Fontos megjegyeznem, hogy a növények a tápanyagfelvételt az igazi lomblevél megjelenésétől kezdi meg, addig a szikanyagból táplálkozik. Ebből fakadóan a lomblevelekre kijuttatott starter trágyák sincsenek megkésve időben a talajba kijuttatottakhoz képest. A starter trágyák a kezdeti fejlődéshez nélkülözhetetlen foszfor ellátásra alapoznak. A foszfor a képződő sejtek nélkülözhetetlen építőköve. A foszfor olyan alapanyagok szerkezeti eleme, amelyek elsődlegesen meghatározzák a sejtek közötti genetikai információk közvetítését, befolyásolják a növények hibátlan fejlődését.
Alapvetően meghatározza a növényen belüli energia szállítását. Erősíti a generatív szervek (gyökér, virágrészek) tökéletes kifejlődését. Jó foszfor ellátás hatására csökken a környezeti stresszekkel szembeni érzékenység (vízhiány/aszály, hidegtalaj, -levegő). Az agresszív gyökértömeg kialakításához jelentős mennyiségű energiát igényel a növény, amit a fotoszintetikus rendszeren keresztül nyer. A fotoszintézis folyamatában a klorofill központi atomja a magnézium, mely főként az energiaátvivő és energiát átalakító reakciókban működik közre. Döntően kihat a növény anyagcseréjére, áttételesen befolyásolja az aktív tápanyagfelvételt.
A magnéziummal és foszforral jól ellátott növény több gyökérexudátumot (pl. cukrokat, aminosavakat) bocsát a rizoszférába (gyökérzónába). A talajba jutó cukrok és egyéb anyagok stimulálják a talaj hasznos mikrobapopulációját. Ennek során javul a talaj tápanyagfeltáró képessége, valamint a mikrobák által termelt előnyös anyagok hatására tovább erősödik a növény betegségekkel szembeni ellenállósága is.
Részletesebb tájékoztatás www.fitohorm.hu
Buda Richárd
Fitohorm Kft.