Összefoglaló a fõbb kertészeti kultúrák 2003. évi növényvédelmi helyzetérõl

Agro Napló
A megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálatok felvételezései alapján Az almában - amely országosan a legnagyobb felületen termesztett gyümölcsfaj - az idei évben elsõsorban a rovarkártevõk okoztak nagyobb növényvédelmi problémát. Az almamoly gyakorlatilag április végétõl szeptember elejéig - ugyan változó intenzitással - de folyamatosan rajzott, ezzel megnehezítve a fiatal lárvái elleni védekezést.
Ezt szemlélteti, hogy augusztus végén a gyümölcsfertőzöttséget vizsgálva az országos termőterület 31%-a volt csak mentes a kártételtől. Ezen felül a területek 31%-án gyenge, 27%-án közepes és 11%-on gradációs mértékû volt a gyümölcskártétel. Az erősen fertőzött területek aránya különösen nagy volt Bács, Borsod, Hajdú, Pest, Somogy és Szabolcs megyékben. Az almamolyhoz hasonlóan jelentős károkat és ezzel együtt növényvédelmi problémát okoztak a különböző levélaknázó molyok: almalevél-aknázómoly, lombosfa fehérmoly, stb.. A kártevők jelentőségét jelzi, hogy a különböző fajok lárvái együttesen az almaterület 33%-án gyenge, 26%-án közepes és 16%-án gradációs mértékû levélkárt okoztak. Az átlagosnál melegebb és szárazabb tavaszi és nyári időjárás kedvező feltételeket teremtett a gyümölcsfa takácsatkák felszaporodásához. Szívogatásukkal súlyosan károsítják a fák leveleit és így romlik a fák kondíciója, csökken a termés mennyisége, romlik a minősége. Nagy területekre kiterjedő kártételüket tapasztalták Bács, Borsod, Somogy és Szabolcs megyékben. A tavalyi évhez képest az idén a levéltetvek kisebb problémát okoztak az ültetvényekben. A tavaszi intenzív felmelegedés kezdetben ugyan kedvezett számukra, de a későbbiekben állandósuló száraz, meleg és sok esetben kánikulai időjárás már hátráltatta szaporodásukat. A termőterületek 58%-a mentes volt a kártételtől, és 28%-on okoztak gyenge és 14%-on közepes mértékû kárt. Betegségek közül a tûzelhalás veszélyeztette több országrészben is az ültetvényeket. A virágzás időszakában számos helyen rendeltek el kötelező védekezést a Növény - és Talajvédelmi Szolgálatok mivel a tavaszi felmelegedés kedvező feltételeket teremtett az áttelelt kórokozó szaporodásához és a sok helyen jelentkező reggeli harmat, köd valamint a 15.6oC-t meghaladó nappali középhőmérséklet optimális feltételeket teremtett a virágfertőzéshez. A gombás betegségek közül elsősorban a melegigényes lisztharmatnak kedvezett az idei év időjárása. Augusztus második felében az almások területének 37%-a volt mentes a betegségtől, 40%-on gyenge és 23%-on közepes mértékû volt a fertőzés erőssége. Az erősebben fertőzött területek zöme Bács, Borsod, Csongrád, Szabolcs és Zala megyékben helyezkedett el. A varasodás számára nem kedvezett az idei időjárás, amit igazol, hogy az augusztus végén a termőterület mintegy 50%-a mentes volt a levél és gyümölcsfertőzöttségtől, valamint 35%-on volt gyenge és csak 15%-on közepes a fertőzöttség mértéke.

A csonthéjas kultúrák közül a hosszú, zord tél elsősorban a szilvát és az őszibarackot viselte meg. Az őszibarack tafrinás levélsodródása sárgahúsú és nektarin fajtákon jelent meg elsősorban, de a száraz meleg időjárás miatt csak gyenge fertőzés alakult ki. Kivétel ez alól Borsod és Szabolcs megye, ahol a fertőzések elérték a közepes szintet. Az őszibarack lisztharmat június első napjaiban jelent meg, majd az aszályos időjárás következtében az egész vegetáció alatt nem volt számottevő. A keleti gyümölcsmoly április közepén kezdte meg rajzását. Az elhúzódó nagy egyedszámú rajzás júliusban, zömmel közepes fertőzöttséget eredményezett, majd augusztusra Csongrád, Somogy és Szabolcs megyékben erős fertőzöttséget ért el. Június elejére a levéltetvek, szinte valamennyi csonthéjas kultúrában gondot okoztak. A folyamatos védekezések mellett az őszibarack termőterület 10 % - án közepes - gradációs szintû volt a levéltetû felszaporodás.

