Vetés-ültetés-dugványozás- palántázás egész hónapban

Agro Napló
A gazdálkodók ezeregy áprilisi szántóföldi tennivalóiról a lap korábbi számaiban, a 2003. évi Mezőgazdasági Kalendáriumban szerzőtársaimmal részletesen írtunk. Kiemelten foglalkoztunk többek között a fajta megválasztással, a vetõmag-vásárlással. Most összefoglaljuk a vetés-ületés-dugványozás-palántázás legfontosabb áprilisi munkálatait. A témakörnek az ad különös hangsúlyt, hogy ebben a hónapban kerülhet a szaporítóanyag a hazai szántóterület mint felén a talajba (több, mint 2 millió hektáron). Ha a munkaszüneti napokon nem kívánunk dolgozni és a statisztikailag várható 7-8 esős nap késleltetésével is számolunk, akkor a lehetséges 14-16 munkanap mindegyikén 142-150 ezer hektárt kell teljesíteni embernek és gépnek!
1. sz. táblázat
ÁPRILISBAN VETHETŐ/ÜLTETHETŐ FONTOSABB SZÁNTÓFÖLDI NÖVÉNYEK
  Vetéshez megfelelőHÓNAP
NövényektalajhőmérsékletMárciusÁprilis
  (°C)3.1.2.3.
Lucerna6-7++   
Vöröshere7-8++   
Baltacím5-6++   
Burgonya6-8  ++ 
Cukorrépa7-8  ++ 
Takarmányrépa7-8  ++ 
Csicsóka5-6++   
Cikória5-6++   
Rostkender4-6++   
Napraforgó8-10    ++
Silókukorica7-8    ++
Szemes kukorica8-10    ++
Pattogatni való kukorica8-10    ++
Csemegekukorica10-12      +
Szója8-10    ++
Szudánifû7-9    ++
Szemes cirok8-10      +
Seprûcirok8-10    ++
Facélia6-7++   
Olajtök10-12      +
Fénymag6-10++   




2. sz. táblázat
Magyarország fontosabb meteorológiai adatai az 1951-1980 közötti időszak átlagában április hónapra
MegnevezésDekádok
  I.II.III.
Átlag hőmérséklet-ingadozás dekádonként, °C8,29,310,8
Havi hőmérséklet-ingadozás, °C9,4-11,0
Csapadékos napok száma1-32-3
Havi csapadék-ingadozás, mm36-59
Csapadék-ingadozás dekádonként, mm10-1710-2412-21
* Utolsó fagyos napmájus 8.
Átlagos napfénytartalom, h174-191




A népi regula szerint hazánkban az elméletileg lehetséges utolsó fagyos nap május 25. Orbán napja. Jeles nap még április 24 (Szent György nap): „jó a búza, ha a varjú nem látszik ki belőle”.







Az 1. sz. táblázatban összefoglaltuk az áprilisban vethető fontosabb szántóföldi kultúrákat, a 2. táblázatban pedig a sokéves meteorológiai adatokat. Ez utóbbival kapcsolatban azonban megjegyezzük:

  • statisztikai átlag konkrét esetekben a legritkábban következik be,
  • ma már a média által közölt rövidtávú meteorológiai előrejelzés megbízható, különös figyelmet érdemel a talajhőmérséklet alakulása.




Ahhoz, hogy a kívánt termesztési célt elérjük több egymásra épülő, egymásra ható előkészítő mûveletet kell elvégezni a különféle szaporítóanyagok földbe kerüléséig (továbbiakban a vetésig). Ezek sorrendje hozzávetőleg a következő:

  • fajta megválasztás,
  • szaporítóanyag vásárlás (előnevelés),
  • szaporítóanyag utóellenőrzés, -kezelés,
  • vető (ültető-) ágy előkészítés,
  • vető (ültető-) gép előkészítés,
  • vetés (ültetés),
  • vetés ellenőrzés,
  • magtakarás,
  • esetleg kelés elősegítés,
  • esetleg pótlás.




