Újra hazai vizeken?
Igen, 2015 óta ismét főként a hazai tanácsadási portfóliónkon dolgozom. Ennek oka: egyrészt a generációváltás a cégcsoport irányításban, másrészt szükségessé vált az 1993 óta rendkívül sikeresen működő cégeink termékeinek és szolgáltatásainak megújítása.
Miért volt szükséges a termékfejlesztés?
Bármilyen gazdasági tanácsadásnak csak akkor van létjogosultsága, ha annak mérhető előnyeit tapasztalja a megbízó. Az 1990-es években fejlesztett folyamatos szaktanácsadási szerződéseink még jelenleg is megfelelnek ennek a kritériumnak, de jól láthatóak azok a fejlődési irányok, amelyek a jövőben újraírhatják, és még értékesebbé tehetik az agrár-szaktanácsadói munkát.
Emellett az elmúlt 10 évben számtalan olyan nemzetközi gazdaságfejlesztési projektben dolgozhattam, amelyekben szerzett tapasztalataim rendkívüli mértékben segítették értékajánlatunk jobbá tételét.
Sok gazdaság az egekbe dicsőítette a korábbi működéseteket. Sikerül a jól bevált eljárásokból az értéket átemelni az új, fejlesztett rendszeretekbe?
A múltbéli termékeink kifejlesztésekor is egyetlen elv vezérelt minket: segíteni a vállalkozásokat abban, hogy értékesebbé váljanak. Az elmúlt időszakban ennek egyik leginkább járható útja volt a támogatásokhoz való hozzájutás elősegítése. Ebben a tekintetben csúcsra járattuk a rendszerünket. Nemcsak a hazai és uniós, hanem saját koordinációjú programok kereteiben megszámlálhatatlan milliárdnyi támogatáshoz jutott az elmúlt időszakban több ezer partnerünk. Ezért voltunk olyan népszerűek az elmúlt évtizedekben.
Számtalanszor hangoztatod, hogy a mezőgazdasági termelés „támogatás-függése” veszélyes tendencia…
Egy szomorú ténnyel szembe kell néznünk. Jelenleg a Magyarországon a mezőgazdaságban megtermelt érték éves átlagban szinte megegyezik az összesen juttatott agrártámogatások mértékével. Ez a függőség az ágazat egészét tekintve rendkívüli kockázatot jelent. Sajnos az egész világot tekintve látható, hogy nemzedékek szocializálódtak ebben a gazdasági környezetben. A piac egy alkalmazkodó szerveződés, de sajnos az átmenetek fájdalmasak lehetnek az egyes gazdasági szereplők szintjén. Elég csak emlékeznünk a legutóbbi amerikai jelzáloghitel-buborék kipukkanására. Ezek a tapasztalatok azt mondatják velünk, hogy alaposan fel kell készülni a változó gazdasági környezet kihívásaira.
Milyen távlati lehetőségeket látsz az agrár-gazdaságfejlesztésben?
A technológia-fejlesztésben az elmúlt időszakban tapasztalható természetes hatékonyság-csökkenés arra ösztönzi a gazdaságfejlesztéssel foglalkozó szakembereket, hogy új lehetőségeket keressenek az agrárágazat profittermelő képességének fokozása terén.
A legújabb technológiai változtatások hatására elérhető eredmény-módosulások sokszor csak néhány tizedszázalékos értékkel bírnak, egyes esetekben, a pótlólagos ráfordítások miatt, nincs is kimutatható pozitív hatásuk a pénzügyi mutatókra. A mezőgazdaság területén is el kell fogadni azt a tényt, hogy a XXI. század fő fejlesztési iránya az üzleti modellek, és néha az ágazati sztenderdek megváltoztatásának lehetősége. Magyarul egy modern és hatékony gazdásznak a technológiai tudás mellett ma sokkal inkább gazdasági ismeretfölényre van szüksége a versenytársaival szemben.
Hogyan profitálhatnak ebből az új szemléletből az EURO-ECO partnerek?
A hagyományos termékpályák újragondolásával, a legmodernebb hálózati ismeretek alkalmazásával, a közösségi lehetőségek jobb kiaknázásával a profittermelő képesség akár tíz százalékpontos növelése is megvalósítható. Az EURO-ECO Csoport mindig élen járt abban, hogy partnereinek biztosítsa a legújabb gazdaságfejlesztési lehetőségekhez való hozzájutást. A múltban több százezer hektáron koordináltunk technológia-fejlesztési programokat és partnereinkkel együtt mi is azt tapasztaltuk, hogy a jövőben nagyobb figyelmet kell fordítanunk a gazdaságfejlesztés új útjaira. Ennek érdekében több éves innovációval kifejlesztettük az Üzleti Támogató Szolgáltatás-Rendszert, amelynek fő célja, hogy partnereinket jelentős versenyelőnyhöz juttassa a piac többi szereplőjével szemben.
Miben más ez a rendszer, mint a korábbi gazdaságtámogató rendszereitek?
Ez a rendszer elsősorban a szakértői hálózatok működtetésével és rendelkezésre bocsátásával segíti a vállalkozások fenntartható, biztonságos és eredményes üzletmenetét.
Ebben mi az EURO-ECO Csoport szerepe?
Magas színvonalú ügyfélmenedzsment rendszer működtetése. A szakértői hálózatok minőségbiztosítása. Partnereink igénye esetén projektmenedzseri közreműködés az egyes fejlesztések, megoldandó problémák terén.
A legnépszerűbb szolgáltatásotok az elmúlt időszakban az Agrár Szaktanácsadási Divízió működtetése volt. Miért nem azzal kezditek az emelt értékajánlat bevezetését?
Ennek oka kettős. Egyrészt a vállalkozások üzletmenetének biztonsága elsődleges, hiszen hiába fejlesztünk, ha az első stresszhelyzetben elveszítjük az addig összerakott értékeket. Ezért alapvető feltétel az Agrárvállalkozási Biztonsági Háló elsődleges megléte a további szolgáltatások igénybe vételéhez. Másodsorban a rendszerhez való csatlakozás 90 napos türelmi idővel indul, így aki a 2017. januártól induló, fejlesztett agrár-szaktanácsadási szolgáltatást igénybe kívánja venni, annak mielőbb partnerré kell válnia.
Köszönjük, hogy megosztottad velünk a gondolataidat és további sok sikert az EURO-ECO Csoport működésében érdekelteknek!
"A mezőgazdaság területén is el kell fogadni azt a tényt, hogy a XXI. század fő fejlesztési iránya az üzleti modellek megváltoztatásának lehetősége… egy modern és hatékony gazdásznak a technológiai tudás mellett ma sokkal inkább gazdasági ismeretfölényre van szüksége a versenytársaival szemben."