A kajszibarack gombakórokozói közül, a kajszi klaszterospóriumos betegsége a termőterület 27 % - án gyenge mértékben jelent csak meg, majd szeptember közepére kis mértékben terjedt a kórokozó. A fertőzöttség szintje továbbra is gyenge maradt. A gnomóniás levélfoltosság aszkospóráinak szóródásához alapvető feltétel a csapadék. A csapadékhiány miatt, ezért júniusban csak észlelési szintû, vagy gyenge fertőzöttség jellemezte a gyümölcsösöket. Szeptemberre azonban Bács és Somogy megyében fokozódott a tünetek megjelenése, más megyékben pedig, nem változott a fertőzöttség. A gyümölcsmolyok elleni védekezések a kajszibarackosokban zömében jól sikerültek. Közepesen fertőződött a gyümölcsös, Hajdú és Somogy megyében.

A cseresznye és meggyültetvényekben a levéltetvek folyamatosan károsítottak. Gyenge mértékben a vetésterület 46%- án, közepes szinten a terület 9 % - án szaporodott el a kártevő. Májusban a cseresznye levélbetegségei az időjárásnak megfelelően, a vetésterület negyedén jelentek meg és gyenge elszaporodásukkal nem okoztak gondot. Augusztusra ez az arány kis mértékben emelkedett. A meggyesek moníliás virágfertőzése és hajtáselhalása elszórtan és kis mértékben jelent meg. A gyümölcs monília a meggyen és a cseresznyén alig kifejezhetően jelentkezett ebben az évben. A védekezéseknek köszönhetően a cseresznyelégy károsítása Bács megyében közelítette meg a közepes fertőzöttséget, máshol nem okozott gondot.

A többi gyümölcshöz hasonlóan a levéltetvek a szilvában is felszaporodtak, főként május végén, június elején. Bács, Somogy és Szolnok megyében gradációs mértékû levéltetû inváziónak lehettünk tanúi. A szilvamoly károsítása júniusban lassan kezdett emelkedni, majd augusztus elejére a termőterület 16 % - a volt közepesen, 3 % - a gradációs mértékben fertőzött. A szilvalevél vörösfoltosságtól a vetésterület 85 % - át mentesnek találtuk, míg gyenge fertőzés a terület 15 % - án alakult ki, júniusban.

A bogyósok közül a málna szürkepenész virágfertőzése csak észlelési szinten tudott kialakulni, és számottevő bogyófertőzés később sem volt megfigyelhető. A vesszőbetegségek első tünetei június elején jelentek meg. A csapadékszegény időjárás miatt azonban, gyenge mértékû volt a didimellás és elzinoés foltosságok megjelenése. A takácsatkák megjelenése málnahajtásokon, a terület 28 % - án okozott gyenge mértékû károkat, amelyek később kis mértékben fokozódtak és levélhullás következett be. Különlegesség volt ebben az évben a kis tarkaszövő nagy egyedszámú megjelenése málnában, amely komoly kártétellel párosult Nógrád megyében.

A ribiszkében, júliusban, hirtelen kis mértékben emelkedett az amerikai lisztharmat fertőzése, amely a táblák 50 % - ra terjedt ki és helyenként közepes hajtásfertőzést eredményezett. Augusztusban megállt a fertőzés fokozódása, a telepek beszáradtak. A levéltetvek károsítása ribiszkében mindvégig gyenge szinten maradt. Az üvegszárnyú ribiszkelepke április elején a területek 26 % - án gyenge, 16 % - án közepes szintû károkat okozott és a szárazság hatásaival együtt vesszőpusztulásokat eredményezett.

A szamócában a szamóca bimbólikasztó elsősorban Pest megyében okozott gondot, a virágzat lerágásával, amit védekezésekkel sem tudtak megfékezni. A szürkepenész megjelenése szamócában, főként az öntözött területeken volt jellemző, de csak gyenge mértékben. Az időjárás a szamóca levélbetegségeinek sem kedvezett. Gyenge mértékben főként a Mycosphaerella fragariae volt megfigyelhető.