Amennyiben túl vagyunk a fajtamegválasztáson, a vetőanyag beszerzésen nem árt még egyszer néhány dolgot ellenőrizni, utánszámolni esetleg bizonyos kezeléseket elvégezni. A fémzárolt, minőségbizonyítvánnyal ellátott vetőanyag nagy biztonságot ad és alapvető információkkal szolgál a vetést illetően. Ilyenek lehetnek:

  • tisztasági százalék, T%;
  • csírázóképességi százalék, CS%;
  • egységnyi mennyiségben lévő csíraképes mag-, gumó db;
  • kalibráltság (pl. kukorica, burgonya);
  • egyéb vetőanyag kezelések (oltás, stimulálás, csávázás);
  • különleges vetőmagvizsgálat eredményei (pl. kukoricánál a cold-teszt, vagy a Hiltner-féle tégladarás próba eredménye).




Ha a vásárolt vetőanyag nem csávázott, ezt a mûveletet „házilagosan” mindenképpen ajánlott elvégezni a faji sajátosságoknak megfelelően, legalább a kórokozók ellen! EC (export céltermeltetés) esetén mindenképpen javasolt:

  • hivatalos mintavétel, a minta szakszerû megőrzése,
  • a vetés szempontjából alapvető vizsgálatok elvégzése (T%, Cs%, Emt).




A vegetatív szaporítóanyagok egyrészét, a termesztési célnak megfelelően elő kell csíráztatni (pl. újburgonya, vetőburgonya termesztésnél a rügypattintás, vagy az előhajtatás gyakori eljárások). A dohánytermesztők többnyire maguk nevelik a palántákat, de említhetnénk azokat is, akik komló ültetvényükhöz gyökeres dugványokat állítanak elő. Ritkábban előfordul a generatív szaporítóanyagoknál (szemtermés, magvak) is az előcsíráztatás (tökfélék magvai, rizsszemek előcsíráztatása vízbe vetéshez).



A vetőanyag utóellenőrzése során legfontosabb, hogy még egyszer ellenőrizzük elegendő mennyiség áll-e rendelkezésre? Ennek a számolási mûveletsornak kiindulási pontja mindig az optimálisnak becsült betakarítási tőszám (tő/ha). Innét kell „visszaszámolni” a vetendő, ültetendő mag, gumó, palánta számhoz. A mûveletsort a technológiai leírás ismeretében a szemeskukorica példáján mutatom be.



Egy gazda Jancsi MTC 360 hibridkukoricát termeszt 10 ha-on, a fajta és saját adottságai, lehetőségei ismeretében 68.000 tő/ha betakarításkori tőszámmal reméli elérni a jövedelmező 8,5 t/ha szemtermést. Szemenkénti vetőgépe pneumatikus, 6 soros (sortáv 76,2 cm). Táblamérete ideális, 200 m x 500 m = 100.000 m2 =10 ha. Technológiájában a gyomszabályozást preemergens herbiciddel és egyszeri sorközkultivátorozással kívánja megoldani. Mindezek ismeretében vásárolt 10 db egységcsomag olyan vetőmagot, amelyben a minőségtanusítvány szerint 75.000 db csírázóképes kukoricaszem van. Elegendőt vásárolt-e?



Számítási menet:



1. A sorköz kultivátorozással elpusztul 3 %-a a növényeknek (becsült adat),



2. Egyéb okok miatt a tenyészidőben (kórokozók, kártevők) további 4 %-os tőpusztulással lehet számolni,



3. A csírázóképes magok 8 %-a nem kel ki (rossz vetőágy, kártevők, kórokozók),



4. Tehát a 68.000 tő/ha betakarításkori tőszám biztosításához 3+4+8=15 %-kal többet kell vetni, de nem egyszerûen 68.000 + 15 %-ot, mert a többletet is sújtják a tőszámcsökkentő tényezők.



