~100 ezer forintos műtrágyaköltség hektáronként
A N ~47%-a nem hasznosul
Mit tegyek, hogy több hasznosuljon?
ÚJ KATEGÓRIA A REPCETERMESZTÉSBEN = Optimális NITROGÉN hasznosítás
DK EXCEPTION
A rentábilis repcetermesztés jelenleg 3 tonna/hektár fölötti termésszinteket igényel. Ehhez intenzív műtrágyázás szükségeltetik. Egy 300 000 Ft körüli termelési költségből 100 000 Ft-ot könnyedén elkölthetünk tápanyag-utánpótlásra. E költség körülbelül felét teheti ki a nitrogén.
Viszont egy FAO-tanulmány szerint globálisan az alkalmazott ásványi nitrogén körülbelül 47%-a (!) mosódik ki, illan el vagy válik egyéb formában felvehetetlenné a kultúrnövény számára. (Roy, Misra and Montanez, 2002) [1].
Gondoljunk a nálunk oly gyakori késő téli – kora tavaszi átázott földekre, ahova, ha ki is tudom juttatni a tápanyagot, nagyrészt kimosódik, elfolyik; hiába költök 100 ezres nagyságrendben hektáronként a tápanyagellátásra, esetenként erősen csökkent hatással számolhatok.
Mit tegyek, hogy jobban hasznosuljon?
2 dologra kell figyelnem elsősorban:
- Az első a megfelelő termék, dózis kiválasztása, a kijuttatások módja, időzítése az elérendő termés függvényében, olyan technológiát követve, ami minimalizálja a veszteséget, maximalizálja a felvehetőséget.
- A másik egy olyan hibrid kiválasztása, amely a felvett tápanyagot a lehető legjobban képes hasznosítani és ezt a magasabb termésben megjeleníteni.
Fontos a hibrid ebből a szempontból?
Igen, mert a genetika nagy úr; a növények nemcsak fajonként, de fajtánként is másként hasznosítják a tápanyagokat.
Ebből a logikából kiindulva nemesítőink és fejlesztőink célzottan kezdték kutatni e területet, és olyan egyedi hibrideket hoztak létre, melyek lényegesen jobban hasznosítják az elérhető nitrogént az eddigi generációkhoz képest.
Ezek a hibridek egy új kategóriát nyitnak a repcetermesztésben, melyet az:
Optimális NITROGÉN hasznosítás
fogalmával jellemzünk.
Ezen hibridek első képviselője a DK EXCEPTION, (neve jelentése: „kivétel”), amely kísérleteink tanúsága szerint [2] magasabb nitrogéndózisokkal terméscsúcsokat produkál, csökkentett nitrogén-ellátottság esetén pedig kevesebbet veszít terméséből, mint a többi hibrid.
Ezzel dupla biztonság lehetőségét adja a termesztésnek, hiszen egyik oldalon az elérhető haszon maximalizálásának esélyét növeli, míg a másik oldalon a kockázat csökkentésére lehet alkalmas.
További részletek a következő lapszámban...
Folyamatos harc...
Elkerülhetőek a 100 000 Ft körüli árbevétel-kiesések
Kiemelt DEKALB Termésvédelem
Kiemelt DEKALB Termésvédelem PLUSZ
Miről is szól a repcetermesztés?
Hogy a rendelkezésre álló genetikai potenciálból az év adott időszakában melyik terméscsökkentő tényező mennyit visz el, elérem-e legalább a 3 tonnát, hogy ne legyek veszteséges, vagy megcélozhatom esetleg a 4-5 tonnát, ami már a legrentábilisabb szántóföldi kultúrává emelheti a repcét.
Egy biztos, folyamatos küzdelem, vetéstől betakarításig a termést veszélyeztető faktorokkal.
Ezek egy jelentős része környezeti - beleértve az agronómiai hibákat is, egy másik része pedig genetikai.
E genetikai tényezők jórészt alul vannak értékelve, holott tonnákat vihetnek el, de csak ritkán ülünk le és számoljuk ki a hatást.
A Kiemelt DEKALB Termésvédelem két ilyen „látens”, de gyakran súlyos következményekkel járó faktor kockázatát csökkenti jelentősen.
Egyedül a Sclerotinia megjelenése és pl. 20% körüli előfordulása 250-260 kg körüli veszteséget okozhat, ami kb. 25-26 000 Ft árbevétel-kiesést jelenthet [3].
...és gyakran láttunk már ennél lényegesen fertőzöttebb állományokat is a kevésbé toleráns hibrideknél. A fómás szárrákot nem is tárgyalván itt, ami újabb súlyos forintokat vihet el. Több információ: https://www.dekalb.hu/repce/tudastar/szakcikkek/sclerotinia-es-phoma-elleni-vedekezes.
A pergési fogékonyság ennél még súlyosabb károkat okozhat. Egy teljes érettségben lévő, fogékony hibrid termésének java részét elviheti, az utolsó pillanatban téve veszteségessé a termesztést.
Csak egy példa: Tóbi Viktor Füzesabony, Goldfarm [4]. Becőragasztó használata ellenére 39%-os pergési veszteség a fogékony hibriden, ezzel kb. 1 tonnát vesztett a toleránssal szemben, ~100 000 Ft veszteség hektáronként.
Kiemelt DEKALB Termésvédelemmel jelölt hibrideknél e két negatív faktor kockázata jelentősen kisebb. A fentiekből következően e hibridek termesztése több 10 000, akár 100 000 Ft-os veszteségtől óvhat meg.
Kiemelt DEKALB Termésvédelem Plusz hibridek a betegség és pergési tényező mellett a megdőlés kockázatát csökkentik, különösen a magas termés esélyével rendelkező hibridek esetén.
További részletek a következő lapszámban...
Csengődi Péter
Forrás:
[1]: http://www.fao.org/3/a-a0443e/a0443e04.pdf
[2]: francia-, német- és lengyelországi DEKALB kísérletek: 2014 – 2015. 7 nagyüzemi, 7 kis parcellás kísérlet, 20 hibrid.
[3]: http://apsjournals.apsnet.org/doi/abs/10.1094/PDIS-91-2-0191
[4]: https://www.dekalb.hu/repce/tudastar/szakcikkek/repce-masodvetese
A cikk szerzője: Csengődi Péter