A precíziós gazdálkodás széles körben történő terjesztésére és az ezen a területen szerzett tapasztalataik és eredményeik megosztására kötött együttműködési megállapodást nyolc magyar, vagy hazánkban képviselettel rendelkező külföldi szervezet november 30-án, Budapesten.
A precíziós gazdálkodás megjelenésével Magyarországon is lehetőség nyílt olyan módszerek alkalmazására, amelyek a műszaki, informatikai, információs és termesztéstechnológiai megoldások és tudásbázis együttes használatával hatékonyabbá és eredményesebbé teszik a szántóföldi növénytermesztést. Emellett segítik és támogatják a mezőgazdasági gépüzemszervezést a környezetvédelmi és fenntarthatósági elvárások figyelembe vételével – mondta Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója a nyolc cég együttműködését keretbe foglaló egyezmény budapesti, aláírási rendezvényén. Hozzátette, a precíziós gazdálkodás eszközrendszere már elérhető a magyar termelők számára, de a precíziós technológiák elterjedtsége kismértékű. A termelés hatékonyságát és a fenntarthatóságot szolgáló technológiák megismertetése, elterjesztése, szükség esetén szaktanácsadás és szolgáltatás formájában történő támogatása a hazai gazdálkodók együttes érdeke.
A precíziós gazdálkodás magyarországi elterjesztéséről szóló egyezményt a KITE Zrt. kezdeményezésére az Orthman Manufacturing Inc., a Dow AgroSciences Hungary Kft., a Bayer Hungária Kft., a Pannonia Ethanol Zrt., a Holstein Genetika Kft., a Debreceni Egyetem és a Miskolci Egyetem képviselői érvényesítették aláírásukkal.
Szabó Levente kifejtette, a KITE Zrt. indikátor szerepet kíván vállalni a mezőgazdaság számára input anyagokat (Bayer, DOW) és géprendszereket (John Deere, Orthman) biztosító multinacionális cégek, valamint a növénytermesztés outputjait felhasználók (Pannonia Etanol, Holstein Genetika) között. Az együttműködésben részt vevő egyetemek pedig a jövő generációját készítik fel a precíziós technológiák alkalmazására.
Az együttműködő felek munkája hozzájárul a hazai agrárium versenyképességének növeléséhez, támogatja a környezetre is figyelő, fenntartható gazdálkodást.
Hozzátette, a KITE Zrt. elkötelezetten képviseli a precíziós gazdálkodás eszközrendszerének és technológiai alkalmazásainak elterjesztését. Erre a társaság és a John Deere között 1973 óta meglévő együttműködés adott lehetőséget. A KITE Zrt. mára kiépítette saját RTK hálózatát, ezzel a szántóföldi területeken közel teljes lefedettséget ért el, szolgáltatásaikat ezernél több gazdálkodó veszi igénybe.
Dr. Erdei Imre, a Dow AgroSciences ügyvezető igazgatója szerint a klímaváltozás okozta folyamatok egyik legnagyobb elszenvedője a mezőgazdaság, ezen belül a növénytermesztés. Egyre nagyobb kihívás a megfelelő és eredményes terméshozam elérése. De nem csak részese az agrárium a külső hatásoknak, hanem alakítója, adott esetben környezeti terhelője is. A nem megfelelő gépekkel végzett munka, a túlzott és nem megfelelően kijuttatott nitrogén utánpótlás mind a légkörre, mind a talajvízre negatív hatással van. Erdei Imre kifejtette, mivel összetettek a kihívások, fontos, hogy a megoldási javaslatok több ismeretre támaszkodjanak, minél szélesebb körből merítve fogalmazódjanak meg.
„A széles körű együttműködés első számú haszonélvezője a magyar mezőgazdaság, mert általa a legnagyobb biztonságban tudja megtermelni a hazai élelmiszer-szükségletet, sőt, képességének megfelelően akár a Kárpát-medence teljes igényét is” – tette hozzá.
Dr. Dariusz Przeradzki, a BCS Country Head Bayer CropScience képviselője szerint adottak a műszaki feltételek a precíziós gazdálkodásra, ellenben még nem élünk velük teljes körűen, holott a precíziós, vagyis a digitális gazdálkodás egy ideális megoldást kínál.
Komlósi István, a Debreceni Egyetem főigazgatója és Deák Csaba, a Miskolci Egyetem kancellárja is úgy fogalmazott, e szerződéssel kitágulnak a kutatási lehetőségek az egyetemeik előtt, illetve az általuk feltárt új ismeretek hozzájárulnak a talajélet, a vízgazdálkodás, az energiatakarékos gazdálkodás és az informatikai területek fejlesztéseihez egyaránt.
Akác Balázs, a Holstein Genetika Kft. ügyvezetője többek között a kiváló genetikai adottságokkal bíró tejtermelést támogató minőségi tömegtakarmányok előállítására hívta fel a figyelmet, mondván, a legjobb genetika sem jelent sokat, ha nem megfelelő az állatok takarmányozása.
Reng Zoltán, a Pannónia Ethanol Zrt. vezérigazgatója többek között szóba hozta, a klímapolitikai célok elérésében nagy szerep hárul a mezőgazdaságra, például a GMO-mentes takarmánybázisra alapozó takarmányozással Magyarország egyedülálló módon járul hozzá a környezetterhelés csökkenéséhez.
Bálint Tóth János
A cikk szerzője: Bálint Tóth János