5. Ezért célszerû az elméleti 15 %-ot szintén 15 %-kal növelni: 68.000 + 10.200 + 1530 = 79.730 darabra,



6. Ez még mindig nem a hektáronkénti szükséges magmennyiség, mert ott van még a szegélyvetés szükséglete is, most még közbeeső számításokat kell végeznünk a végső értékhez, ami nem felesleges, mert ezek az adatok a vetőgép beállításhoz, a vetés ellenőrzéshez jók lesznek,



7. Vetőgépünk 1 hektáron 76,2 cm-es sortávolsággal 10.000 m:0,762 m ≈ 13123,4 m sort (folyómétert, fm) vet, 10 hektáron 13.123,4 m-t (fm-t)



8. Az 5. pontban kiszámoltuk, hogy hektáronként 79.730 darab szemet kell elvetni, aminek a 7. pont szerint 13.123,3 m-en egyenletes eloszlásba kell a földbe kerülni ehhez pedig a gépnek méterenként 79.730:13.123,3 ≈ 6 db-ot kell kivetni, mégpedig 100 : 6 ≈ 16,7 cm-es tőtávolságra,



9. Mivel a tábla rövidebbik oldalain „illik” legalább 1-1 gépalja szegélyt is vetni, ez tovább növeli a szükséges vetőmag darabszámot, mégpedig: 2 x 200 m x 6 sor db/m = 14.400 db-bal a 10 hektáron,



10. Összes vetendő magszám a 10 hektárra tehát (10 ha x 79.730 db/ha) + 14.400 db = 811.700 db.



11. A 75.000 db-os egységcsomagból tehát 811.700 : 75.000 = 10,82 darabot, kerekítve 11 darabot kellett volna venni!







(Olyan esetben, amikor nem ismerjük az egységnyi mennyiségben lévő csírázóképes magok számát, de közlik a T%-ot, a CS%-ot, az emt-et, akkor először a használati értéket számítjuk ki: HÉ = , majd az emt alapján a HÉ-kel növelt magmennyiséget. (Egyszerû számtan: amennyi a mag grammban kifejezett ezermagtömege, ugyanannyi kg-ban van 1 millió mag. Pl. ha 42 g emt-û a búza, akkor 42 kg-ban van 1 millió szem).



A növényállományok gyors, robbanásszerû keléséhez, kezdeti fejlődéséhez (hogy mielőbb „kinőjjenek a kártevők foga alól”) elengedhetetlen a jó minőségû vetőágy előkészítés. A „kemény ágy és puha, meleg takaró” elv jó irányelv a generatív szaporítóanyagokra (magvak, termések, szemek). Kis ábrán szemléltetve:



„takaró” · · · ·   vetés- mélységAprómorzsás, légjárható, könnyen felmelegedő
„ágy”   gyökérágyTömöttebb, vízben, tápanyagban gazdagabb




Az őszi alapmûveléssel készítjük elő a gyökérágyat. Tavasszal a felszín egyengetéssel (simító), a vetés mélységéig történő porhanyítással, lazítással (kombinátor, ásóborona pl.) képezzük a puha takarót. A magvak helye a kettő határán van!



Néhány jó tanács a kivitelezéshez:



  • a téli csapadék megőrzése nagyon fontos, ezért mihelyt lehet (nem ragad már a talaj a mûvelőeszközre) lássunk munkához,



  • a nedvesség megőrzéshez elengedhetetlen a mûveletszám csökkentés (pl.: simító + max. 2x-i kombinátorozás),



  • a vetés előtti vetőágy felszíne élő gyomoktól mentes legyen (kivétel a kukorica pre-post herbicides gyomszabályozása),



  • ha presowing herbicid kezelés szerepel a technológiában, ajánlatos egy fokkal finomabb vetőágyat készíteni, mint amit a vetőmag egyébként igényelne (kukorica, napraforgó).




A vegetatív szaporítóanyagoknak (burgonya-, csicsóka gumó, komló dugvány, dohány palánta) az ültetés teljes mélységéig, illetve a burgonyának a szekunder bakháthoz szükséges mértékig (20-25 cm) laza, aprómorzsás talajelőkészítés szükséges.



