Mitől innovatív egy tradicionális multivállalat?

Agro Napló
Erre a kérdésre kerestem a választ, amikor ellátogattam
a DowAgroSciences országos évadzáró rendezvény-
sorozatának bikali helyszínére.

Tények

A DOW CHEMICAL Company a világ második legnagyobb vegyipari vállalata világszerte, több mint 50 000 alkalmazottal. Leányvállalata, a DAS, jelenleg az előkelő negyedik helyet foglalja el a világ növényvédő szer gyártók ranglistáján, míg a vetőmagszegmensben prosperáló Dow Seeds a világ 5. legnagyobb volumenű vetőmagvállalat.

A hazai leányvállalat is követi azokat a fejlődési tendenciákat, amely négy fontos tevékenységi területen – a növényvédőszer-fejlesztés és -kereskedelem, a növénynemesítés és vetőmag-értékesítés terén – realizálódik. A fejlődés alapja pedig – hangsúlyozta Dr. Erdei Imre ügyvezető – az emberi erőforrásba vetett hitük és invesztícióik, ezt bizonyítja a hazai viszonylatban három év alatt mintegy 30%-kal bővülő dolgozói létszámuk. A DAS 8000 alkalmazottjának több mint 20%-a, az 55 hazai alkalmazott pedig majdnem fele dolgozik kutatás-fejlesztésben.


Dr. Erdei Imre ügyvezető

Bizonyítékok

A nemesítés

Bár a Dow Seeds európai aktivitása mindössze 12 éve indult, világviszonylatban a legnagyobb nemesítőházak között szerepel napraforgó és kukorica kultúrákban. Az európai térhódítás egyik bázisa a nyár folyamán átadásra került szegedi nemesítő állomásuk, mely Közép-Európa legnagyobb és legmodernebb létesítménye. Az utóbbi években bevezetett újgenerációs kukorica- és napraforgóhibridek nemesítése jórészt itt történik a kontinentális éghajlat kihívásainak megfelelően.

A vetőmag portfólió

A Dow Seeds vetőmagok prémium alternatívái a domináns piaci szereplők termékeinek – hangsúlyozta Endes Péter, a DowSeeds közép-európai kereskedelmi vezetője. A legkorszerűbb technikákkal nemesítik a kontinentális klímához kiválóan alkalmazkodó kukoricahibrideket, portfóliójukból kiemelt néhány nagy ígéretet:

  • A DS 0336 (FAO 320) korán vethető, kimagasló kezdeti fejlődésű, aszálytűrő hibrid, jó kalászos elővetemény.
  • A DS 0791C – KARAJ – (FAO 350) egy generatív típus, kevés szármaradvánnyal, mely korai virágzásával az aszályos évek hibridje lehet.
  • A DS 1071C (FAO 370) szintén generatív típus, kiváló stressztűréssel, szemtermése nagy hektoliter súlyú.
  • A DA Sonka (FAO 380) a Dow Seeds egyik zászlóshajója, kimagasló terméspotenciáljának, alkalmazkodóképességének köszönhetően.
  • A 400-as éréscsoport bőtermő hibridje a DS 0747D, mely kiváló stressztűrésével és műtrágya-reakciójával is felhívja magára a figyelmet.

Külön kitért a helyi napraforgó-nemesítési programjukra, mely a magas termésátlag elérése mellett innovatív módon közelíti meg a növényi olajok dinamikusan változó piacát, mégpedig az olaj beltartalmának változtatásával. Ezen olajok márkaneve összefoglalóan az Omega9. Az Omega9 egy speciális olajprofil, ami a rendkívül stabil és minimális telített zsírsavtartalma miatt egészségesebb, mint más élelmiszeriparban felhasznált növényi olajok. Nemesítési programjukban kiemelt szempont a betegség-ellenállóság, a Clearfield és Clearfield Plus technológiák és a terméshozam. A magas olajsavas szegmens két újdonsága a 8H449CLDM és a 8H463CL Clearfield hibridek, melyek kiemelkedő olajtartalom mellett stabilan 85% feletti olajsav arányt produkálnak.


Endes Péter közép-európai

kereskedelmi vezető

 

A legendás növényvédő szer portfólió innovációi

Egyet érthetünk, hogy a siker titka egyértelműen a gyors helyzetfelismerés, illetve a megannyi lehetőség közül a leghatékonyabb megoldások kiválasztása. Az ezt szolgáló intenzív fejlesztések eredményeként ebben az évben három új terméket vezettek be a növényvédő szer piacon: a Python Duplót, a Runwayt és a megújult Perenalt, három újabb, 2015-ben forgalomba kerülő készítményük pedig az N-Lock nitrogénstabilizátor, egy új, benefin hatóanyagú napraforgó gyomirtó szer, illetve egy őszi felhasználású kalászos herbicid.

A Genius WG névre hallgató őszi kalászos gyomirtó szer a paletta egyik új üdvöskéje, amely kétszikűek mellett az egyre nagyobb teret hódító egyszikű gyomok irtásában is megoldást nyújt. A jelenleg elérhető legszélesebb hatásspektrumú, kiváló ár-érték aránnyal bíró gabona gyomirtó szer, hiszen összetett gyomflóra esetén is sikerrel használható: a gabonában előforduló magról kelő és évelő kétszikűek mellett irtja a legjelentősebb egyszikű fajokat is. A mezei acat elleni hatása kiemelkedő, a gabona aratása után is érvényesül. Ahogy egy termelő jellemezte a szert kipróbálása után: „A Geniust javaslom azoknak, akik egy menetben, hatékonyan szeretnék megoldani a nagy széltippan és egyéb kétszikű gyomok elleni védekezést őszi búzában és biztonságot akarnak az utónövény részére is (pl. őszi káposztarepce)”.

