- Mobil vagy stabil legyen a szárító? Mikor nagyobbak a költségek: ha a szárítót és az energiát kell a terményhez, vagy ha a terményt kell a stabilan kiépített szárítóhoz, tárolóhelyhez és energiaellátáshoz vinni?
- Milyen terményfajtákat és mennyit kell szárítani? Milyenek a terület éghajlati viszonyai, általában milyen nedvességtartalmú a betakarított termény?
- Fontos-e, hogy a berendezés alkalmas legyen, különösebb átalakítás nélkül, gabona, napraforgó, aprómag, kukorica, esetleg vetőmag szárítására is?
- Megfelelő lesz az egyszerûbb tételes, szakaszosan mûködő szárító, vagy szükséges egy bonyolultabb technológiát igénylő, nagyobb teljesítményû folyamatos üzemû berendezés? Lesz-e annyi szárítandó kukorica, például, hogy az több héten át lekösse a szárító kapacitását gazdaságosan, folyamatosan?
- Milyen mértékû legyen a berendezés automatizáltsága? A szárítás folyamatában mit bízhatunk az automatikára, és mennyit érdemes erre költeni?
- Milyen fûtőenergiát lehet használni, milyenek a telep helyi adottságai és egyéb hőigényei?
- Elektromos teljesítményben mi az igénybevehető maximum? (Sok esetben ez korlátozza a választható szárító nagyságát.)
- Kis alapterületû magasabb, vagy nagyobb alapterületû alacsonyabb szárító illik jobban a telep jellegéhez? Milyen a magtár és a környező épületek magassága? Milyen a talajszerkezet, a talajvízmagasság? Lakott területen vagy külterületen lesz a szárító felépítve?
A kérdéseken belül újabb és újabb kérdéseket lehet feltenni, és akkor még nem volt szó a szárításhoz kapcsolódó technológia (tisztítás, anyagmozgatás, tárolás stb.) és gépeinek kiválasztásáról, amelyek szintén körültekintést, szaktudást és gyakorlatot igénylő feladatok.
Figyelemmel a fenti kérdésekre, a Mikrotherm kft. a magyar termelők igényeinek leginkább megfelelő választék nyújtására törekszik.
A TERMIK-FARM típusú szárítók stabil építésû, keresztcsatornás kivitelû, szívott rendszerû berendezések. Van egy kisebb alapterületû keringtetéses, és egy nagyobb alapterületû folyamatos üzemre kialakított gépcsalád.
A TERMIK-FARM szárítók egységes elemekből épülnek fel, amelyek lehetővé teszik a különböző teljesítményû gépsor összeállítását. Az egységes szárítóelemek (az ún. szárítószekrények) egymásra szerelésével lehetőség van a szárító-, hûtő- és tároló (vagy puffer)-zóna arányainak igény szerinti megválasztására, kombinációjára.
A szárítószekrények az Európában leginkább elterjedt és egyúttal a legmegbízhatóbb üzemû, keresztcsatornás kivitelûek. Ennél a mûszaki megoldásnál olyan egybefüggően nagy légáteresztő keresztmetszetek vannak, melyeket sem a termény, sem az abban lévő különféle szennyeződések nem képesek eltömíteni. A konstrukció következtében a TERMIK-FARM szárítók egyszerûen, csak a megfelelő légszállítási és hőmérséklet korrekcióval, mindennemû átszerelés nélkül, kiválóan alkalmasak gabona, kukorica, olajos- és aprómagok, sőt vetőmagok szárítására is.
A szárítószekrényekhez kapcsolódó egységes légszekrényelemekkel, elválasztó elemekkel és ajtókkal a leggazdaságosabb légvezetési módok alakíthatók ki. Az egyszerû légátvezetéstől a hûtő- és szárítólevegő különböző visszavezetéseivel akár bonyolult recirkuláció is megvalósítható, a külső felületek szigetelésével kiegészítve, a lehetséges legenergiatakarékosabb szárítók is kialakíthatók.
A TERMIK-FARM szárítók kiadagoló-berendezése olyan precízen kialakított lengővályús megoldás, mely biztosítani tudja az egyenletes és rendkívül kíméletes ürítést. A tág beállítási lehetőségek a legváltozatosabb teljesítményekhez igazodnak.
Az alapgépekhez korszerû vezérlő szekrények tartoznak, melyek magukba foglalják a motorok indítását, a szükséges retesz feltételeket, a hőmérsékletmérő és szabályozó berendezéseket. A nagy teljesítményû berendezéseknél, ahol a kedvezőbb megtérülés miatt nagyobb költségeket is elvisel a beruházás, az automatikus nedvesség-szabályozó és napjaink legkorszerûbb elektronikus megoldásai is részei lehetnek a rendszernek.
A TERMIK-FARM szárítók előre összeszerelt viszonylag nagy egységekben szállíthatók, ezért a helyszíni szerelés egyszerûen és gyorsan elvégezhető.
A leírtak is alátámasztják, hogy a TERMIK FARM szárítók kiváló tulajdonságokkal rendelkeznek, minden lehetséges igényt kielégítenek, és az olyan termelőknek és gazdaságoknak is ajánlhatók, ahol többféle terménnyel foglalkoznak, vagy esetleg bér-szárítással, a betakarított terményfajtákat elkülönítve, a lehető legjobb minőségben kívánják megszárítani.
A szemesterményszárítók mellett a Mikrotherm Kft gyártmányai között szerepel speciális vetőmagszárító család, de vannak kamrás szárítók is zöldség és gyümölcs szárítás céljára, valamint padozatos szárítók gyógynövény, tökmag stb. szárítására.
A TERMIK márkanév ma már több gépet és gépcsaládot fémjelez, melyek nagy részét a szárítótelepek létesítéséhez elengedhetetlen anyagmozgató és kiegészítő berendezések teszik ki. Ilyenek a serleges felhordók, szállítócsigák, a különféle porleválasztók, magtisztítók, cellás-adagolók, tolózárak, váltószekrények, csővezetékek, az állványok és egyéb segédberendezések.
A Mikrotherm kft. megoldja a terményszárítási feladatokat! Hívja, keresse, hogy a lehetőségeinek és igényeinek leginkább megfelelő szárítója, szárítótelepe lehessen!
A Mikrotherm Kft. fejlesztő kollektívája