A növények tenyészterület igénye (méret, alak), fiziológiai sajátosságai, a talaj tulajdonságok, a termesztéstechnológia (gyomszabályozás, öntözés, betakarítás), a termés további feldolgozása (zöldtakarmány, silózás, hibrid vetőmag előállítás), a termesztés költségeinek csökkentése, a talajkárosodás mérséklése, a technikai lehetőségek (vetőgép típusok, kombinált eszközök, stb) a vetési módok széles skáláját hozták létre. A bőség akkora, hogy e cikk keretében csak vázlatos ismertetésükre és esetenként 1-1 példával történő illusztrálásra vállalkozhatok.



Tulajdonképpen a vetési módok két nagy csoportja alakult ki: a szórva vetés és a sorba vetés.



Szórva vetésnél a teljes területen egyenletes eloszlásban kerül a mag kijuttatásra. A forgalomba lévő szórvavető gépek fûmag és pillangós aprómagvak vetésére készültek. Amikor gabonaféléket csoroszlya nélküli vetőgéppel, mûtrágyaszóróval juttatnak ki, vagy az előcsíráztatott rizst repülőgépről szórják le, ezeket kényszer megoldásnak tekinthetjük.



A sokféle sorba vetési módot szinte lehetetlen egységes elvek szerint csoportokba skatulyázni, inkább a főbb változatokat sorolom fel.



Sûrûsoros v. gabona vetésről beszélünk, ha a sorok közötti távolság 10,0-15,2 cm (gabonafélék, borsó, évelő pillangósok, őszi- tavaszi zöldtakarmány keverékek, len kender, stb. kerülhetnek így vetésre). Bizonyos esetekben dupla, vagy tripla gabona sortávolságra is vetnek. Gyakran találkozni az ún. „ mûvelőnyomós, vagy másnéven mûvelőutas” változattal is, amellyel a fejtrágyázás és a növényvédelmi kezelések okozta taposási kár küszöbölhető ki. Régebben próbálkoztak pl. rostlennél a keresztirányú vetéssel, amikor a fele-fele magmennyiséggel, két menetben hosszában és keresztbe is vetettek a jobb egyedi tenyészterületi alak létrehozásáért. A sûrûsoros sávos vetésnél 1-2 gépalja vetés után üres sávokat hagynak, magas szaporulati fokú vetőmagtermesztésnél, jó „szegélyhatást” mutató növényfajoknál gyakori ez a változat. Alávetésnek nevezzük pl. amikor először elvetik a tavaszi takarmányárpát 4-5 cm mélyre, majd hengereznek és 2-3 cm mélyre, az árpára keresztbe vörösherét vetnek, ami aztán a „takarónövény” alatt nő. Ha kiritkult őszi gabonára tavasszal vörösherét, lucernát vetnek, rávetésről beszélünk (agronómiailag erősen kifogásolható, csak kényszer megoldás).



