/m²
Növénytávolság 1,5 – 1,7 cm 1,8 cm-nél több
Növényszám 60 – 65 db/m 55 db/m-nél kevesebb
Fejlettség egyenletes, erőteljes egyenlőtlen, gyenge
Növénymagasság 30 cm felett 20 cm alatt
Bokrosodás erőteljes, 3 – 4 szár fejl. 1 – 2 szár
  levélzet összeér, földcsíkok keresztben is láthatóak
  földcsík nem látszik  
Kalászolás a kalász hasban van nem tapintható ki
Szín haragos zöld zöldessárga, sárga
Betegség, kártétel nincs, vagy 2% alatti 10%-nál több

Az állapotminősítés tulajdonképpen termés előrejelzés, a növény fejlődésének meghatározott szakaszában végzett bírálat és mérési munkán alapul. Ez olyan tapasztalati értékké válik, amely tájékoztat a várható termésről, több éven keresztül végzett állapotminősítésből a termés kialakulásra következtethetünk.

Az objektív, vagy számszerû termésbecslésre már a növény fejlődése alatt is lehetőségünk van mind az őszi búza és az őszi árpa esetében, de ez már egy következő összeállítás témája lehet.

A gyepes területek tavaszi állapotminősítése különösen fontos az újtelepítésû gyepek esetében. A nyárvégi-őszi gyeptelepítéseink sikere - függetlenül attól, hogy milyen célból történt - valójában tavasszal a vegetáció beindulásának időszakában mérhető fel. Az időben és szakszerûen telepített, ősszel megerősödött növényállomány kifagyásától nem kell tartani. A felfagyás veszélye azonban minden talajtípuson fennáll, melynek megszüntetése tavasszal elsődleges feladat. Erre a célra legalkalmasabb eszközünk a réthenger. Használatát ne mulasszuk el, mihelyt a gyepre annak sérelme nélkül, rá lehet menni.

A több éve használt legelők növényi összetételének meghatározása, az egyes komponensek aránya hû képet ad a gyepmûvelés, a gyephasználat és a tápanyaggazdálkodás színvonaláról, szakszerûségéről. A gyomosodás mértékéből, az alacsony takarmányozási értékû fûfajok és a moha megjelenéséből arra következtethetünk, hogy nem okszerû legelőgazdálkodást folytatnak, a legelő a leromlás stádiuma felé halad. E folyamat megállítása és visszafordítása érdekében

alkalmazni kell mindazokat az eszközöket, eljárásokat, amelyek megszüntetik a talaj tömődöttségét, helyreállítják biológiai értékét, vízháztartását és kedvező feltételeket biztosítanak a tápanyagok feltáródásához. Fontos szabálynak kell tekinteni, hogy az okszerû gyepmûvelés nem más, mint a növények tartaléktápanyagainak, - azok felhalmozódásának szabályozása, mely befolyásolja a termőképességet, télállóságot élettartamot.

Papné Kránitz Erzsébet

Pap János

Növénytermesztéstani Tanszék

Makkai Sándor

Gyógynövény Tanszék

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Tavaszi aszály a földeken

Tavaszi aszály a földeken

Az idei év tavasza kísértetiesen hasonlít a tavalyi és a tavalyelőtti évekhez, hűvös időjárás, tavaszi fagyok és aszály sújtja a kalászosokat és a rep...

Az őszi búza tavaszi lombtrágyázása

Az őszi búza tavaszi lombtrágyázása

Az idei év sem szűkölködik növényeink részére szélsőséges időjárásban, ami miatt a tenyészidőszakban egyre kevesebb a növények számára a növekedéshez...

Green Miracle – a növények napteje

Green Miracle – a növények napteje

Földi létünk egyik alapfeltétele a napsugárzás. A földfelszínt elérő sugarak nem mindegyike szükséges életünk során, sőt kifejezetten károsak az élőlé...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?