A kukorica gyomirtó szer választékuk elmúlt két szezonban bevezetett kombinációi a Python Optima és a Python Duplo. A korai posztemergens technológiába illeszthető csomagok páratlan rugalmasságot biztosítanak a felhasználónak, hiszen szelektivitásuk révén a kukorica 6 leveles állapotáig kijuttathatók.

A technológiai csomagok legfontosabb tulajdonságai a következők:

  • Korai kijuttatásukkal elkerülhetjük a késői gyomirtásokból adódó károkat, 4 és 5 hatóanyagú kombinációik lévén széles hatásspektrumot biztosítanak, 6–8 hét tartamhatással rendelkeznek.
  • A Python Duplo magról kelő egy- és kétszikűek ellen használható, a Python Optima emellett évelő kétszikűeket is irt.

A Runner 2F hatóanyagának kifejlesztésekor a cél egy szuper lárvaölő készítmény létrehozása volt. A metoxifenozid olyannyira aktív, hogy már 70 nanogramm (a grammnál egy milliárdszor kisebb mennyiség) képes elpusztítani egy kifejlett hernyót. A M.A.C. vegyületek a fejlődésszabályzó hatóanyagok legújabb csoportját képviselik, ezért rezisztenciatörő készítményként is alkalmazhatók. A Runner a molylepkék valamennyi lárvaalakja ellen hatékony. A táplálék felvétele után a lárva tápcsatornáján keresztül fejti ki hatását, de kontakt és tojásölő hatása is van. Kukoricában a rajzáscsúcstól számított 2–4 nap múlva (vagy ha a feromon csapda több mint 5 db lepkét fog naponta) kell a készítményt kijuttatni.

A gyomirtás bizonytalanságát idézi elő a kiszámíthatatlan csapadékmennyiség és annak egyenetlen eloszlása. Erre a problémára kínál megoldást a DAS, a jövő tavasszal már elérhető új, benefin hatóanyagú készítménye, a Balan 600 WDG által. A napraforgóra teljes mértékben szelektív Balan a bedolgozásos technológiának köszönhetően csapadéktól függetlenül kifejti gyomirtó hatását, amihez hosszú hatástartam párosul. A készítmény magról kelő egyszikűek és néhány kétszikű faj irtására alkalmas.

A melegigényes egyszikű gyomnövények okozzák az egyik legnagyobb termésveszteséget a kétszikű kapás kultúrákban (napraforgó, cukorrépa stb.), ennek mértéke elérheti a 20–50%-ot is. 2014-től újra a termelők rendelkezésére áll a Perenal névre hallgató legendás készítményük, amellyel szelektíven és hatékonyan irthatjuk mind a magról kelő, mind az évelő gyomokat. A Perenal az egyik leghatékonyabb megoldás a fenyércirok-rezisztencia elleni harcban, mivel eltérő hatásmechanizmusa révén a kétszikű kultúrákban kiválóan irtható az ellenálló gyomváltozat is. A speciális egyszikűirtók közül kiemelkedik szelektivitásával, mivel semmiféle fitotoxikus tünetet nem okoz a kétszikű kultúrnövényen.

A műtrágyák vagy szerves trágyák formájában a talajba visszapótolt nitrogén jelentős része rövid időn belül „eltűnik” a növények gyökérzónájából. Ennek alapvető oka, hogy a stabilabb és talajkolloidokhoz jobban kötődő ammóniumion a nitrifikáló baktériumok tevékenységének köszönhetően kevésbé stabil és gyengébben kötődő nitrátionná alakul át, majd különböző formákban lemosódik, vagy elillan a légkörbe. Ezzel egyrészt jelentős veszteség éri a gazdálkodót, másrészt a környezetet is nagymértékben szennyezi.

Termesztett növényeink számára az ammóniumion és a nitrátion is könnyen felvehető, így a fenti problémára a megoldást az jelentheti, ha lassítjuk a nitrifikáció folyamatát. Ezt a hatást érhetjük el a nitrapyrin hatóanyagú N-Lock mikrokapszulázott készítménnyel.


Papp Zoltán

fejlesztőmérnök

Papp Zoltán fejlesztőmérnök összefoglalta a legfontosabb N-Lock-kal kapcsolatos tudnivalókat:

  • A készítmény engedéllyel rendelkezik kukoricában, repcében és kalászosokban, egységesen 2,5 l/ha fix dózissal.
  • Legerősebb hatást folyékony nitrogéntermékek, karbamid, szerves trágyák (híg és szilárd) esetében várhatunk.
  • Alapvetően intenzív termesztésben javasolt a használata.
  • Repcében és kalászosokban kora tavasszal, az első fejtrágyával együtt ajánlott a kijuttatás, akár a folyékony nitrogéntermékkel keverve.
  • Kukoricában vetés előtt kiadva, bedolgozva a legjobb hatékonyságú.
  • A nitrogént a talaj felső rétegében tartva 7–15% termésnövekedést eredményezhet a kezelés.

Konklúzió

Klasszikus, jól bevált „menüsor” – ami alatt a tradicionális termékportfóliót értem –, bizalmat gerjesztő vállalati háttér, a piaci igényekre alapozott folyamatos innováció, felkészült szakembergárda. A DAS tartalmas mondanivalóját végighallgatva megtudtam, amit akartam, hogy mitől is innovatív egy tradicionális multivállalat.

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Újdonságok az őszi Portfólió Farmokon

Újdonságok az őszi Portfólió Farmokon

A Corteva Agriscience idén ősszel három helyszínen, Szarvason, Dombóváron és Debrecenben tartotta meg szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi b...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?