Már az év első felét követően is nagyon jó eredményekről számolt be a cég vezetése. Eszerint a teljes 2016-os év a kitűzött tervek szerint alakult?
R.Z.: Igen, elmondhatjuk, hogy a 2016-os év is a növekedésről szólt. A tulajdonosok által
meghatározott célokat sikerült újra túlszárnyalni, ahogy az azt megelőző években is. A 2015-ös évhez képest öt és fél, míg a tervezetthez viszonyítva négy százalékkal több kukoricát dolgozott fel a vállalat. Ez a növekedés a tavalyi évben átadott, 2,8 milliárd forintos beruházás során megvalósult új pelletáló üzem feldolgozó kapacitásának is köszönhető. A kapacitás növelését úgy sikerült elérni, hogy közben figyelmet fordítottunk a fenntartható fejlődésre és a környezetvédelmi szempontokra is: ma 14 százalékkal több „zöld” energiát használunk fel, mint egy éve, így a vállalat fajlagos energiafelhasználása a tervezettnél is jóval kedvezőbb.
Összességében elmondható, hogy a hatékonyabb termelés és a jobb kapacitáskihasználás éreztette hatását az eredménytermelő képességen is, a Hungrana Kft. üzemi szintű eredménye túlteljesítette a tervezettet 2016-ban.
Ahogy említette is, tavaly zárult le egy nagy beruházás a gyárban. A tavalyi évben átadott gyárrészleg mennyiben befolyásolta a feldolgozó kapacitást? A tervezett növekedést hozta?
R.Z.: A pelletáló részleg tesztüzeme rendben zajlott, így tavasz végével átadásra került, és nyár óta termeli pellet formában az addig porként árusított takarmánytermékünket, a CGF-et. Az üzem azóta is teljes kapacitáson dolgozik, melynek eredményeképpen a gyár még magasabb minőségű takarmány előállítására alkalmas, ezzel is növelve a cég eredményeit.
A tavalyi év a kukoricatermésben rekord évnek számít. Mennyire befolyásolta ez a Hungrana 2016-os eredményeit?
R.Z.: A rekord (második, mert 2014-ben volt rekord év) kukoricatermés stabil alapanyag-ellátást biztosított a cég számára. A kiegyensúlyozott kereslet-kínálat következtében nem voltak kiugróan alacsony vagy éppen magas árak a gabonapiacokon, ám nagyobb mennyiségű és jó minőségű alapanyagot tudtunk felvásárolni, mellyel a gyár megnövekedett kapacitását tudtuk kielégíteni.
A tavalyi évhez képest milyen kihívásokkal kell szembenézni a cégnek és a vezetőségnek az idei évben?
R.Z.: Egyértelműen a cukor kvóta megszűnése és az ezzel együtt járó piaci verseny megerősödése a legnagyobb kihívás 2017-ben. Úgy vélem, hogy nagyon jó helyzetben van a Hungrana ahhoz, hogy megfelelően kezelje a cukorpiacon várható változásokat. Az elmúlt évek eredményeit figyelembe véve jól felkészült a cég, nagyon komoly tudású szakemberekkel dolgozunk együtt, ami jó alapot teremt a következő időszak kihívásainak leküzdéséhez.
Milyen tervekkel vágtak neki az idei évnek?
R.Z.: Az elmúlt két év számtalan fejlesztésének köszönhetően jelentősen megnőtt a cég technológiai megbízhatósága, fajlagos energiafelhasználása jelentősen csökkent, kidarálásunk stabilan nőtt. A 2017-es esztendőtől ennek további eredményeit, növekedését várjuk, bár már szerényebb mértékben. Mindezek mellett természetesen nem dőlünk hátra, hiszen terveink között szerepel néhány további fejlesztés, melyeket az idei évben szeretnénk megvalósítani. Ezek mindegyike hatékonyságnövelő, versenyképességet erősítő beruházás. Kapacitásbővítést nem tervezünk, pont az említett piaci változások miatt.