2024. november 4. hétfő Károly

Növény- és Állattáplálás Felsőfokon

Agro Napló
NÖVÉNYINDÍTÁS, FOSZFORTRÁGYÁZÁS A foszfor a generatív fejlődés és a növény energiaellátásának legfőbb eleme. A foszfor a csírázás, a kelés és az intenzív hajtásnövekedés, valamint a szemtelítődés szempontjából is alapvető fontosságú. Ez alaptézis, a kérdés inkább az, hogy mivel tudjuk befolyásolni, hogy a szükséges foszfor jó helyen, időben és mennyiségben álljon a növény rendelkezésére.

MIKROGRANULÁTUM

 

Az elvetett kukorica kelési ideje kb. 7–14 nap, majd 4–6 leveles stádiumban befejeződik a növény gyökérváltása. Tehát, a kelési időtől függően, kb. 3 hét elteltével a kukorica gyökérzete képes a növény teljes értékű ellátására. A mikrogranulátumok szerepe a keléstől a gyökérváltás befejezéséig terjedő időszakra korlátozódik. A mellékelt foszforfelvételi grafikonon jól látszik, hogy ezen periódus alatt a kukorica összes foszfor szükséglete kb. 4 kg/ha P2O5 -ben számított hatóanyag 10 tonna/hektár termést feltételezve. Ettől sokkal magasabb hatóanyagdózis a talaj foszforkészletét gazdagítja ugyan, de az elvárt starter hatáshoz nem tud érdemben hozzátenni.   


A csírázást a megfelelő környezeti tényezők (talajhőmérséklet, talajnedvesség) hatására hormonális és enzimatikus folyamatok irányítják. A gyökérváltás befejezésének időszakában indul a csődifferenciálódás, amit szintén hormonális folyamat szabályoz. A PHYSIOSTART® a megfelelő foszfor mennyiségen túl biostimulátort is tartalmaz, amely segíti a növény hormonális folyamatait és ezzel a jelentős többlethatással javítja a termelés eredményét.

A biostimulátor hatását labor körülmények között és a gyakorlatban üzemi

körülmények között is vizsgáltuk. Mind a biostimulátor hatóanyag önállóan mind a késztermék PHYSIOSTART® a szántóföldön látványos eredményt mutat.


Csatlakozzon Ön is a Physiostart® sikeréhez!

A Physiostart® újoncként a dobogón kezdett 2014-ben!

Forrás: Kleffmann Piackutatás, 2014.

 

GRANULÁLT STARTER MŰTRÁGYA

TOP-PHOS® szerves foszfor hatóanyaggal

A tápanyagigény az a tápanyag- (tápelem-) mennyiség, amelyet a növénynek fel kell vennie ahhoz, hogy az általunk tervezett mennyiségű és minőségű termés megteremjen. A tápanyagigény nem lehet nulla, mert akkor a termés is nulla lenne. A kukorica abszolút foszfor igénye 10 t/ha terméscél eléréséhez kb. 90 kg/ha P2O5-ben számított hatóanyag. A fejlődés során azonban az egységnyi idő alatt felvett tápelem mennyisége változó, az adott fejlődési szakasz igényétől függ. A grafikonon jól látható, hogy 1 hónap elteltével jelentősen felgyorsul a foszforfelvétel, majd lassuló ütemmel a termékenyülést követően már nincs számottevő foszforfelvétel. Ezt a dinamikát le kell követnünk a termelés során ami a sok befolyásoló tényező mellett nem egyszerű feladat. Ezt felismerve cégünk idén egy áttörő újítást vezet be a hazai piacra, a TOP-PHOS®-t, mely egy új szerves foszfor molekula. Az újításnak köszönhetően javul a foszforműtrágyázás hatékonysága, jobb gyökeresedés, több energia és nagyobb hozam várható.


Januári cikkünkből

megtudhatják:

Miben mutatkozik meg a 

TOP-PHOS® jelentősége, és

milyen tényezők befolyásolják

a foszforfelvétel

dinamikáját...

 

 

 

Tudjon meg többet a TOP-PHOS innovációról >      www.top-phos.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Van dolgunk a repcében!

Van dolgunk a repcében!

A repcetermesztésben alapvető fontossággal bír a jól megtervezett alaptrágyázási technológia. Ennek során a foszfor és a kálium teljes mennyisége mell...

Mit kér a búza ősszel?

Mit kér a búza ősszel?

Az őszi búza a kukorica mellett hazánk legfontosabb gabonanövénye. Termesztése különösen szélsőséges időjárási körülmények között komoly odafigyelést,...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?