A megoldási lehetőségek között tartják számon a vezető szakmai képviselők a szőlőtermesztési és borászati technológia színvonalának folyamatos emelése mellett az eredetvédelmi rendszer kialakítását és ezen belül a hungarikum borok kategóriájának meghatározását és kellő védelmét.
Az Európai Unió Agrárgazdasága c. lapban /2003. VIII. évf. 5. szám/ jelent meg Botos és társai tollából e témában egy részletes leírás melyben szerepel egy definició: Hungarikumoknak nevezhetjük azokat a borokat, amelyek a földrajzi eredet és emberi munka által a többi bortól jól megkülönböztethető, egyedi bor készítését eredményezi. Ezen túlmenően az ökölógiai és a humán eredet sajátos, jellemző, más esetben meg nem ismételhető kombinációjából vezethető le. Nagyon fontos, hogy a hungarikum borok esetében az ökölógiai és a humán eredetiség együtt jelenjen meg.
A Hungarikum borok termelési jellemzői
A Kárpát-medencében a kialakult fajták mellett /pl. Hárslevelû, Leányka, Kövidinka stb./ ezen fajtacsoport közé sorolódnak a nem teljesen tisztázott eredetû, de évszázadok óta termesztett fajták, mint a Furmint, Olasz rizling, Kékfrankos, Kadarka.
Kétségtelen, hogy az elmúlt években a fajtaszerkezet kisé eltolódott a világfajták felé /Chardonnay, Sauvignon blanc, Cabernet sauvignon stb./, de a hagyományos fajták továbbra is meghatározók maradtak. A Kékfrankos fajtát például az összes regisztrált ültetvény 90%-án termesztik. Az ország összes ültetvénye 91421 ha, a borvidékeken lévő szőlőültetvények területe 78652 ha. /KSH 2001/
Sajnos a hazai szőlő-bor termelés hátrányaként említhető a rendkívül nagy fajtaszám, amint ez a borvidéki területen összeírtak szerint 125 fajta, amelyből viszont 30 teszi ki az összes terület 88%-át. Ezen belül a hungarikumok közé sorolható fajták száma 18 /58%-os termelési volumennal/.
A hungarikumok egy része erősen kapcsolódik a termőhelyhez, illetve borvidékhez pl. a Kéknyelû kizárólag a Badacsonyi borvidéken termeszthető, Cirfandli a Mecsekalja Pécsi borvidék fajtája, Juhfark a Somlóhoz kötődik, bár a Balatoni régióban is termelik.
Más fajtákat viszont elterjedten, legtöbb borvidéken termesztik /pl. Olasz rizling, Kékfrankos/, emiatt ezek a fő hazai fajtáknak tekinthetők. Bár az Olasz rizling megbízható termőképességû, de a minősége és a karaktere rendkívül heterogén, emiatt az egységes karakter kialakítása nehezebben választható meg. Érdekes tapasztalatokat adtak az idei badacsonyi borversenyek, ahol a 2002-es évjáratú Olasz rizling borok eredményei megelőzték az azonos évjáratú Szürkebarát borokat. Szót érdemelnek az I. Kéknyelû borversenyen bemutatott borok, melyek jól igazolták ezen egyedi fajta ritka értékeit.
A „legnagyobb” fajtaként említett Kékfrankos az Olasz rizlinghez képest megbízható, egyenletes minőséget és jó termésmennyiséget szolgáltat, ugyanakkor kiemelkedő helyen és jó kezekben csúcsminőséget tud produkálni /pl. Szekszárdi Kékfrankos 2000/.
A Hungarikum borok piaci lehetőségei
Nem kétséges, hogy a piaci versenyben az értékesítési átlagár fontos szerepet játszik. Ezen a területen becsülhető nagy lehetőség a hungarikumoknál, hiszen az egyedi, jó nevû borokért magasabb árat kérhetnek a termelők és forgalmazók. A fajtaborok mellet szintén jó lehetőségek mutatkoznak a házasított -több hazai fajtából készült- borkülönlegességek terén, így például a bikavér és a tokaji borok esetében is.
Természetes, hogy a hungarikumok célközönsége az igényes hazai fogyasztó, azonban ezekkel a borokkal lehet bemutatkozni a világ bármely táján rendezett szakmai fórumokon ígéretesen és eredményesen.
Dr. Janky Ferenc
egyetemi docens