A szőlőültetvényeket az idén rovarkártevőktől és gombabetegségektől egyaránt sikeresen megvédték a termelők. Az augusztusi felvételezések adatai alapján a területek 57%-án nem tapasztalták a szőlőmolyok lárvakártételét a fürtökön, ezen felül a gyengén fertőzött területek aránya 35% volt, és csak 8%-on volt közepes a fürtkár. A fertőzöttebb területek elsősorban Bács, Borsod és Somogy megyékben helyezkedtek el. A szőlő-levélatkáknak kedvező száraz meleg időjárás ellenére augusztusban a területek 64%-a gyakorlatilag mentes volt a kártételtől, gyenge kártételt 26%-on és közepeset csak 11%-on tapasztaltunk. A gombás betegségek közül a lisztharmatnak kedveztek jobban a környezeti feltételek. A betegség tünetei június első felében jelentek meg országszerte. A kórokozó szaporodásához kezdetben előnyös volt a meleg májusi időjárás de a későbbiekben többször is tapasztalt 30oC feletti napi maximumok már negatívan hatottak rá. Minden bizonnyal a precízen végrehajtott védekezéseknek is köszönhető hogy fürtfertőzöttségtől a területek 80%-a mentes volt, gyenge mértékû megbetegedést 17%-on és közepeset csak 3%-on tapasztaltunk. Ehhez képest kissé kedvezőtlenebb képet mutatnak az ültetvények szeptemberi közepi levélfertőzöttségi adatai. A termőterület 58%-án nem tapasztaltunk ekkor fertőzést, és 35%-on gyenge, valamint 7%-on közepes mértékû volt a megbetegedés. A peronoszpóra az idei száraz, meleg évben gyakorlatilag nem okozott problémát az ültetvényekben. Az országos termőterületnek csak 3%-án tapasztaltunk gyenge mértékû levélfertőzöttséget, valamint 9%-on gyenge és 3%-on közepes mértékû fürtfertőzöttséget. A szürkepenészes rothadás fellépését csak nyomokban lehetett tapasztalni, mivel a csapadékmentes időjárásban nem alakult ki járványveszély, és a jelentősen koraibb és szüret is segítette a gazdákat.

A szabadföldi paradicsom növény-egészségügyi helyzete viszonylag kedvezően alakult az idén. A legveszélyesebb betegsége a paradicsomvész az idei évben - a kórokozónak kedvezőtlen száraz, meleg időjárás miatt - a termőterület 55%án gyakorlatilag nem okozott megbetegedést. A termőterület további 32%-án gyenge mértékû fertőzöttséget tapasztaltunk, és 13%-án pedig közepeset. Ehhez teljesen hasonló volt az állományok szeptóriás fertőzöttsége, ellenben az alternáriás betegség nagyobb mértékben fertőzte az állományokat. Az alternáriás betegségtől az állományoknak csupán 29%-a volt mentes, valamint a termőterület 59%-án gyenge, és 11%-án közepes mértékû volt a megbetegedés.

Szabadföldi paprikában súlyos károkat okoztak idén a különböző bagolylepke fajok lárvái. A legjelentősebb az idei évben a gyapottok bagolylepke volt, amelynek lárvái más kultúrákban is súlyosan károsították a termést. Országosan a vetésterületnek csak 10%-a volt mentes a kártételtől, ezzel szemben 45%-on gyenge, 31%-on közepes és 14%-on gradációs mértékû kárt okoztak a lárvák a termésben. A levéltetvek kártétele valamelyest mérsékeltebb volt: a termőterület 41%-án nem tapasztaltunk kárt, míg 38%-on gyenge, 15%-on közepes és 6%-on gradációs mértékû volt a kártétel. A rovarkártevők mellett a xanthomonaszos betegség fellépését tapasztaltuk nagyobb mértékben. Augusztus végére a paprika termőterületének csupán 20%-a maradt mentes a betegségtől, míg 55%-on gyenge és 25%-on közepes fertőzést tapasztaltunk. A fertőzöttebb területek elsősorban Bács megyében helyezkedtek el.

Nagy Krisztina - Veszprém Megyei NTSz
Prohászka Péter - Komárom-Esztergom Megyei NTSz

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Az egységes kérelem után

Az egységes kérelem után

Befejeződött az egységes kérelmek beadási folyamata, amely több tekintetben is sajátságos volt. Az eredmények alapján viszont látható, hogy a termelők...

Fontos a talaj takarása!

Fontos a talaj takarása!

Elindult az árpa aratása. A munkálatokat követően is be kell tartanunk egyes területalapon nyújtott támogatásokhoz kapcsolódó előírásokat.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?