Nigéria lakosságának jelentős hányada, mintegy 40 %-a, különösen az ország középső és déli részein mezőgazdasággal, hagyományos növénytermesztéssel foglalkozik. A technológiai szint azonban elmaradott, nagyon alacsony. Ezen szeretne változtatni a kormányzat, akik támogatják az egyetemet abban, hogy az európai fejlett országokban gyakorlati, használható tudásra tegyenek szert a tápanyag utánpótlással kapcsolatban. Élen járva a maga szintű agrárkutatások terén, a zariai egyetemen talajspecialistákat képeznek, akik kutatják azokat a technológiákat, melyekkel az elavult, környezetterhelő, okszerűtlen műtrágyázási gyakorlatot fel tudják váltani.
Nigériában, ahogy a legtöbb afrikai országban komoly probléma a gyors népszaporulat és az ő táplálásuk. Népességük 30 év alatt 74 millióról 174 millió főre nőtt. Élelmezésük érdekében hatékony, hozambiztos megoldásokra van szükség.
A küldöttség tagjai ezért olyan innovatív műtrágya gyárat kerestek Magyarországon, amely nem csak a talajadottságokra és a termesztett növény tápanyag igényére alapozva határozza meg az optimális műtrágya összetételt, hanem gondolkodásmódja, szellemisége is előre mutató, példaértékű. Így esett választásuk a Fertiliára.
A találkozó során a professzorok és a Fertilia vezetősége egyetértettek abban, hogy a „kommersz” műtrágyák nem jók a talajnak. Talajra szabott, minőségi műtrágyákra van szükség, amivel csak azt és csak annyit juttatunk ki a termőföldbe, amire valóban szükség van.
A nigériai professzorok hitvallása, hogy korszerű, okszerű műtrágyázási technológiát kell megvalósítani annak érdekében, hogy elérjék a kellő termésmennyiséget, mindezt környezetkímélő módon. Így fogják tudni hosszútávon biztosítani a nigériai lakosság alapvető élelmiszerszükségletét.
Részt vettek a Fertilia enyingi Rizotec NPK gyárlátogatásán is, ahol átadták tapasztalataikat és további együttműködésről is tárgyaltak. Nigéria talajainak vizsgálatát követően a magyar műtrágyagyár összeállítja számukra a megfelelő műtrágya összetételt. Ezt egy közös kísérlet beállítása fog követni, hogy megbizonyosodjanak a Fertilia műtrágyáinak hatékonyságáról az ottani klíma és éghajlati adottságok esetén.
A kutató-tanárok a megszerzett tudással felvértezve átadják javaslataikat a nigériai kormánynak. Jövőbeli célkitűzésük, hogy a Fertilia gyártói szemléletét, technológiáját Nigériában meghonosítsák.