A széles, vagy kapás sortávolságra vetés is sokféle, a vetett sorok (a faji sajátosságok, a gyomszabályozás módja, stb. szerint) 45-80 cm-es sorközökkel váltakoznak. Manapság a kapáskultúrákat szemenként, a sorokban elméletileg egyenlő távolságra vetik. Cukorrépánál beszélünk laza állományú (utólagos tőszámbeállítás kell) és helyre vetésről (1,3-1,5 U-egység). A kukoricát, napraforgót 70,0-76,2 cm-es sortávolságra vetik, de volt próbálkozás az ún. ikersoros vetési módra is, amikor még a kémiai gyomszabályozás gyerekcipőben járt (érdekes, hogy ma ismét kísérleteznek ezzel a móddal, éppen a herbicid terhelés csökkentésére). Szalagos vetési módról akkor beszélünk, amikor két faj 6-18 soronként változik azonos táblán, elválasztó üres sávok nélkül (pl. kukorica-szója). A köztes vetés is „kétfajú” változat (pl. kukorica-bab), a kukorica sorokba lehet a babon kívül tökféléket, de még takarmányrépát is vetni. Újabban a takarmánygazdálkodók köztes vetésben is termesztik a silókukoricát cukorcirokkal (azonos, vagy váltakozó sorban). A fészkes vetési módot ma már csak a kisgazdaságok alkalmazzák a tökfélék termesztésében. A frakcionált és az osztott idejû vetési mód gyakori a hibridkukorica vetőmagtermesztésében. Egészen különleges az ún. köztes védőnövénnyel való mód is (catchrop). Kalászos-kapás termesztési sorrendben a kalászos lekerülése után sûrûsorosan télen kifagyó növényt (pl. mustár, olajretek) vetnek, tavasszal direktvetőgéppel pedig földbe kerülhet a kapásnövény. Eróziónak, deflációnak kitett területen lehet létjogosultsága. Bakhátas mûvelés-, illetve ültetési mód klasszikus növénye a burgonya (újabban a széles-ágyásos bakhátas móddal is találkozni), de gyökérzöldség féléket is termesztenek így. Extenzív-félintenzív termesztési körülmények között lehet találkozni a direktvetés különböző változataival. A XX. század közepétől terjedt el a minimum tillage és no tillage. A mûvelettakarékos talajmûveléshez kapcsolódóan a Howard cég az 1970-es években szerkesztette az első direktvetőgépet. Ma már a gabonafélék, a kukorica vetésére egyaránt többféle konstrukció van forgalomba. A minimális talajmûvelést és a direktvetést egységes termesztési eljárásként értékelve kétségtelen, hogy számos előny mutatkozik:



  • energia (költség) takarékos, többnyire szubvencionált,
  • talajkímélő,
  • gyors,
  • megőrzi a talaj szervesanyag készletét.




Néhány az eljárás javára írható előny nem bizonyított, vagy nem minden talajtípuson érvényesül:

  • a mulch pozitív szerepe (talajhőmérséklet, gyomosság),
  • javul a talaj vízgazdálkodása (vízzáró réteg).




Számos probléma is felmerül:

  • a termés többnyire kisebb,
  • a direktvetőgép drága,
  • nem nélkülözhető a periodikus mélymûvelés,
  • a PK mûtrágyák talajba juttatásához új gép (injektor) kell, vagy tartalékoló adagok szükségesek 3-4 évente,
  • a növényvédelmi tennivalók új megoldásokat igényelnek.




Mindent egybe vetve csak alapos tervezés és főként újszerû komplex ismeretek megszerzése után lehet sikeres ez utóbbi termesztési eljárás, aminek csak egyik eleme a direktvetés.



A vetési módok után térjünk át a vetésidő, a tőszámtervezés és a vetésmélység általános tudnivalóira.



A tavaszi vetésû növények vetésidejét elsősorban a fajok (fajtáik) biológiai igénye, de még inkább alkalmazkodó képességük szerint választjuk meg.



Az ésszerûség határain belül törekedjünk a korai vetésre, mert:

  • még elegendő nedvesség van a kezdeti fejlődéshez,
  • a június végétől várható száraz periódusra a nyári betakarítású növények túl lesznek termésképzésük jelentős szakaszain, a hosszú tenyészidejük pedig ki tudják fejleszteni teljes vegetációs felületüket, a termésképzéshez szükséges szerveiket,
  • hosszabb tenyészidejû, örökletesen nagyobb termésre képes fajtákat termeszthetünk.




Az idősoros kísérletek és a gyakorlat is azt bizonyította, hogy a korai vetés kockázata általában kisebb, minta késői. A nemesítői munka eredményei, különösen a melegigényes fajoknál abban is megmutatkoznak, hogy egyre több fajta csírázik, kel kielégítő ütemben alacsonyabb hőmérsékleten. A korai vetés kockázata a jó fajta és a kifogástalan minőségû vetőanyag mellett tovább mérsékelhető, ha:



  • több fajtára alapozzuk a termesztést,
  • figyelembe vesszük a tábla kitettségét, az eltérő talajtípusok hőgazdálkodását,
  • kifogástalan vetőágyat készítünk.




A vetés egyik központi kérdése a vetendő csíraszám, gumó-, dugvány- és palántaszám. A kérdés összetettségét az előzőekben bemutatott „kukoricás” példa részben érzékelteti. A nemesítési és agrotechnikai kutatások jól behatárolják a fajták optimális tőszám intervallumát, ún. „tól-ig” sarokszámokkal, ajánlatos ezen belül maradni. A termesztés helyéhez közeli fajtaösszehasonlító kísérletek is fontos információ-hordozók. A kevesebb tőszámot válasszunk, ha:

  • sekély termőrétegû a talaj,
  • rossz a talaj tápanyag- és vízszolgáltató képessége.




Sûrûbb állományt tervezhetünk, ha:

  • jók a talaj adottságok,
  • elegendő trágya mennyiséget biztosítunk,
  • kifogástalan a növényvédelmi technológiánk,
  • lehetséges az öntözés.




Összefoglalva, extenzív körülmények között ugyanazon fajtát kisebb tőszámmal termesszük, mint intenzív viszonyok esetén.



Amit végképpen ne tegyünk, mert „visszaüt”:

  • csíraszám növeléssel nem kompenzálható a rossz minőségû vetőágy,
  • nagyobb tőszámmal nem növelhető a víz- és tápanyag hiányból eredő kisebb hozam.




Ami a vetésmélységet illeti, elsősorban faji igényeket kell kielégíteni. Ezen kívül feltétlenül mérlegelendő a talaj kötöttsége is vetés ideje, esetleg a várható madárkár (borsó, bükköny, kukorica, napraforgó). A javasolt határértékek között:

  • mélyebbre kell vetni lazább talajon, korai vetésnél,
  • madárkárra számítva (fácán, varjú, galamb különösen a települések szomszédságában, ahol a riasztás lehetősége is korlátozottabb).




Nagyon fontos az egyenletes vetésmélység (vetőágy minőség). A túl mélyre került magokból nem, vagy későn kelnek a növénykék és áldozatul esnek az infraspecifikus (fajon belüli) konkurrenciának.



A vetés sikeres elvégzéséhez nélkülözhetetlen a kifogástalan mûszaki állapotú vetőgép, annak jó beállítása és a vetésellenőrzés.



A sokféle vetési módhoz hasonlóan a vető- és ültető gépek széles választékát találjuk a hagyományosoktól a legkorszerûbb elektronikával felszereltekig bezárólag. Általánosan elvégzendő munkák vetés előtt:

  • szükséges alkatrész csere (sornyitók, vetőelemek, hidraulika, stb.),
  • kenőanyagok feltöltése,
  • gumiabroncs nyomás ellenőrzés,
  • kiegészítő berendezések (sorjelző, mûtrágya- és növényvédőszer adapter) állapotvizsgálata,
  • vetésellenőrző monitor vizsgálat,
  • gépkönyv szerinti beállítás, ill. annak módosítása,
  • próbavetés a gépudvaron (hossz- és keresztirányú vetés egyenletesség),
  • biztonságtechnika ellenőrzése,
  • magfeltöltök vizsgálata (nagy teljesítményû gabona vetőgépeknél).




A vetés megkezdése után kezdetben sûrûbben, később alkalomszerûen mindenképpen ellenőrizni kell a tényleges mûködés helyességét.



A mai vetőgépek túlnyomó többsége magtakaróval, sortömörítő hengerrel ellátott. Előfordulhat azonban, hogy vontatott a kelés, mert száraz a vetőágy. Ilyenkor segíthet, vizet préselhet, hozhat fel az altalajból a vetés hengerezése (laza talajon jobb a gyûrûshenger).







Dr. Késmárki István

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Még mindig hiányzik az eső

Még mindig hiányzik az eső

Örömteli, hogy idén a Fagyosszentek meleget hoznak, viszont a májusi csapadékkal ismét sok a probléma. Az elmúlt napokban ugyan többfelé alakultak ki...

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Az idei év első felében ritkán tapasztalt hosszúságú aszály volt jellemző, ami megviselt minden szántóföldi növénykultúrát. Ennek ellenére nagyon sok...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?